6 yaşında korkak,anne düşkünü,saplantılı amaçok duygusal çocuğumla nasıl ilgilenmeli?

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve alçin-27 tarafından 16 Nisan 2010 başlatılmıştır.

16 Nisan 2010
    Konu Sahibi : alçin-27
  1. alçin-27

alçin-27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    78
    kızlar oğlum 6 yaşında bir çok çocuk gibi anneye yani bana çok düşkün.çok fazla çizgi film izliyor,karakterle özdeşleşiyor,ne kadar anlatsamda tv deki çoğu şeyi gerçek sanıyor.anaokuluna gidiyor.ama ne gidiş.her gün hafta sonu tatilini soruyor.alışana kadar çektiklerimi düşünmesem ve gitme oğlum desem gitmeyecek yani.arkadaşlarla arası fena değil.kafasına uyanlar tabi.orta yolu bulma hiç yok.arkadaşı inatlaşırsa feryat figan inatlaşıyoruz.mide bulantılarını hiç sormayın.baba ile yalnız kalsın yada bensiz biyere götürmek istensin hemen midemiz bulanıyor.babası çok iyi davranır.her istediğini yapar ama onunla yalnız kalamıyor.korkuyor yani ondan bile.evde sesim çıkmasın gelir kontrol eder.ben yumuşak,sakin bir annede değilim.artık bu durumlardanmı bilmem hemen parlarım,her dediğine evet demem,limoni bir ilişkimiz olmasına rağmen sürekli üstümde.hapşırır koşa koşa gelir çok yaşa de anne,derim yine çok yaşa de anne bıraksam 10 kere dedirtir.saplantılı
    sanırım.teşekkür eder,bişey değil bekler mutlaka.buna rağmen çevremizdeki büyüklere,arkadaşlarıma çok aksi davranır,olmadık şeyler söyler.daha neler bilseniz.abartıyormuyum diye düşünüyorum ama durum bu psikoloğa gitmeyi düşündüm ama çok korkar doktordan,kan görmekten bile.en ufak yarada kıyameti koparır.konuştum defalarca ama yok.1.sınıfı düşünüyorum.kabus olacak gibi.sizce başka ne yapmalıyım?senağlamasenağlama

2. 16 Nisan 2010
  3. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Sanki siz abartıyormuşsunuz gibi geldi bana..
    Sizin mi tahammülünüz yok bazı şeylere acaba?
    Çocukların bazıları evet aşırı ilgi alaka bekler..

Bilemicem tabiii belki de abartmıyorsunuzdur..
    Çocuk psikologlarına götürün bakalım..

4. 18 Nisan 2010
  5. Elifim80

Elifim80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım bahsettiğin şeyler benim çevremde birçok çocukta var. Hatta hepsinde . İçin rahat etsin git yine de psikoloğa çocuklarımız için her türlü tedbire elbet değer ama üzme kendini.

6. 20 Nisan 2010
  7. denevst

denevst Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bahsettiğiniz çocuk kendi çocugunuz ve bu yaşta anneye yada babaya düşkün olması kadar doğal bişey yok bence. ne var bunda bu kadar içinden çıkılmaz bir durum gibi anlatmışsınız. psikologluk bir durum göremedim büyüdükçe herşey dahada düzelecektir. küçük bir çocuk daha.

8. 22 Nisan 2010
  9. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.624
    Ödül Puanları:
    463
    kesinlikle televizyon çizgi film vs..seyrettirme
    hepsiburadada falan çok güzel seri çocuk kitapları var mesela

benzer şekilde caillou serisi var
    düzenli bu tip kitaplar oku hem sen hem babası
    çocuğun sadece ilgiye ihtiyacı var, duygusal olarak onu doyurursan seni rahat bırakacaktır o o gün o doyumu ilgiyi aldıktan sonra
    ayrıca evde şuan tek çocuksa, bi arkadaşını eve çağırıp onla oynamasını sağlayabilirsin, bu dönemde çok sosyal olması lazım çünkü, yanlızlık çekiyor olabilir evde
    başkalarına davranışına gelince her çocuk öyledir zaten sevdiğine seni seviyorum sevmediğine direk seni sevmiyorum git falan diyebilir, çünkü yetişkinler gibi sahne kibarlıkları bilmezler
    bence başkalarına davranışı yüzünden çocuğu azarlama, yanlızken şöyle davransan daha nazik olmuş olurdun de sadece
    hasta olduğunda da anormal bişey varmış gibi çok üstüne düşmeyin, belkide sırf sevgi ve ilgi görmek için hasta oluyor, bu ihtiyaçlarını karşılarsanız yalandan hastada olmaz
    ama gerçekten hasta olduğunda da ilacını içirin o tip şeyleri yapın ama herkes hasta olabilir şuan ağrın olabilir ama birazdan iyileşirsin önemli bişey değil gibi şeyler söyle
    bence doğru iletişimle çözülemeyecek şeyler değil bu anlattıkların
    çok gergin gibisin kendini rahatlatcak bişeyler yap bence, çocuğuna sinirlendiğinde bilinçli olarak kendini kontrol et, yani o sonuçta bi çocuk tek istediği ilgi sevgi ve kendini güvende hissetmek
    ama mutlaka tv yi kapatın ailecek, haber sonrası çıkan yetişkin film ve diizileri hele kesinlikle

Son düzenleme: 22 Nisan 2010
  10. 23 Nisan 2010
  11. alçin-27

alçin-27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    78
    cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlarım.abarttığımıda düşünmüşsünüz ama ben anlatamamış olabilirim.bunlar şikayet değil,arkadaşlarımın,ailemin,çevreminde gözlemlediği şeyler.ilginize teşekkürler ve tavsiyeleriniz içinde chess.

12. 16 Mayıs 2010
  13. CennetKokulum

CennetKokulum kuzusu'nun kuması Üye

Beğenildi:
    31
    Ödül Puanları:
    148
    arkadasım aynı benım kızımdan bahsedıyosun sankı ben psıkologa goturdum anksıyete bozuklugu teshısı koydu ve tedavı goruyoruz babayla bakkala bıle gıtmezdı kusardı panıklerdı baskı yapınca kafasından kotu hayaller gecırırdı ane arabanın altında kaldıgımı goruyorum derdı ama senın oglanda takıntıda var anladıgım kadarıyla kesın bır cocuk psıkıyatrıstıne gotur hangı sehırdesın boyle durumlarda erken teshıs cok onemlı cocuktur normaldır asla deme

14. 18 Mayıs 2010
  15. inayetb

inayetb Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    slm.benimde oğlum 5 yaşında sürekli çizgi film izliyo.ama kavgalı filmler.çok sinirli dediğini yaptırasıya kadar ağlıyo bazen çıldırtıyo beni rezil ediyo herkesin içinde bazen bana acıyanlar da oluyo umarım geçicidir allah yardımcmız olsun

16. 22 Ekim 2010
  17. barcelem

barcelem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    benimde altı yaşında bir oğlum var ve anneye bagımlı aşırı derecede anneci ben çok üzüldüm bu sorunumuz yüzünden ama herşeyin bir çözümü var sabır çok önemliymiş onu anladım anneyle çok vakit geçiren ve yanında anneanne babaanne yada akraba olmayan yalnız büyüen öocuklarda oluyomuş genelde herşeyi anneyele yaptıgı için onsuz hiç bişey yapamıyo tabii, benim oglum sakin kendi halinde yaramaz bile diyemiyorum anlayan dinleyen bir çocuk anneyi üzecem diye dikkatli davranmaya çalışan bir çocuk 5 yaşında ana sınıfına yazdırdım çok erken diyenler oldu dinlemedim sosyalleşmesi lazımdı ne yapacagını çok merak ediyordum umdugum gibi olmadı ilk günden son güne kadar severek gitti hiç aglamadı bu sene yine gidiyo anasınıfına ilk hafta çok zorlandı çok agladı durmak istemedi ikna edip bırakıyordum ama 1 saat sonra telefonla ögretmeni arıyordu gelin diye gittigimde boynuma sarılıp öldüğümü düşündüğünü bensiz ne yapacagını ben olmadan yaşayamayacagını söyleyip aglıyordu bir kaç gün yanında kaldım evdede aynı şekilde babayla alakasız artık bunalıyosunuz eşim götürdü bir hafta okula benim hastalanmam ve babasıyla gitmek onu etkiledi şükür şuan çok çok iyi babyla daha fazla vakit geçirmeside ii etki oldu arada peşimde dolaşıp yanımda uyumak için aglasada şükür ediyorum geçer üzülmeyin sabırlı olun eşinizin destegi ilgisi çok önemli ben eşimin destegiyle iligisiyle sabırlı olmayı ögrendim evdeki disiplin çok önemli baba otoriteside öyle Şeniz

18. 1 Kasım 2010
  19. gurbetbatIn

gurbetbatIn zuzu batınım Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    okulundaki rehber öğretmenle bi görüşün. profosyonel bir yardım gerekiyorsa o sizi yönlendirir zaten.