40 çıkarmak

Konusu 'Ağustos Anneleri' forumundadır ve SELOPXIX tarafından 24 Eylül 2008 başlatılmıştır.

24 Eylül 2008
    Konu Sahibi : SELOPXIX
  1. SELOPXIX

SELOPXIX Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhabalar...ağustos annesi olarak sizlerle bir konu paylaşmak istiyorum.sitemizde araştırdım ama bulamadım...şu kırk çıkarma işi kafamı yoruyor...aranızda bu adeti yerine getiren var mı? ilk bebeğimde büyükler yanımdaydı ve hepsi de bu işin yapılması gerketiğini söylediler ve yaptılar...ben çok mantıklı bulmuyorum o ayrı mesele:1no2: bayramın ilk günü kızım elvinin 40 ı çıkıyo :teytey: bu arada dün tv de izledim bir din bilgini islamiyette 40 çıkarma olmadığını belirtti ve hatta bunun bir batıl inanç old. nu söyledi.şimdi bu durumda siz neler yapıyosunuz? yada neler yaptınız?paylaşırsak benim gibi merak içinde olanları bilgilendirmiş oluruz...

2. 24 Eylül 2008
  3. ceko

ceko Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ya sorma banada o saçma şeyi yaptılar annemler kırmamak adına boyun eğdim.önce 20 40 dedikleri şey oldu onu yaptıktan sonra akşam ezanına kadr sokağaçıkmama izin verildi(ki ben çıkmıştım:))kimse musallat olmadı)sonra normal 40 işte geldiler bebeği yıkadılar yıkanan suyun içine 40 tane taş yeşil yaprak altın makas attılar aha bulsalar atarlardı:)önce ege yi yıkadılar sonra o suyla ben de banyodan çıkarken 40 defa başımdan aşağı döktüm eğlenceli ama:)))

4. 24 Eylül 2008
  5. yexsxilxoxzen

yexsxilxoxzen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende agustos annesiyim gecenlerde de bizim kırkımız çıktı ama sadece banyo yaptırıdım bana da saçma geldigi için yapmadım yanımda da kimse olmadıgı için yap diyende olmadı bence boşver gitsin yapmasanda bişey olmuyoo

6. 24 Eylül 2008
  7. ertuxgx

ertuxgx ERTUĞ'UN anneçiiii TUĞBAA Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım bende inanmıyorum ama herkes öyle deyince bu seferde yapmasam bişe olurmu diye korktum.ben sadece kovanın içine altınından koydum önce ertuğu banyo yaptrdık sonra ben yaptım hayırlı suları olsun nice 40 lara diyosun bebekte bende abdest alırken oğlum için neler istiyosam onları söyledim saglık huzur şans vs.akşamda sitenin içinde bi tur attık eşim ben ve ertuğ bu kadar :nazar:

8. 25 Eylül 2008
  9. helinasli

helinasli Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    40 ucurmak diyo bizimkiler..Evden eve dolastik butun gun..Butun tanidiklara gittik nerdeyse..Erzak topladik gibi birsey..Un yumurt seker tuz havlu sogan cikolata paket paket evde var suanda..Herkes gonlunden ne kopuyosa veriyor..Tuz seker hayati boyunca agzinin tadi olsun diyeymis, un bereketli olsun diye, yumurta canli canli taze olsun diyeymis..Sogan benim sutum cok olsun diye. Valla guzel adetlerimiz var aslinda...1 sene un seker tuz almam heralde :)))) Aslinda eskiden bunlar yardim olsun diye lahusaya verilirmis..Bebegi oldu masrafi cok ama iyi beslensin bebek icin diye verirlermis..Yikama olayini ben normal banyo yaptirdim o kadar..Ama erzak toplamak ve ev gezmeleri cok keyifliydi..

10. 25 Eylül 2008
  11. ayse38

ayse38 canımın ta içisin sen:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    aman allahım ne adetlerimiz varmış yaa bizim burdada 40 çıkınca bebeğin banyosu yaptırılır en sonunda kevgirin üzerinden su dökülür:)nasıl ama?

12. 25 Eylül 2008
  13. yigitnil

yigitnil Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    69
    Ödül Puanları:
    108
    ay ben bunlardan bi haber yaşıyopmuşum.bizim kırkımız bayramın birinci günü olacak sanırım.zaten hep kafama takılıyor bu günler benim.doğduğu gün mü 1. gün oluyor yoksa ondan sonraki günden itibaren mi sayaılıyor?

14. 25 Eylül 2008
  15. aymu40

aymu40 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ondan sonraki günlerden sonra 40 gün

16. 26 Eylül 2008
  17. nil1299

nil1299 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    bizde kırkımız cıkınca sadece ben banyomu yaptım kızımda kustugu icin hasta olmasın diye ogun yaptırmadım dısarı cıkmaya gelince biz zaten 40gun hic evde oturmadık bile ama kayınalidemde onu yap sunu yap falan dedi ama he he dedim gectim bence cok sacma inanmam oyle seylere hatta ben sizi kırklamaya gelim demisdi aman ugrasamam ben oyle seylerle :)

18. 4 Ekim 2008
  19. smhsmh

smhsmh Kaan'ım Allaha Emanetsin Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    arkadaşlar hele siz benim kayınvalidemin nasıl kırk çıkarttığını ve başka yerlerden ona kırk çıkrttırmaya geldiğini görseniz şaşarsınız
    Allahım yanlışım varsa affet
    feci bişey hoş benim daha çocuğum yok ama şimdiden afakanlar bastı
    sizinkiler yaptığının yanında ballı şerbet