8.Sınıf düzeyinde 5.Sınıf öğrencisi :( Yardım...

Konusu 'Öğretmenlik ve Genel Paylaşım' forumundadır ve kelebek088 tarafından 23 Nisan 2009 başlatılmıştır.

23 Nisan 2009
    Konu Sahibi : kelebek088
  1. kelebek088

kelebek088 Dokunmasınlar kanatlarıma Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86

Biliyorum uzun oldu ama lütfen bir fikir verin veya bir yasa, prosedür varsa anlatın...

Ben ünivesite son sınıftayım. Staja okullara gidiyoruz. Şuan il merkezinden köy okuluna gidip staj yapıyoruz. 5. sınıfların dersine giriyorum.

Ve sınıfta çok ama çok meraklı, araştıran, soran, sorgulayan ve hemen hemen ne verilse daha ilk anlatmada alan bir öğrenci var. Ama malum köy okulu... Sınıfın seviyesi çok çok düşük hatta okuma yazmayı doğru dürüst bilmeyenler var. Sınıfta disiplin problemleri var. Tabi bu beni ilgilendirmez öğretmenlerinin sorunu. Ama 19 öğrenciyi ayrı ayrı kontrol altına almaya çalışırken, okuma yazmalarıyla ilgilenirken o öğrenci orada harcanıyor.

Köy il merkezine çok yakın dolmuşla 20 dk sürüyor. Ve bu öğrenci tüm stajyer arkadaşların dikkatini çekti. Ailesinin durumu çok kötüymüş. Çocuğa soru soruyorum bana bilimsel açıklamalarla cevap veriyor. 8.sınıfların çözemediği soruları çözüyor. Evde ansiklopedileri açıp okuyormuş, Liseye giden ablasının kitaplarını inceliyormuş. Ve öğretmenler de duruma karşı çok duyarsız. Sene sonunda bursluluk sınavına girecek.

Bu öğrenci için sizce ne yapılabilir. Kıdemli öğretmenler ve idareciler daha iyi bilir. Burs, yardım, bir şekilde milli eğitimden yardım isteme gibi... Bu çocuğun burada yok olup gitmesini istemiyorum. İnanın her soru sorduğumda vicdanım sızlıyor. Bu çocuk burada olmamalı diye.:1no2: Nasıl yardım edebilirim bilmiyorum. Okulun öğretmen ve idarecileri de ilgilenmiyor. Sınav için test kitapları alması lazımmış. Anneme babama anlattım kitaplar alacağız haftasonu hangi yayınları önerirsiniz.? Biliyorum çok uzun oldu ama lütfen... Fikirlerinize ihtiyacım var.senağlama

2. 23 Nisan 2009
  3. evet bende üzüldüm.. o okuldan kaydını aldırsalar ne iyi olur ayh bılemıyorum ki :KK43:

4. 23 Nisan 2009
  5. kelebek088

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de bilemiyorum ama ortaokulu orada okumamalı. Ben özel okulda da stajyerlik yaptım ama orada verilen eğitim karşısında bile bu kadar iyi öğrenci görmedim. Ben de sınava hazırlanıyorum elimden çok fazla bişey gelmiyor. Gelse keşke... Evde bilgisayar yokmuş. İnternet nedir bilmiyor. vcd varmış evlerinde. kendi belgesellerimi kopyaladım. Neleri istersin diye ona sordum. Onun istediklerini internetten indirdim. Bir sürü onun seviyesine uygun çalışma kağıdı hazırladım. Keşke bişeyler yapabilsem :1no2:

6. 23 Nisan 2009
  7. Ocean

Ocean Rabbime Emanetsin Efe'm Pro Üye

Beğenildi:
    334
    Ödül Puanları:
    188
    canım öncelikle bu kadar duyarlı olduğun için seni tebrik etmek isterim..
    yapılacak şeye gelince, çeşitli dernekler var biliyorsun..
    maddi-manevi öğrencilere yardımcı oluyor..
    bunları araştırıp, biri ile irtibata geçersen onlar seni yönlendirecektir..

yayın olarak da Anafen, Zambak en iyileri sanırım. Güvender de iyidir..

8. 23 Nisan 2009
  9. Helal olsun sana senin gibi insanlar kaldımı

10. 23 Nisan 2009
  11. kelebek088

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Zambak yayınlarını bilmiyordum iyi oldu. Çok teşekkür ederim. Bir de zeka küpü varmış onun nasıl bir yayın olduğunu araştırıyorum şimdi. umarım burada da öyle dernekler bulabilirim. Ama milli eğitim de yardımcı olabilmeli diye düşündüm...

Çok teşekkür ederim. ınsanlıktan ziyade belki de biraz öğretmenliğin nasıl sorumluluklar yüklediğini öğrenmeye başlamışımdır diyorum ben kendime. Ama inanın şehirde kendi kardeşlerim de dahil olmak üzere her türlü imkan elinde varken okumayan çocuklara rağmen hiçbir imkanı olmayan böyle bir çocuğa imkan yaratmalıyız dedim sadece. Ailesinin ekonomik durumunun sorumluluğunu bu çocuk çekmemeli...:1no2:

12. 23 Nisan 2009
  13. Ocean

Ocean Rabbime Emanetsin Efe'm Pro Üye

Beğenildi:
    334
    Ödül Puanları:
    188

Zeka küpünü de duydum canım,belli başlı yayınlar bunlar..
    Eminim çok faydası olacaktır, belki hiç kitabı yoktur, sen ne alsan kâr..
    Derneklerin ya da vakıfların illerde şubeleri oluyor.
    İnşallah senin bulunduğun yerde de vardır..
    Keşke atanmış olabilseydim, inan ben de bir şeyler yapmak isterdim..
    Maddi açıdan hiç uygun değilim şu an. maalesef..:nazar:

14. 23 Nisan 2009
  15. kelebek088

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Benim de iki kardeşim okuyor. Bu durum olmasa babam annem o çocuğu da okutur ama olmuyor maalesef. Bu arada bir çözüm de senin dediğin gibi atanmış olmam. Şimdi 5.sınıfı bitirsin. 6ya geldiğinde ben atanmış olursam (Ağustosta atanacağım iyi puan alırsam) masraflarını karşılayacağım. Bu çocuğu kaybetmek istemiyorum. Ama en çok da şuna üzüldüm. Çocuğun yol parası ayda 30 lira tutuyormuş. Hadi diyelim ki günde iki lira harcasın 50-60 lira da harçlığı tutsun. Zaten kitabı formayı karşılamayı devlet de yapıyor. O Köy okulunda 7-8 öğretmen var. Biri de ya hepimiz ayda 10-20 lira versek bu çocuk daha iyi şartlarda okur diyememiş yazık.:1no2:

16. 23 Nisan 2009
  17. LocalPrincess

LocalPrincess Huzur Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Öncelikle duyarlılığınız için sizi tebrik ediyorum nasıl bir öğrenci olduğunu ve ona bakınca içinin nasıl sızladığını tahmin edebiliyorum köy okulu demişsiniz merkeze çok uzak değil sanırım eğer tanıklarınız varsa dersanelerle görüşüp 6. sınıftan itibaren ücretsiz olarak kaydolmasını sağlayabilirsiniz hatta merkezde bir koleje bile girebilir çünkü kolejler üstün başarılı öğrencileri almak için can atıyorlar geçen sene bir 6. sınıf öğrencim vardı 490 puan almıştı sbs den çınar koleji hemen aldı öğrenciyi onun da maddi durumu iyi değildi sevgiler.

18. 23 Nisan 2009
  19. LocalPrincess

LocalPrincess Huzur Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bir de yayın sormuşsunuz ben sbs kursumda zambak yayınlarını kullanıyorum ancak okyanus ve zeka küpü yayınlarını da önerebilirim hoşça kalın.