4 yaş çocukları

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve AkdenizHandan tarafından 2 Haziran 2008 başlatılmıştır.

2 Haziran 2008
    Konu Sahibi : AkdenizHandan
  1. AkdenizHandan

AkdenizHandan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    MOTOR GELİŞİMİ

¨ Ayak değiştirerek büyük bir rahatlıkla merdivenlerden inip çıkabilir,

¨ Beden hareketlerini istediği gibi ustalıkla yönlendirebilir,

¨ Merdivenlere ve ağaçlara tırmanabilir,

¨ Parmak ucunda durabilir, yürüyebilir ve koşabilir,

¨ Üç tekerlekli bisiklete binmede ustalaşmıştır,

¨ Dizlerini kırmadan yerdeki nesneleri alabilir,

¨ Topu atma, yakalama, zıplatma, tekmeyle vurma gibi becerileri içeren top oyunlarında ustalaşmıştır,

¨ Küçük tahta boncukları ipe dizebilir,

¨ Kalemi yetişkin gibi tutar ve başarıyla kullanır,

ALGISAL GELİŞİMİ

¨ Yakın geçmişteki olayları, olup bitenler arasında ilişki kurarak anlatabilir,

¨ Ev adresini söyleyebilir,

¨ Nesneleri ismini söylediği nesneye dokunup nesne-sözcük arasında birebir eşleme yapabilir,

¨ Şakalardan, fıkralardan zevk alır, uygunsuz sözlerden, ifadelerden ve argodan hoşlanır,

DİL GELİŞİMİ

¨ Konuşması dilbilgisi kurallarına uyar ve tümüyle anlaşılabilir bir hale gelmiştir,

¨ ‘Neden?’, ‘ne zaman?’, ‘nasıl?’, ‘niçin?’, sorularıyla sözcüklerin anlamlarını ısrarla sorar,

¨ Uzun öyküleri dinler ve gerçekte var olanla düş ürününü zaman zaman karıştırarak anlatır,

SOSYAL GELİŞİMİ

¨ Ellerini yıkar, kurular ve dişlerini fırçalayabilir,

¨ Genelde çok daha bağımsız ve oldukça inatçıdır;kendi isteğiyle hareket eder,

¨ İsteklerine karşı gelindiğinde, yetişkinlere uygunsuzca, kaba bir üslupla konuşabilir ve oyun arkadaşlarıyla kavga edebilir,

¨ Evin dışında işe yarar her türlü malzemeyle bir şeyler üretmeye, oluşturmaya çalışarak yaratıcılığını sergiler,

¨ Dramatik oyunu ve çeşitli giysiler giyip kılıktan kılığa girmeyi çok sever;sıklıkla bu oyunları oynamayı tercih eder,

¨ Paylaşma ve oyun sırasında sıra bekleme anlayışı gelişmiştir,

¨ Küçük kardeşlerine ilgi gösterir sevgiyle yaklaşır,
    :1hug:

2. 3 Haziran 2008
  3. iyivakit

iyivakit Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sık sık ve bile bile karşı gelirler mi :KK43:
    benim kızım maalesef öyle dediklerimin tersini yapmada üstüne yok vede olumsuz cümle duymayada tahammülü yok.o yüzden mümkün mertebe olumlu cümleler kurmaya çalışıyorum.yapma yerine neden yapmaması gerektiğini anlatıyorum.

4. 3 Haziran 2008
  5. AkdenizHandan

AkdenizHandan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım bende ters gitmiyorum mantıklı bir şekilde anlatıyorum ters gidildiginde daha cok hırcınlasıyorlar
    bence cocuk yetiştirmek sabır gerektiriyor

6. 3 Haziran 2008
  7. destina4

destina4 minik bamyam büyüyor Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    anam benim kısım bunların hepsini iki yaşından beri yapıyor yawwsırnaşık şeyvalla bu aralar benimkiylede sürekli didişiyorum bide kardeş gelicek diye biraz bozuluyoo eşim saolsun o buluyo aramızı ama bazen beni öyle delirtiyoki balkona çıkıp immdatt diye bağırasım geliyootatlicadiarzu