60 yaşında okumaya karar verdi, 90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü!

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve sxuxtlxux gayfe tarafından 26 Ocak 2008 başlatılmıştır.

26 Ocak 2008
    Konu Sahibi : sxuxtlxux gayfe
  1. sxuxtlxux gayfe

sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    EI-Ezher Üniversitesi'nin kapısına Zekeriya EJ-Ensdrî adında 60 yaşında bir ihtiyar gelmiş ve "Burayı kim yönetiyor?" diye sormuş. Bekçi, "Rektör!" demiş, ihtiyar "Ben rektör olmak istiyorum, bana bunun yolunu anlatır mısın?" deyince bekçi alaylı tavırla ona eğitim durumunu sormuş, ihtiyar, ilkokul mezunu olduğunu söylediğinde bekçi gülmüş ve "Amca! Rektör olabilmek için önce ortaokul, sonra lise, ardından da üniversite okuyacaksın; daha sonra doktora yapıp doçent ve profesör olacaksın; fakat senin yaşın 60'a dayanmış, bunları başarabilmen mümkün değil!" demiş, ihtiyar yine de ümidini kaybetmemiş, yalvara yakara idare amiriyle görüşme izni almış ve sonuçta hizmetçi olarak üniversitede göreve başlamış. Çalışırken bir taraftan da ilkokulu, liseyi, dışarıdan bitirmiş. Sınavlara girip kendi üniversitesinde okumaya hakkazanmış. Bu arada büyük kültür hizmetlerinde bulunuyor, sosyal faaliyetlere, çalışmalara öncülük ediyormuş. Üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisansını, doçentlik çalışmalarını yapıp 90 yaşında profesör olmuş. Üniversite heyeti büyük basarı ve çalışmalarından duydukları memnuniyetten dolayı bu 90'lık ihtiyarı üniversiteye rektör seçmişler. Birkaç sene görevini titizlikle yaptıktan ve nice talebeler yetiştirdikten sonra görevinden ayrılmış. Yaşama azmi, başarma aşkıyla dolu hayati 120 yaşındayken noktalanmış.

Eğer ne istediğinizi bilir ve yılmadan çalışırsanız, en gizli isteklere cevap veren Yaratıcı sizi duyacak ve mutiaka cevap verecektir. Zaten vermek istemeseydi, istemek duygusunu vermezdi. Öyle değil mi? O halde ne duruyorsun? Haydi iş başına!
    :1hug:

2. 26 Ocak 2008
  3. sxuxtlxux gayfe

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    adamdaki hırsa bakın bee.helal olsun sana dede.....

4. 26 Ocak 2008
  5. EzBuZ

EzBuZ Danalar girmiş bostana Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    azmin zaferi bu olsa gerek...
    evet istemeyi bileceksin....

6. 26 Ocak 2008
  7. EU1

EU1 Guest

helal olsun yaa 60 ında okumaya başladı,çoğu insan 60 yaşın ömrünün sonu oldugunu düşünür halbuki dedemiz yolun yarısındaymış 120 öldüğüne göre..hiç bişey için hiç bi zaman geç değildir,yeter ki iste:kahve:

8. 27 Ocak 2008
  9. alisa

alisa Guest

68 doğumluyum. açık ilköğretim 8. sınıftayım liseyi hatta üniversiteyi bitirmeyi düşünüyorum. bazen geç diye üzülüyorum ama ohoo ben daha gençmişim be...
    ne diyelim darısı başımıza.

10. 27 Ocak 2008
  11. sxuxtlxux gayfe

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    gençsin tabi.başaracağına inanıyorum.

12. 27 Ocak 2008
  13. nidah

nidah Sabır ve Dua...!! Üye

Beğenildi:
    249
    Ödül Puanları:
    153
    süper:)

gaza geldim ya bi uni daha okuyup rektör mü olsam:)

14. 27 Ocak 2008
  15. çixgxdem87

çixgxdem87 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    helal olsun valla adama pes etmemek lazım işte çoğu zaman bunu yapamıyoruz örnek olmuş ne güzel :)

16. 27 Ocak 2008
  17. rock4ever

rock4ever ölümün dokunuşları... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bnce o yastan sonra cok sacma tamm okuma azmi olması güzel bişey gec yasta okul okuyanlarada bişey dedigim yok yanlış anlamayında eli ayagı ttmayan dedennde ne işi var oklda soncta genclerin önünü kapatmıs oluo yazk deilmi gercekten okuması gerekenlere gencleri de düsünmek gerekr yasık deil mi bize soncta o adam mezarına götrcek diplomayı bzmse bütün bi hayatımız için lazım deil mi......

18. 27 Ocak 2008
  19. salero

salero Guest

helal olsun walla insan isterse allahın izni ile herşeyi başaracağını bir kez daha göstermiş oldu zekeriya abimiza.shadi bayanlar tam gaz ileriiiiiii