4 Tehlikeli Kilo Verme Yöntemi

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve _Mustang_ tarafından 15 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  15 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 1. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Çoğumuz kilo vermede sağlıklı yolun aşamalı bir süreçte olması gerektiğini ve sağlık için ömür boyunca bunun dikkate alınması gerektiğini bilir. Ama bazı insanlar kilo vermede bundan tatmin olmazlar; çabucak ve çok tehlikeli bir şekilde incelmek için aşırıya kaçan yollara baş vururlar. Ölçüyü kaçırmış diyetçiler kilo kaybederken hayatlarını da kaybedebiliyorlar. Aşağıdaki dört tehlikeli kilo verme metodlarından uzak durunuz.

  1- idrar söktürücüler
  ıdrar söktürücüler veya su tabletleri, idrar atımını arttıran bir ilaç olarak sınıflandırılmışlardır. Benimsenmiş düşüncenin tersine, idrar söktürücüler gerçekten vermek istediğiniz kilolardan kurtulmanızı tam olarak sağlayamazlar. Verdiğiniz kilo sadece suyun ağırlığıdır.
  Idrar söktürücülerin kullanımından aşırı su kaybı neticesinde bünye birkaç gün sonra tekrar su tutmaya başlar ki bu da ilaç kullanıcısını sudan kaynaklanan kilolardan kurtulmak için daha fazla ilaç kullanmaya iter.
  Su kaybı sorunu idrar söktürücüleri kullanmanın en yaygın etkisidir. Bu, yaşamı tehdit eden bir duruma dönüşebilmektedir. Böylece idrar söktürücü kullanıcıları kilo verme yerine elektrolitler gibi hayati önem taşıyan sıvıları kaybederler. Elektrolitler kalbin, böbreklerin ve karaciğerin düzenli çalışmaları için gereklidir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi önemli mineraller için de bu durum geçerlidir.

  2- müshiller
  Müshiller kalın bağırsağın boşaltılmasını çabuklaştırmak için alınırlar. Gerçek anlamda kilo vermede çok az etkileri vardır. Bunun sebebi, aldığınız besinlerin ve kalorilerin müshiller etkisini gösterene kadar ince bağırsakta emilmiş olmasındandır.
  Kendinizi daha incelmiş hissetseniz bile, kilonuza tek etkisi idrar söktürücülerde olduğu gibi kaybedilmiş suyun ağırlığından başka bir şey değildir. Sonuçta su tutmaya başlarsınız, bu da sizin hem şişmiş görünmenize hem de kendinizi şişmiş hissetmenize yol açar. Ve böylelikle, su tutmayla savaşım için müshillerin kullanımında bir kısır döngüye başlarsınız.
  Müshillerin kullanımındaki tekrarlar yan etkiler yol açabilir. Bazı yan etkileri oldukça kötüdür.
  ılaç kullanıcılarında bir süre sonra müshil kullanmadıkları zaman bağırsaklarda hareket olmadığı görülür. Kalın bağırsaklarınız kalıcı bir zarara uğrar. Ve ilerlemiş vakalarda sonuç ölümdür.
  Ayrıca doku/organ sıvılarında dengesizlik, aşırı su kaybı, kabızlık, kanlı ishal, şiddetli karın ağrıları, mide bulantısı ve kusma bu tür ilaçların yaygın yan etkilerindendir.
  Bu ilaçların devamlı kullanımından kurtulmak çoğu zaman bir doktorun yardımını gerektirmektedir.

  3- kusturucu şurup
  Genellikle zehirlenmeler karşısında kullanılır.
  ABD’de oburluk sendromuna yakalananlar bunu devamlı kullanım sonucu ölmüşlerdir. Bu sendromdaki kişiler genellikle genç ve normal kilodaki hanımlardır. Fazla yedikleri zaman derin pişmanlık, depresyon ve kendilerinden tiksinme gibi haller karşısında kendilerini kusmaya zorlarlar. (Bunu anoxeria ile karıştırmayın. Anoxeria’da psikolojik olarak kusmalar olur. Daha çok genç hanımlarda görülen bir psikolojik bozukluktur.)
  Kusturma şurupları bütün vücut sisteminde toksinler oluşmasına, kalb yetmezliğine, kalpte ritim bozukluğuna, çarpıntıya, göğüs ağrılarına, soluma güçlüklerine, ani kalp durmasına, krizlere, şok ve komaya sebep olurlar.

  4 diyet hapları
  Bunlar ABD’de büyük bir endüstri oluşturmaktadır. Kilo verme çabalarında en rağbet edilen yöntemlerdir.
  Diyet hapları doktorlar tarafından verilen reçetelerle alınabiliyor. Reçetesiz satılanları da vardır ki bunlar diyete takviye edici diye nitelendirilirler.
  Reçete ile satınalınabilen diyet hapları obez kişilere verilir. Kilo vermede kamçılayıcı rolü vardır. Bunun sebebi, içeriğinin besin ve ilaç kurulu tarafından belirlenip düzenlenmesi ile daha etkin olması ve tıbbi gözetim altında kullanılmasıdır. Ama reçetesiz satılan türlerine ya da diyet haplarının kişisel kullanımına bağımlılık sağlığınız için zararlı olabilmektedir.
  Diyet hapları iştah kesici ilaçlarının, kafein tabletlerinin ve bitkisel katkı maddelerinin etkilerine sahiptirler. Örneğin Phenylpropanolamine ve Ephedra çok revaçta iştah kesicilerdir ve kişiye güzel bir canlılık kazandırarak sinir sistemine zindelik verirler.

  Diyet haplarının tehlikeli yan etkileri:
  Gerginlik, yüksek tansiyon, uykusuzluk, aşırı aktivite, yorgunluk, bulantı..
  kalbde ritim bozuklukları (ki bunlar kalbin kan pompalamasının etkisinin düşmesi gibi bozukluklardır) ve kalb, nabız atışlarının düzensiz ve çabuk olması…
  Baş ağrıları, kusma, ağız kuruluğu, beyin kanaması, bulanık görme, ateş, idrar yollarında enfeksiyon, saç dökülmesi, seks hayatında gerileme, göğüste daralma, el ve ayaklarda karıncalanma ve sağlıksız dışkılama.
  Daha da ciddisi, diyet haplarında doz aşımı ya da bu ilaçların devamlı kullanımı ölümle sonuçlanabilmektedir.

  * * *

  Tehlikeli kilo verme yöntemlerini kullanan insanlarda artış gözlemleniyor. Ama bunun çok tehlikeli bir yol olduğunu unutmayın. Ve aklınızdan çıkarmayın ki fazla kilolardan kurtulmanın kalıcı olması bu yöntemlerin günlük kalori alımını düşürme ve egzersizleri arttırma gibi diğer yöntemlerle karışık sürdürülmesiyle mümkün olabilir. Bütün bunlar insana şu soruyu sorduruyor: Neden sağlıklı beslenme ve egzesiz yapma gibi eski usüllerle kilo verilmesin? – Tabi eğer gerçekten kilo vermede başarının sırrı bu ise..

  Eğer bu tehlikeli kilo verme metotlarını kullanmışsanız veya halazırda kullanıyorsanız ya da bunları yapan kişiler tanıyorsanız size ısrarla tıbbi yardım araştırıp bulmanızı tavsiye ederiz. Zayıf kalmak uğruna şuursuzca sağlığınızı tehlikeye atmanız hiçbir riske girmeye değmez.

  Not: Bunlar yurdumuzda fazla görülen şeyler olmayabilir ama madem ABD’de çok yaygın, her an bizde de böyle şeyler baş gösterebilir.


  Etiketler: anogzerya, anoxeria, diyet hapları, diyet ilaçlarının tehlikesi nedir, diyetin zararları, idrar söktürücü ilaçların zararları, iştah kesici ilaçlar, müshil zararı, sağlıksız diyet, tehlikeli zayıflama

   
  Son düzenleme: 28 Mayıs 2009
 2. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 3. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  Mehalim, yanlış zayıflama tercihleri konusunda sorumluluk bilinci ile en çok çaba sarfedenlerden birisin gördüğüm kadarıyla. Seni tebrik ederim canım.a.s. Ama bizim ülkemizin bir alışkanlığı mıdır nedir çoğumuz bu tür uyarıları es geçiyoruz. Çok az kişi dikkate alıyor. Onun için gelişmiş ülkeler bu ürünleri üretiyor ama o kadar obezite yaygın olduğu halde bizim gibi ülkelerde satış patlaması yapıyor o ilaçlar. Kendi insanları neden almıyor acaba? 2 yıl önce bu sitede araştırma görevlisi de kendi araştırmasını yazmış, sonuçta zararlarını da yazmış, hiç ilgi görmemiş. Sen yazmışsın, ben de birkaç kez yazdım. İnsanlar başkalarının uyarılarılarından veya yaşadıklarından ders almıyor.:1no2: Kendi başımıza gelince (hem de defalarca) ders alıyoruz. Seni sabrından dolayı da kutluyorum çünkü ben birkaç kez uyarı anlamında yazdım - bir iki kişiden başka- haklısın veya haksızsın diyen olmadı. Ben de bugün başka bir konu açıldığında son kez bu konuda yazıyorum dedim ve bitirdim. Her nehir kendi mecrasında akıyor. Sana kolaylıklar diliyorum.:1rolleyes:
   
 4. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 5. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Tşkler yeni ay canım. sözlerinde çok haklısın ancak bildiğin gibi her zaman kolaya kaçmak gibi eğilimlerimiz oluyor ilaçlar yada yan ürünler bizlere hep mucizeler sunuyorlar ve tabi beraberinde büyük hayal kırıklıklarıyla bunu ancak yaşayarak tecrübe etmek mümkün.
  Haklısın insan bazen umutsuzluğa kapılıyor gereken ilgiyi görmüyor diyoruz ancak yılmamak lazım neden biliyor musun?
  Burada yazılanları sadece belli yaşın üstündeki bayanlar değil gelişim çağındaki gencecik hatta çocuk yaşta denecek bedenleriyle mutsuz kızlarımızda takip ediyor onların yanlış yönlendirlmesini asla istemiyorum bunu düşündükçe irkiliyorum.Bir öğretmenim dahada önemlisi bir anneyim bir kişiye bile ulaşsam benim için bir kazançtır.
   
 6. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 7. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  Çok doğru düşünüyorsun mehalim. Gençlik çağına girmeyen çocuklar bile mankenlere özenip her türlü yöntemi deniyorlar. Tabii ki bir kişi de kazanılsa kardır. Yalnız ben biraz geveze de olsam kendi kendime konuşmayı sevmiyorum. Karşıdan da bir yanıt gelmeli. iyi akşamlar diliyorum.a.s.
   
 8. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 9. shiftcan

  shiftcan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.157
  Beğenildi:
  549
  Ödül Puanları:
  113
  bizim komşumuz var, kızcağız yazık zayıf olucam diye sürekli idrar söktürücü ve müshil alıyo bunun sonucunda da sinirleri harap vaziyette. deliye çıktı adı.
   
 10. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 11. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153

  offf yaaaa:çok üzgünüm: bunları duymak beni harap ediyor.allah akıl fikir versin ve sağlığının kıymetiyi bilmeyi nasip etsin
   
 12. 18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 13. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Zayıflama isteği ve düşüncesinde bulunup pamuk dahi yutanların var olduğunu düşündükçe tüm bu yukarıda sayılanlar normal geliyor gözüme, kimbilir ne çok kişi vardır itiraf edemeselerde şurup müshilden medet umanlar aramızda bile vardır eminim.. Bir çok arkadaşımız zayıflama desteği kullanırlarken ilk şikayetleri kalp çarpıntısı oluyor diyor bu da hiç bir ilacın sanıldığı gibi bitkisel ve zararsız olmadığı..

  Mehalim teşekkürler şeker..
   
 14. 20 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 15. tijrate

  tijrate Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Arkadaşlar hamileliğim sırasında 18 kilo verdim ve bir daha veremeyeceğimi düşündüm. Sonra arkadaşımın tavsiyesiyle uyumadan önce su ie dolu bir su bardağına 2 tane gün kurusu kayısı koydum.sabah kalkarkalkmaz suyu içip kayısıyı yedim ve bol yürüyüş yaptım ve 4 ayda 16 kilo verdim..bunun dışında herşeyi yedim..malum emziriyordum
   
 16. 20 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 17. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Canım zaten emzirmek günde 500 kaloriyi tüketmene yarıyor ama buna kapılıp yedim de verdim dersen yakında metabolizmanı bozabilirsin bir arkadaşımız aynen öyle davrandı nasıl verdiğine hayret ediyorduk ama şimdi takılıp kaldı a.s.
   
 18. 12 Ekim 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 19. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  bencede herşey yenilmeli ancak doğru ölçüde olmalı bu. yoksa kısıtlamalı yasaklı diyetlerle insan bir yere varamıyor yada tam hedefe ulaşamıyor.