6-9 aylık bebeğin beslenmesi

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve 1BukeT tarafından 1 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  1 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106


  # 9 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

  # Bebeğinizi sadece anne sütü ile besliyorsanız, ek gıdalara en erken 6. aydan sonra başlamalısınız. Bu dönemde bebeğinize verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmamalısınız. Ek gıdaya geçişte, özellikle katı gıdaların verilmeye başlandığı dönemde bebekler dilleri ile besinleri itebilirler. Bebeklerin istem dışı yaptıkları bu hareket genellikle 6. aydan sonra düzelir. Bebeğinizin beslenme durumu en iyi kilo alışları ile değerlendirilir. Bu sebeple bebeğinizi düzenli olarak takip ettiriniz.

  EK BESİNLER:
  # Bu dönemde verilecek ek besinler meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta gibi yiyecekleri içerir. Ek besinler kaşıkla veya bardakla az miktarlarda başlanarak verilir, daha sonra öğün haline getirirlir.
  # Yeni deneyeceğiniz besinleri bebeğiniz aç iken alışık olduğu yiyeceklerden önce veriniz.
  # Ek besinlerin hepsine ayni haftada başlamayınız. Yeni besinleri en az birer hafta arayla beslenme programına ekleyiniz.
  # Yeni besinlerin allerji yapıp yapmadığına dikkat ediniz.
  # Bebeğinize hiçbir zaman şekere veya reçele batırılmış yalancı meme vermeyiniz.
  # Bebeğinizin hoşlanmadığı besinleri 2-3 hafta aralarla tekrar vermeyi deneyiniz.
  # Bebeğinize vereceğiniz tüm yiyceklerin temiz ve taze pişmiş olmasına dikkat ediniz. Bebeğinize 18. ayın sonuna kadar kaynatılmış su veriniz!!!

  # MEYVA SUYU VE MEYVA PÜRESİ:
  # Elma, şeftali, üzüm, mandalina gibi meyvaların suları, tercihen püreleri 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttırır. Hazırlanışı: İlk verilecek meyva mevsimine göre elma veya şeftalidir. Meyvalar iyice yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir. Günde bir veya iki kez öğün aralarında olmak üzere yarım muz veya orta büyüklükte bir meyva verilebilir. Meyva suyu ve pürelerine şeker eklenmemelidir. Meyva püreleri yoğurt ile karıştırılarak bir öğün olarak verilir.

  MUHALLEBİ:
  # 6. ayda başlanır. Genellikle akşam öğünü olarak verilir. Muhallebi pastörize süt veya hazır mamalarla hazırlanabilir. Hazırlanışı: 1 su bardağı pastörize inek sütü, 3 tatlı kaşığı pirinç unu , 2 tatlı kaşığı şeker ile yapılır. Pirinç unu soğuk sütün bir kısmı ile iyice ezilir. Kalan süt eklenir ve karıştırarak pişirilir. İndirmeye yakın şeker eklenir. Hazır mama ( Formül süt) ile hazırlanışı: 1 su bardağı su ve yaklaşık 3 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılarak su muhallebisi yapılır. Ateşten indirilir, biraz soğuduktan sonra 6 ölçek hazır mama toz halinde katılır. Gerekirse tel süzgeçten geçirilir.

  YOĞURT:
  # Genellikle ikindi öğünü ek gıdası olan yoğurt, muhallebi yerine de verilebilir. Hazırlanışı: Süt kaynatılır, elin dayanabileceği sıcaklığa (40’C) kadar soğutulur. Bir litre süte 1-2 çorba kaşığı süt içinde sulandırılmış bir çorba kaşığı yoğurt maya olarak eklenir ve yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeksizin sıcak bir yerde 4 saat bekletilir.

  SEBZE ÇORBASI VE PÜRESİ:
  # 6. ayda muhallebiye başladıktan 1-2 hafta sonra genellikle öğle öğününde, 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş arttırılarak verilir. 1. hafta (sebze çorbası): 4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç konarak 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencerede pişirecekseniz 1 su bardağı su ve 15 dakika pişirmek yeterlidir. Tel süzgeçten geçirilir. Bu sulu çorba önce yarım çay bardağı ile başlanır, yavaş yavaş arttırılarak verilir. 2. hafta (basit sebze püresi): Yukardaki gibi daha az su ile ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı konarak pişirilir. Havuçlar, patatesler tamamen ezilerek püre haline getirilir. 3. hafta (karışık sebze püresi): Mevsim sebzeleri eklenerek içerik zenginleştirilir. Küçük kaplarda 1-2 gün buzdolabında saklanabilir. Ancak yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydonoz, pazı vb.) günlük eklenip , hemen tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebze içeren çorbalar bir kereden fazla ısıtılmamalıdır. Bu dönemde hazırlanan sebze püresine tepeleme bir çorba kaşığı kıyma ( 3 kez çekilmiş ) eklenebilir.

  KAHVALTI:
  # Bebeğiniz yukardaki besinlere alıştıktan sonra (6-7.ayı bitirdikten sonra) kahvaltıya başlanır. Hazırlanışı: Hazır mama (formül süt) veya pastörize inek sütü, peynir, reçel ya da pekmez ve ekmek ile hazırlanır. Tuzu çıkarılmış peynir ve reçel süt içinde ezilir ve karışıma ekmek içi katılır. Önce 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanır ve giderek arttırılır. Bir yaşından önce bal verilmemelidir. Kahvaltıya 1 çay kaşığı tereyağ eklenebilir. Kahvaltı yarım ince dilim ekmek yerine 2-3 bisküvi ile de hazırlanabilir.

  YUMURTA:
  # Katı pişmiş yumurta sarısı bebek kahvaltıya alıştıktan sonra (8. ayda) 1 çay kaşığı olarak başlanır, yavaş yavaş miktarı arttırılır. 1 haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısı yiyebilir. Yumurtanın beyazının bir yaşından önce verilmesi genellikle tercih edilmez.

  ET:
  # 7-8 aylarda bir tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya derisiz tavuk eti parçası sebze püresi hazırlanırken içine eklenir.

  TAHILLI ÇORBALAR:
  # 8. ayda mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbaları verilebilir. KÖFTE:
  # Baharatsız olarak hazırlanmış köfte 8. ayda verilebilir. PİLAV, MAKARNA &
  DOLMALAR:
  # 8. aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak verilebilir. SU:
  # 8. aydan sonra bebeklerin hareketleri artar, öğün aralarında da susayabilirler.

  BALIK (kılçıksız):
  # 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir.

  KARACİĞER:
  # 8. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek 15 günde bir kez verilebilir. Kuzu, koyun veya dana ciğeri kullanılır. Karaciğer az tuzlu suda haşlanır, zarı çıkartılır, püre şeklinde sebze püresinin içine eklenir. ***

  ÇAY:
  # Çocuk beslenmesinde yeri yoktur. Diğer gıdaların ve özellikle demirin barsaktan emilimini engeller!!!

  6 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK MENÜ:
  # Sabah uyandığında: Anne sütü Sabah: Meyva püresi ve anne sütü Öğle: Anne sütü İkindi: Sebze püresi ve anne sütü Akşam: Anne sütü ve/veya muhallebi* Gece: Anne sütü** * Muhallebi akşam yerine sabah öğününde verilebilir. ** Bebek isterse

  7 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK MENÜ:
  # Sabah uyandığında: Anne sütü Sabah: Anne sütü ve 6-10 tatlı kaşığı muhallebi* Öğle: 6-10 tatlı kaşığı meyva veya sebze püresi ve anne sütü İkindi: 6-10 tatlı kaşığı meyva püresi ve bir çay bardağı yoğurt ve anne sütü Akşam: Anne sütü ve 6-10 tatlı kaşığı muhallebi Gece: Anne sütü** * Sabah muhallebi yerine kahvaltı verilebilir. ** Bebek isterse

  9 AYLIK BEBEK İÇİN

  ÖRNEK MENÜ:
  06.00-06.30: Anne sütü
  08.00-09.00: Kahvaltı;
  1 çay bardağı meyva suyu (evde yapılmış taze), yarım yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı peynir, 1 çay kaşığı yağ, 1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez, 4-5 bisküvi 12.00-12.30: Öğle ;1 kase kıymalı veya tavuk etli sebze püresi ve anne sütü 16.00-16.30: İkindi;1 kase yoğurt ve yarım meyvanın püresi veya bisküvi 19.30-20.30: Akşam; 1 kase muhallebi ve anne sütü


  Çocuk Doktoru Aysun Gökalp
   
 2. 1 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. cnvr

  cnvr Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  305
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  bu öğün düzeni benim için çok güzel ama bebeğim gece çok uyanıyor. muhallebi yedirip yatırınca da gece 3 gibi mutlaka uyanıp emmek istiyor. çözüm bulamadım. salladım su verdim olmuyor. üstelik dişleri çıktı emdikten sonra keserek çıkarıyor ağzından memeyi. biberon versem dedim onu da almadı. memebaşı için koruyuculardan aldım onunla daha beter ısırdı canım yandı. sonra da eline aldı oynadı mıncır mıncır silikon başlığı.
  pardon buketçim konun çok güzel teşekkürler. bana da bir çare biliyorsan yazar mısın?a.s.
   
 4. 1 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  http://www.kadinlarkulubu.com/emzir...mali-t129481/index.html?p=1368532#post1368532

  Yukarıdaki linke bir göz atmanı istiyorum :)Sanırım sen emzirirken saat düzeni yapmamışsın kendine bu yüzden sorun yaşıyorsun..
   
 6. 1 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. cnvr

  cnvr Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  305
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  evet yapmadım canım. ablasıyla abisi bu döneme kadar emmedikleri için zorlanmamıştım. 9 aydan sonra düzen tutturabilir miyim acaba?
   
 8. 17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. adacem

  adacem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2007
  Mesajlar:
  99
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hazırlanışı: 1 su bardağı pastörize inek sütü.......iyide bizim doktorumuz bebege 12 aydan once kesinlikle pastorize dahi olsa inek sutu verilmez dedi!!!
   
 10. 29 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. yasemin38

  yasemin38 jasjassssssss Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  152
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  benim bebeğimde 8 aylık,ben süt veriyorum bazen..bi zararıda olmadı..ayrıca bir doktor tanıdığımda süt veriyor bebeğine[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
 12. 1 Aralık 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 13. çiçek 2

  çiçek 2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  220
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürlerrrrrrr. çok işime yarayacakkk.
   
 14. 2 Aralık 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 15. irnur

  irnur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  selam ben bebeğime bi türlü sebze çorbası veremiyorum. sevdiremedim gitti ne yapmalıyım
   
 16. 24 Nisan 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 17. O BENIM DUNYAM

  O BENIM DUNYAM Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  95
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benimki de muhallebiyi sevmiyor.
  yoğurda bayılıyor,peyniri seviyor ama muhallebiyi yediği gibi çıkarıyor
  akşam öğününde ne vereceğimi şaşırmış durumdayım.
  bu arada peynir dedim de kahvaltıyı karışım halindede yemiyor bende peynir veriyorum,yumurta da yemiyor ne yapsam var mı bi önerisi olan...
   
 18. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : 1BukeT
 19. annahtar

  annahtar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  121
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  aç bırak acıkınca öle bi yiyolarki :KK66: