4 boyutlu mu, ayrıntılı ultrason mu

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve flamingo2754 tarafından 11 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

11 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : flamingo2754
  1. flamingo2754

flamingo2754 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar
    14 haftalık hamileyim. 16 haftalık olunca doktor ayrtıntılı ultrasona göndercekmiş. bulunduğum ilçede 4 boyutlu var ama ayrıntılı ultrason yok. 4 boyutluya gitsem yeterli olur mu ki.ayrıntılıda neler anlaşılıyo, bilenler yazabilir mi?

2. 11 Ağustos 2010
  3. GizemAkyuz

GizemAkyuz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    Ayrıntılı usg denen şey 2.düzey usg canım. Doktoru asıl ilgilendiren, bebeğin sağlığının değerlendirildiği, ayrıntılı ölçümlerinin yapıldığı usg de bu. 4 boyutlu ise daha farklı ve işin tamamen şov kısmı :) 4 boyutlu sadece bebeği dışarıdan gösteriyor,elini kolunu, yüzünü falan görebilmeni sağlıyor. Dış görünüş yani...
    Ama şöyle söyliyim, genelde 2.düzey usg hemen her hastanede vardır ama 4 boyutlu usg pek az yerde olur. Haliyle de 4 boyutlu olan yerde 2.düzey usg zaten bakılıyordur. İstersen biraz daha araştır, bence 2.düzey de bakılıyordur mutlaka bulunduğun yerde ancak görüştüğün kimseler belki seni tam anlayamamıştır. Kolay gelsin :))

4. 11 Ağustos 2010
  5. brn1987

brn1987 meleğimi büyütüyoruz Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba ben,m doktorum 2.düzey usg yazdığı zaman ben labratuar doktoruyla görüşüp 4 boyutlu baktırdım bebeğimee hem bizim için bi anı oldu cd veriyorlar çünkğ içinde bebeğimin videoları olan hemdde 2. düzey usgnin içerdiği herşeye bakıp doktorumun istediği raporu verdi arada 20 lira fark vardı bence labratuarla bi görüş istersen onlar seni daha detaylı bilgilendirir 2. düzey usg 15 dk sürerken biz bebeğime 45 dkdan fazla baktık daha detaylı geldi buyüzdende bana

6. 11 Ağustos 2010
  7. flamingo2754

flamingo2754 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar
    demin burdaki bi özel tıp merkezini aradım, ayrıntılı ultrason var mı sizde dedim. var dediler. ayrıntılı ultrason mu 4 boyutlu mu, ikisi farklıymış diye sordum bu sefer. ne için istediğimi sordular. ben de iç organlarını, kalp vs.. görmek için dedim. tamam işte 4 boyutludan bakılıyo, dediler. o da bizde var dediler.
    şimdi ben onlara güvenip gideyim mi, yoksa ege tıp'a ayrıntılı ulrtasona mı gideyım.
    aklım karıştı

8. 11 Ağustos 2010
  9. brn1987

brn1987 meleğimi büyütüyoruz Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım 4 boyutlu olmasının tek farkı damardaki akışlar kaslar dl damak dudak kalp beyin beyincik falan herşeyine daha geniş açıdan bakıyor 2. düzeyle aynı şeylere baktıkca sorun yok ama fiyatı iyi araştır bi arkadaşım 40liraya baktırmış onun gittiği hastanede 2 boyutlu olarak benim hastanede 4 boyutlu 180 liraydı herhalde tam hatırlamıyorum 2 boyutlu ondan 20 lira azdı bana daha mantıklı geldi ama fiyat farkı çoksa doktor zaten 2 boyutlu rapora bakıyo 4 boyutluyu ayrıca gösterdim

10. 11 Ağustos 2010
  11. NevYas

NevYas Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Doktorunun ayrıntılı dediği 2. düzey doppler oluyor buna radyoloji uzmanı bakıyor 4 boyutlu farklı bişey..Yani randevunu radyoloji bölümünden alacaksın canım..

12. 11 Ağustos 2010
  13. ecrinsudem

ecrinsudem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    evet arkadaşım haklısın benimde 2.düzey usg yapılacak hatta cuma günü randevu aldım radyolojiden bebişimizin pozisyonu yüzünden dr yeterli ölçümleri yapamadı sol tarafımıda yatmamı bebeğin dönebileceğini söyledi bakalımn yarın gidicem inş.dönmüğştür :) ama 2.düzey usg dr dediki renkli olacak akciğerlere giden kan basıncını bile görücez dedi ayrıntılı usg nin içinde renklii doppler dahil dedi..biraz karışık ama sonuç itibariyle yapılıyor.