6 ay Düz Kalan Saçlar??

Konusu 'Saç Şekillendirici Ürünler (jöle, krem, sprey ...)' forumundadır ve limoni_lady tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 1. limoni_lady

  limoni_lady Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bugün kuaförde reklamına rastladım 6 ay düz kalan saçlar diye tanıtım yapmıslar. Hemen adını aldım Strate it KADUS firmasına aitmiş. Google'dan arıyorum hiç duydunuz mu ya da kullandınız mı?
   
 2. 28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 3. Elis

  Elis Guest

 4. 28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 5. limoni_lady

  limoni_lady Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Sanırım bu işlem :

  DEFRİZE
  Kıvırcık ve Dalgalı Saçı Düzeltme
  Kıvırcık ve dalgalı saçların ilaçla düzeltilmesi işlemine "defrize" denir. Permanant İlaçlarının bileşimindeki kimyasal maddeler, düz saçlara dalga ve kıvırcık şekiller verdiği gibi, kıvırcık saçların düzleştirilmesinde de aynı etkiyi gösterdiği için defrize'işlemi de permanant ilaçları ile yapılmaya çalışılıyor.
  Öze! olarak defrize ilacı imal edilmediği için 1950 yılında Türkiye'de yapılan ve daha sonra yurtdışından da gelen çeşitli permanant İlaçları ile, kuaförler hem düz saçlara per¬manant. hern de kıvırcık saçlara defrize yapmak durumunda kalmışlardır.
  Permanant ilaçları sıvı olarak hazırlandığı ve defrize yapılırken saçlardan akması çalış¬mayı zorlaştırdığı için istenilen neticenin elde edilmesine imkan vermediğinden, bazı kim¬seler (yanlış ve sakıncalı olmasına rağmen) buna çare olarak permanant losyonu içerisine saç sağlığına uygun olmayan maddeler katılarak değişik defrize yöntemleri uygulanmaya çalışılmıştır.
  1989 yılında bir firma tarafından krem şeklinde ve tüp içinde hazırlanan özel defrize ilacı "Glatt" piyasaya sunulmuştur.
  , Defrizenin YapılışıDefrize uygulamasından iyi bir netice alınabilmesi için, önce müşteriyle bir görüşme yaparak şu hususlarda bilgi edinilmelidir:
  • Daha önce defrize yapılmış mı? Yapıldıysa ne zaman? saçı yıpratabilir. en az 3 ay geçmeli
  • Saça rastık, taş boya gibi maddeler konulmuş mu? işlem tutmaya bilir.
  • Deklore veya boya yapılmış mı?saçlar kırılıp kopabilir.
  • Saç temiz mi? Neyla ne zaman yıkandı?ph derecesi yüksek olması doğru olandır.çünkü saçın dış tabakasını açar ürün saça kolay işler .fakat saç derisini fazla yıkamayınız. diplere zaten bu ilaç sürülmez yine de ilaca karşı hassasiyeti olanları düşününüz.
  bu dip kısımlara fazla şampuan olayı boyama işlemindede yoktur .saç temiz dip kısımlar yani saç derisine masaj yapılmadan yıkama gerek diplerde işlemde yanma kaşınma olmasın diye.
  • Saç diplerinde (saç derisinde) çizik, sivilce ve etbeni var mı? tahriş olur
  Saçlar incelenir
  Dekolore. boya, mes ve röfle yapılarak yıpranmış ince hassas saçlara defrize yapılma-sı çok sakıncalıdır. Bu konuda yapılacak bir yanlışlık bütün saçların dipten kopmasına sebep olabilir.
  Bu ön görüşme ve saçların incelenmesinden sonra, defrize uygulaması için şu hususlar dikkate alınarak Ön azırlık yapılır:
  - Saçın kesilmesi gerekiyorsa, çalışma kolaylığı bakımından Önce kesilmesi (uygulama bittikten sonra kesim kontrol edilir),
  - Defrizeye karşı saçların sağlığını korumak bakımından gerekiyorsa krem veya koruyucu ile Önlem alınır,
  - Düzenli çalışabilmek için saçın parçalara ayrılması,
  - Kullanılacak ilacın, saçın yapısına göre seçimi ve hazırlanması.
  Burada çok önemli olan, ilaç seçimine dikkat etmek gerekir. Konunun başında da açıklandığı gibi, permanant ila defrizenin bazı benzer yanlan vardır. İlaç seçiminde insan ve saç sağlığını korumak, kuaföre düşen çok önemli bir görevdir. Permanant ilaçları (içine yabancı madde katılmadan), defrize uygulamasında kullanılabilir. Defrize için Özel hazırlanmış krem ve yanındaki ikinci ilacı ffiksatör) kullanmak en uygun harekettir.
  Defrize yapılacak saçın temiz olması gereklidir, Ancak, ilacın saç derisine yapacağı olumsuz etki ile tarak ve fırça hareketlerinden saç diplerinin rahatsız olacağı düşünülerek, derideki koruyucu görevi olan yağlı tabakanın tamamen temizlenmemesi için saç İyi bir şampuanla ve diplere masaj yapmadan yıkanmalıdır. Sacdaki sular havlu ile iyice alındık¬tan sonra, saçlar muntazam parçalara ayrılır.
  Enseden başlanarak alınan ince parçalara, ilaç saç diplerine yarım santim (0,5 cm) değdirmeden ve çebuk hareketlerle sürülür. Evvelce defrize yapılmış ise bu sefer ilaç sade¬ce yeni çıkan kıvırcık saçlara sürülrnelidir. Aynı miktarda ve düzgün alınan parçalara ye¬terli şekilde İlaç sürme işlemine enseden başlayıp, yanlar ve öne doğru devam edilir. Sürme işlemi bittikten sonra madeni olmayan geniş bir tarakla taranır, ilacın saça iyi şe¬kilde temas elmesi ve kıvırcıkların gergin hale gelmesi için taramaya 5 dakika devam edi¬lir. Tarama sırasında saçları kuvvetli şekilde çekmemeli, saç derisinin zedelenmemesi için diplere fazla bastırılmamalıdır.
  Bekleme Süresi: Defrize yapılan saça bone kapatılmaz ve elektrikli cihazlarla da ısı verilmez Bekleme süresi en az 10 ila 20-30 dakika olmalıdır. Ara sıra sacdan bir tutam ayırarak düzleşmenin ne durumda olduğu kontrol edilir. Ensedeki ilk sürülen tutamdan başlanarak geniş tarakla fazla çekmeden bir kez daha taranır. Bekleme süresi sonunda is¬tenilen netice elde edilince ılık ve bol suyla saçlar iyice durulanıp, İlaç tamamen akıtılır. Havlu ile saçın suyu alınır.
  Sabitleştirme: Birinci ilacın etkisiyle düzleşen saçın sabitleşmesini (devamlı düz kal¬masını) teinin etmek için nötralizatör uygulanır. Saçlar tepe ve yanlardan büyük parçalara ayrılır. Gene enseden ve ilk başlanan yerden düzgün parçalar halinde ayrılarak saçlara, nötralizatör dikkatlice sürülür. Nötralizatörün saç aralıklarına en iyi şekilde ulaşabilmesi ve etkisini göstermesi için temiz bir tarakla 5 dakika taranır. Biraz daha bekletildikten sonra, ılık ve bol suyla saçlar durulanır.
  Defrize konusunda buraya kadar verilen bilgiler, natürel durumda' saçlar göz önüne alı¬narak anlatılmıştır. Şimdi de dekoloreli zayıf saçlara defrize yapılışını ele alacağız.
  Uzun Saçlar: Saçların normalden uzun olması, çalışmayı zorlaştırdığı gibi, iyi netice alınmasını da engeller. Onun için, saçın uzunluğuna göre geniş çaplı bigudilerle, sarış ya¬pılmalıdır, Bu iş için özel bigudiler olmadığından, sarışlar geniş mizanpli bigudilerle yapı¬lır, ancak, metal olan mizanpli bigudileri ilaçla temas ettiği zaman, ilacı (okside edeceği)
  bozacağı için, üzerine ince naylon sarılmalıdır.
  Defrize saçların bigudiye sarılması iki şekilde yapılır:
  1- Belli ölçülerle parça parça ayrılan ve ilaçlanan saç, geniş bigudilerle gergin ve mun¬tazam sarılır.
  2- Saçlar ilaçlanır, bolca taranıp gergin olarak arkada toplanır. İz yapmayacak bir saç bağı ile sıkıca bağlanıp, uçda kalan saç boyu irkaç geniş bigudiye sarılır.
  BEKLEME (ilacın etki süreci) kontrolü, durulanıp nötralizatör sürülmesi gibi işlem ba¬samakları değişmeyen temel hususlardır, konunun başında da anlatıldığı gibi aynen uygu¬lanır.
  DEKOLORE BOYA VE MEŞ YAPILMIŞ ZAYIF SAÇLARA DEFRİZE YAPILMASI
  Saçların doğal yapısı, dayanma gücü ve natürel görünümü herhangi bir işlem ve kim¬yasal maddelerin etkisiyle bozulmuş, zayıflamış ise bu saçlar üzerinde permanant veya defrize gibi kimyasal ilaçlarla işlem yapılması çok dikkali olmayı gerektirir. Bu konuyu perrnanant bölümünde ayrıntılarıyla inceledik. Zayıf ve hassas saclara permanant yapıl¬madan önce ne gibi önlemler alınıp deney yapılmasını açıklamıştık. Aynı önlemler ve dik¬kat edilmesi gerekli hususlar defrize yapılmasında da geçerlidir.
  Defrize ile İlgili Ayrıntılı Bilgiler• İlk defa defrize yaptıracak müşteripin ilaca karşı, allerjisi olup olmadığını kontrol etmek için kulak arkasında saç dibine biraz ilaç sürülerek deney yapılır.
  • Defrize yapılan sac hemen şampuanla yıkanmamak, nötrülizatörün saç üzerindeki et¬kisini iyi şekilde gösterebilmesi için, bolca durulanıp birkaç gün sonra şampuanla yı¬kanması uygundur.
  • Herhangi bir şekilde zayıflarhış hassas saçlar ile, saç diplerinde çizik, sivilce, et beni bulunan durumlarda kesinlekle defrize yapılmaz.
  • Defrize yapılmış bir saça ikinci kez defrize yapılması için, en az 3 aylık zaman geçmesi gereklidir. İkinci uygulamada ilaç sadece dipten çıkan kısımlara sürülmeiidir,
  • Aynı gün defrize ve boya yapılması isteniyorsa, ilacın saç rengini biraz solduracağı için önce defrizenin daha sonra da boya yapılması uygundur. Ancak, defrize yapılmış sac ilacın etkisiyle ve çalışma anında gerilip sarılma neticesinde fazlaca yorulacağı için bir kaç gün dinlenmesi, defrize ilacının saç gözeneklerinde arta kalanlarının da tamamen temizlenmesinden sonra boya yapılması en uygun harekettir.
  • Saçın kalitesine göre ilacın iyi seçilmemiş olmasıyla, uygulamada yapılacak hatalardan dolayı, saçların kırılıp kopabileceği veya iyi netice alınmayacağı düşünülerek, perma¬nant yapılışında olduğu gibi, defrize yapılırken de ilk başlama noktasından sonuna kadar "işlem basamakları" özenle ve dikkatle uygulanmalıdır.
  • Krem şeklinde hazırlanmış tüp içindeki defrize ilaçlarının katı mahlül olması sebebiyle saç telleri ve katlan arasında sıvanıp kalması ile sürme işlemi bittikten sonra da bileşi¬mindeki özel maddenin etkisiyle bekleme başladığı an kendiliğinden katılaşma olayı meydana getirerek, taranıp gerdirilen saçın gevşemeden o şeklini muhafaza eden özelli¬ği vardır. İkinci ilacı da (nötralizatör) özel hazırlanmış olan krem defrize ilaçlarını kullanmak, hem saç sağlığı bakımından hern de iyi bir netice alınması bakımından gereklidir.
   
 6. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 7. nadosum

  nadosum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  glatt diye bir ürün var gittigidiyordan ben 13,90 a aldım 2 aydır saçlarım dümdüz bence kullanın tavsiye ediyorum
   
 8. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 9. Arkadaşım o glatt ın beyaz olanını kullan. Kırmızı olan saçı mahvediyor. Fiyatıda 11 TL
   
 10. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 11. cybernuran

  cybernuran just say YES <")))>< Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.276
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  ciddimi?
   
 12. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 13. denizaysim

  denizaysim &#4326; &#3668;&#1108;&#3616;&#3648;z&#8226; Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  522
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ya naıs bısı bunalr kremmı saca falan zarar verıomu bıde nasıl kullanılıyo?
   
 14. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 15. dilek1978

  dilek1978 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  saça zarar falan veriyomu bunlar ya
   
 16. 26 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 17. lyl_

  lyl_ Guest

  Saçlarımız uzadıkça bişey farketmiyor değil mi ?
   
 18. 30 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : limoni_lady
 19. prensesin.uykusuyum

  prensesin.uykusuyum standart. Üye

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  6.511
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  Nasıl kullanılıyor bana zarar verir gibi geldi :S