5 aylık bebşi olan anneler ek gıdalara geçtinizmi

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve agapi tarafından 18 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

18 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : agapi
  1. agapi

agapi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    nasıl beslenıyo bebıslerınız kacıncı ayda neler verdınız

2. 18 Mayıs 2008
  3. asayis

asayis Guest

4 ocak 2008 doğumlu oğluma 1-2 gündür hafif hafif ağzı tatlansın tatları öğrensin diye ince rendelenmiş elma, yoğurt, meyveli yoğurt falan hazırlayıp veriyorum, doktorlar ilk alti ay diyor ama ilk cocuğumda cok cektim. yavaş yavaş tatları bilsin yabancılık cekip yememe gibi bir sorunu olmasını istemiyorum, mesela yarın yayla corbası yapıcam. onada 1-2 tatlı kaşığı vermeyi düşünüyorum,

4. 18 Mayıs 2008
  5. bxixgsxixze

bxixgsxixze Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    ya benim oğlumda 5.5 aylık ben daha hiç bişi vermedim.kimisi ver diyo kimisi verme.
    aklım karıştı valla

6. 18 Mayıs 2008
  7. EU1

EU1 Guest

6 aylık olana kadar bişey vermeyin su bile.anne sutunun %90 i sudur zaten.bebegin ilk ay boyunca alması gereken hersey anne sutunde var.6 ıncı ayının icindede karma beslenmeye yavas yavas bir gun meyve tattırın bir gun yogurt(evde kendinizin mayaladıgı)
    bir gun tarhana böyle böyle devam edin...azar azar cogunlukla hazır besinlerden ve formul sütlerden kacının evde kendiniz yapmaya bakın.7 ayda ise gunde 3 ana 3 ara gunluk beslenme ihtiyaclarını karsılayacak bir tablo olusturabilirsin.her ogunden önce mutlaka emzirmeyide unutmayın.elinizden geldigince biberonla beslemeyinki sütten kesilmesin.kolay alısabilecegi cikolata danone gibi tatlı urunlerden uzak tutun.özellikle tuz ve sekerden ne kadar gec baslarsa o kadar iyidir.önemli olan dogru zamanda dogru beslenmek siz en iyisi bir beslenme planı olusturun muhallebisinide geceye saklayın ki süprizlerin tadını cıkarsın:KK66:

8. 19 Mayıs 2008
  9. yagmur26

yagmur26 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    benim oğlum 3 aylık oldu doktorumuz 4.aydan itibaren bebeğe ek gıdalar vermeye başlamamı yoksa 6.aydan itibaren alıştırmakta çok güçlük çekebileceğimi söyledi Doymadığı için değil tat olarak alması gerekiyormuş evde kendi sıktığımız meyve sularından 1-2 kaşık ve yine doktorun tarifini verdiği çorbadan 1-2 kaşık vericem 4.aydan itibaren, tabii bu arada emzirmeye de devam edicem bana mantıklı geldi söyledikleri herkesin kendi kararı tabi

10. 19 Mayıs 2008
  11. hale_

hale_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar benimde 4 bucuk arlık oğlum var ve sadece anne sütü ile besliyorum doktorum bu konuda cok kararlı çünkü ek gıdalara 6.ayda geçiceğimizi söylüyor .bende doktorumuza güveniyorum bi taraftanda ek gıda zamanımız geldiğinde nelerle karşılaşacağımızı cok merak ediyorum :)))

12. 20 Mayıs 2008
  13. nehiray

nehiray Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    benim kızımda 4 aylık oldu gçen hafta doktora gittiğimizde artık yavaş yavaş yedirebilirsiniz dedi doyuracak şekilde vermiceksiniz dedi tadımlık verin dedi.
    sebze çorbası yapın dedi yaptım içine patates,havuş,pırasa kibrit kutusu büyüklüğünde koydum birde 1taatlı kaşığı zeytinyağ sonra içirdim ama çorbayı yemeği çok komikti hep diliyle dışarı çıkardı ama öğretcez yemeği:))) elma rendeliyorum armut çıksın onuda vericem.birde günlük tazze yogurt dedi ama daha yapmadım hazır sütten yapmayım dedim hiç yoğurt yapmadım inşallah beceririm:)))

14. 20 Mayıs 2008
  15. yaseminsen

yaseminsen rabbım sen evladımı koruu Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    benım oglumda 3,5 aylık ve drumuz 4 ayda baslıyaz dedı muhallebı ve tehıllara artı meyva suyu ve evde hazırlanmıs corbaslara bende 4 ayda vermek daha mantıklı alısması lazım uzk kalmasınlar bebısler

16. 20 Mayıs 2008
  17. gonca2206

gonca2206 v for melinda Üye

Beğenildi:
    164
    Ödül Puanları:
    153
    valla ben düşünüyorum az az vermeyi 4. ayımıza giriyoruz yarın
    öyle abartı vermiycez ki zaten 1 yada 2 tatlı kaşıgı o kadar meyve suyu corba yogurt haftalara göre degistirerek vercem az az
    6 aydan sonra cok zor oldugunu söylüyor herkes bu yüzden başlamak gerek bence tabi abartmadan

18. 22 Mayıs 2008
  19. sev_al

sev_al Guest

benim oğluşumda 5.5 aylık oldu. bende ek gıdalara başladım. sadece anne sütü alsaydı ek gıdalara biraz daha geç başlamayı düşünüyordum sütüm azaldığından hazır mama vermeye başladım. beraberinde mevya suyu sıkıp veriyorum bir kaç kaşık.elde yogurt yapmaya başladım pastörüze sütlerden.başta bende çok zorlandım ama şimdi yogurdum gayet iyi oluyor eşim çözdünün sen bu işi diyor:) hergün taze yapıyorum. çorba olarakta patates havuç ve kabağı haşlayıp süzdükten sonra içine bir çay kaşığı irmik ilave ediyorum. yağ ve tuz kullanmıyorum.