5 yaşındaki çocuğun anormal davranışları/yardım edin lütfen

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve sophronie tarafından 2 Eylül 2009 başlatılmıştır.

2 Eylül 2009
    Konu Sahibi : sophronie
  1. sophronie

sophronie Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    172
    Ödül Puanları:
    123
    kızlar teyzemin 3 tane kızı var. en büyüğü 7 yaşında bu sene okula başlayacak, en küçüğü 3 yaşında henüz okula gitmiyor, ortancası da 5 yaşında bu sene anasınıfına göndermeyi düşünüyoruz.

bizim sorunumuz, aslında bu bi sorun mu bizde tam bilmiyoruz ama 5 yaşındaki ortancayla ilgili. çocuk hakkında şüphelerimiz var. 3 yaşındaki kardeşinin bile becerebildiği, yapabildiği şeyleri tam olarak gerçekleştiremiyor. her çocuk tabi farklıdır ama bu 3 kardeşte aynı ortamda büyüdü, aynı kişileri gördü, bu çocuk ne ablasının kişilik özelliklerini gösteriyor, ne de kardeşinin.

aşırı dikkat dağınıklığı var. bir konuya odaklanamıyor. mesela oyun oynattığınızda, oyuncağa bakması gerektiğini kavrayamıyor. ya da oyuncağa konsantre olsa bile odaya biri gelse direkt dikkati ona kayıyor, onu izliyor, onla konuşuyor, bizi takmıyor.

yürümesi ve konuşması aşırı yavaş. çok ağır hareket ediyor. bir konuyu kısa ve net cümlelerle anlatamıyor. konuyu hikaye olarak, kendi başına gelmemiş gibi, farklı bir şekilde anlatıyor.

evde sürekli televizyon izliyor. bez bebek, selena, vs. çocuk dizilerini sürekli izliyor. onlardan etkilendiğini düşünüyoruz. çünkü poz verirken bile dizi karakterlerinin hareketlerini taklit ediyor.

duygularını tam anlamıyla ifade edemiyor. örneğin, gül dersek gülme ifadesi veremiyor. ya da kızmasını istediğimizde gülmeye başlıyor. duygularının bilincinde değil.

bugün 3-7 yaş gurubu için uygun olan bir oyun oynadık. 7 yaşındaki ablası oyunu kavradı, hatta 3 yaşındaki kardeşi bile oyunda iyiydi diyebiliriz. ama bizim 5 yaşındaki ortanca oyunu algılayamadı.

bir diğer konu da, 3 yaşındaki kardeşinin bile oyun esnasında 5 yaşındaki bu çocuğu hırpalaması. kendini hiç bir şekilde savunamıyor.

ondaki bu değişiklikleri bazıları ortanca çocuk olmasına bağlıyor. ilgi ya küçük kardeşine ya da ablasına kayıyor. o ilgisiz kalıyor diye bu şekilde davranışları var diyorlar. ama hepsine herkes eşit ilgi ve sevgi gösterdiği için sorun onun ortanca çocuk olmasıyla alakalı değil. bunun farkındayız.

bu sene sosyalleşmesi ve kendini ifade edebilmesi için anasınıfına göndereceğiz. sizce bunun haricinde ne yapabiliriz? lütfen yardım edin. bu ciddi bir sorun çünkü. yorumlarınızı yazarsanız çok seviniriz.

şimdiden teşekkürler. yorumlarınızı bekliyorum.

2. 3 Eylül 2009
  3. husel

husel er:) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    ..............................................................

Son düzenleme: 14 Eylül 2009
  4. 3 Eylül 2009
  5. Azeri kizi

Azeri kizi Türkiye'mmm Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Bence ilk yapmaniz gereken cocuk doktoruna basvurmaktir.O size ne
    yapilmasi gerekenleri söyler,sizi dogru yerlere yönlendirir.Bence bunu
    ihmal etmeyin.Eger zeka geriligi varsa sadece ana okuluyla cözülecek
    bir mesele degil bu.
    Allah sifa versin.Insallah düzelir.

6. 3 Eylül 2009
  7. sophronie

Beğenildi:
    172
    Ödül Puanları:
    123
    ah kızlar ah umarım ciddi bir problemi yoktur. en kısa zamanda bir doktora götürülmesini söylicem annesine. beyinsel bir problemi olduğunu düşünüyorum, çünkü denge kurmada da sorun yaşıyor.

sizce ne gibi sorunlar olabilir?

8. 3 Eylül 2009
  9. sophronie

Beğenildi:
    172
    Ödül Puanları:
    123
    ha unutmadan, annesi sözünü ettiğim davranışların bir problem olduğunu düşünmüyor. büyüyünce açılır, okula gidince düzelir vs. şeyler söyleyip geçiştiriyor. doktora gitmesi konusunda ısrarcı olucam, ama kızının problemlerini söylediğimde alınganlık gösteriyor.

annesini ikna etmem için ne gibi önerileriniz olabilir? şimdiden teşekkürler.

10. 3 Eylül 2009
  11. ze-ta

ze-ta EmEkli Editör :P Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    doktora goturmeye once annesınden baslamalısın :)

sorunu kabullenmemesı sorun olmadıgını gostermez aksıne cozumsuz hale getırır.

ne yap et mutlaka gotur yegnını olmadı gızlıce gotur en son care tabı :KK43:

enıstenle konusabılırsın belkı sana yardımcı olur :KK66:

12. 3 Eylül 2009
  13. sophronie

Beğenildi:
    172
    Ödül Puanları:
    123
    eniştem teyzemden daha duyarsız. izlediğim kadarıyla iyi bir aile babası değil. çocuklarının karnını doyurmak, giydirmek, temel ihtiyaçlarını karşılamak dışında hiç bir işe yaramıyor. doğru düzgün ilgilenmiyor diyebilirim.

kısa vadede doktora götürmemiz zor. belki okulda öğretmeni yönlendirirse doktora götürebilir teyzem. yoksa beni ciddiye alacağını hiç sanmıyorum inanki. doktorun dışında uygulayabileceğimiz bir şeyler var mı sence?

14. 3 Eylül 2009
  15. masumum

masumum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148
    Bazı anneler ne yazıkki kabul etmek istemiyorlar. Annesine okuldan önce bir doktora götürmesinin daha iyi olacağını, 3 yaşındaki kardeşi bile hırpalıyorsa okulda daha çok ezilebileceğini , sıradan bir kontrol gibi götürmesini söyleyin inşallah ikna edersiniz. Benim kızımda kekemelik başladı nereye götüreceğimi şaşırıyorum komşular abarttığım söyleseler bile.

16. 3 Eylül 2009
  17. sophronie

Beğenildi:
    172
    Ödül Puanları:
    123
    canım çok haklısın gördüğüm kadarıyla ilgili bir annesin ama teyzemin beyin yapısını değiştirebileceğimi zannetmiyorum. bir problem olduğunun bal gibi farkında, hatta kızının sorunları olduğu için ona diğer çocuklarından bambaşka bir iltimas gösterir, mutlaka ayrıcalık yapar. ama yok, uzmandan yardım almayı okula başlayana kadar reddediyor. umarım çok geç olmadan problemi çözeriz.

18. 3 Eylül 2009
  19. masumum

masumum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148
    Benim bir arkadaşımın kızıda rahatsızdı önce normal okula verdiler bir süre devam etti hatta aradaki açığı kapatmak için öğretmeni evde ders verdi ama sonunda öğretmen özel eğitilebilir çocukların devam ettiği bir okula göndermelerini istedi. Teyzenizde ancak öğretmenden duyacak galiba. En kısa zamanda çözülür inşallah