4.ve 5. aylardaki bebek gelişimi

Konusu 'Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri' forumundadır ve yexsxilxoxzen tarafından 1 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1 Ocak 2009
    Konu Sahibi : yexsxilxoxzen
  1. yexsxilxoxzen

yexsxilxoxzen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    4.ay Bebek yüksek sesle gülmeye başlar. Başını tutar. Yuvarlanabilir. Bazı nesnelere ulaşarak eline almaya çalışır. Küçük nesnelere dikkat eder. Ellerinden tutup kendinize doğru çekerseniz, başını tutabilir. Agucuklar iyice artmıştır. İkinci dönem aşıları bu ayda yapılacaktır. Eğer ilk aşılarda sorunlar yaşandıysa, doktorunuza bunları anlatın. D vitaminin yanında bebeklere flor verilmesine bu ayda başlanabilir; bazen daha geç başlanır. Artık oyuncaklarla da ilgilenmeye başlamıştır. Bazı bebekler, oyuncakları alınınca itiraz edebilir.
    5.ay Bu ay, bebeğiniz için artık bir dönüm noktasıdır. Çünkü bebeğiniz yavaş yavaş katı gıdalara geçecektir. Oturma konusunda da ilerleme kaydediyordur. Başını dik tutabilmektedir. Göğsünü yerden kaldırabilir. yuvarlanabilir. Bebeğinizi şimdiye kadar yatakta iç huzuru ile yalnız başına yatırdıysanız, artık dikkat etmeye başlayın. Bir gün bir de bakmışsınız ki bebek dönüyor. Artık çıngırakla oynamaya başlayabilir. Sosyal ilişkileri biraz daha gelişmiştir. Çağrıldığında bakabilir.

2. 1 Ocak 2009
  3. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Her bebeğin gelişimi farklı olsa da hemen hemen tutuyo,,
    emekleme zamanını çok merak eder oldum nasıl olcağını

4. 1 Ocak 2009
  5. OznurEylul

OznurEylul kafa bulanık Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    tşk ederim cnm konun için.
    yaw benim cimcime 4 aylık ama oyuncakları eline yakın tutarsan tutup avucunun içine alıyor ama biraz uzağa koyunca elini uzatıp pek tutmuyor erkenmi acaba?
    he bide henüz dönmüyor sadece kendi kendine kafasını kaldırıp kalkmayaa çalışıyor beceremeyincede ağlıyor kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

6. 2 Ocak 2009
  7. reyhan1302

reyhan1302 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benımkıde hala donmuyor cok hareketlı ama bılemıyorum yan yatırınca sırt ustu donuyo ama yan donemıyo garıbım daha cook ogrenecek seyı var

8. 2 Ocak 2009
  9. yixgxitimmm

yixgxitimmm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bebeği 4 yda 5 .aylarda olup da ek gıdaya başlayanlar varmı aranızda ???

10. 6 Ocak 2009
  11. sweet curse

sweet curse annesinin kuzusu Üye

Beğenildi:
    69
    Ödül Puanları:
    88
    benim oğlumda 4 aylık ama daha başlamadım ek gıdalara.bazen meyve yerken veya çorba içerken çok az tattırıyorum ne tepki vereceğini görmek için.

ayrıca benim oğlumda daha dönemiyor.öğretmeye çalışıyoruz bakalım ne zaman öğrenecek.:KK46:

12. 6 Ocak 2009
  13. yagmur25

yagmur25 KAAN & KEREM Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    6 ay sadece anne sütü dedi doktorumuz ..bağırsak ve midesi 6. aydan sonra ancak sindirebilir hale geliyomuş...o yüzden bizde henüz ek gıdaya geçmedik...bu ay sonunda meyve pürelerine başlasammı diye düşünüyorum ama...

14. 3 Kasım 2010
  15. duygu_34

duygu_34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    benim kızımda 5 ayıuna girdi ama dönme hareketi yapmadı henüz doktorumuzda çocuk norolojisine göstermemi istedi çok tedirgin oldum 1 ayda erken doğmuştu bu dönme hareketi her bebekte farklı olmuyormu?

16. 3 Kasım 2010
  17. okur

okur elbet bir gün... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    mrb arkadaşlar benım de 4 aylık bır kızım var
    gülüyor poposunu kaydırarak hareket edıyor
    ek gıdaya baslamadık henüz bebeklerinizin kılolarını paylasıyormusunuzz

18. 4 Kasım 2010
  19. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    5.ayina girdi diyorsun yani daha 5 ayin dolamis bile,ustelik de 1 ay erken dogdu demissin,doktorunuz biraz fazla mi pimpirikli acaba bence henuz donmemesi gayet normal.Baska bir sey dikkatini cekmis ve o yuzden norolojiye yollamis olabilir .Sikma canini,her bebek farkli donecektir elbet.
    Benim kizim 4 aylik ve henuz donmuyor,ben yokken bir defa babasinin ve ananesinin yaninda donmus ama bir daha hic olmadi.Onun disinda masallah gelisimi ayindan onde bile gidiyor.