9-10 aylık bebeklere besin tarifleri

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve gamzeozs tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

19 Aralık 2009
    Konu Sahibi : gamzeozs
  1. gamzeozs

gamzeozs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşlar. 9aylık oğlum var. bu aylardaki bebekleri sağlıklı bir şekilde besleyebilmek için tariflerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım mı? biliyorum ki bir çok annemiz çok yaratıcı. Birbirimize fikir verirsek çok sevinirim. hepinize sonsuz teşekkürler

2. 19 Aralık 2009
  3. gamzeozs

gamzeozs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar özellikle sabah kahvaltısı ve gece yatmadan önceki beslenmesinde çok sorun yaşıyorum. içim rahat etmiyor aceba dogru beslyebiliyor muyum diye. sizler neler yediriyorsunuz?

Ben sabah kahvaltısında milupanın su ile hazırlanan kahvaltılıklarından hazırlayıp içine tuzsuz peynir, yumurta sarısı, çeviz içi ve pekmez veriyorum. ama doktorumuz gerek yok kahvaltıulık yerınde devam sütü veya maması yap, içine de ekmek içi doğra,tereyeğı kat dedi. ama o çok sıvı olur yemez ki.

Gece yatmadan önce ise milupanın su ile hazırlanan melsa ilaveli (uyku problemimiz çok fazla) armırtlu muzlu gece tahıllarından veriyorum. pek sevmiyor. Ama sadece devam sütü içirsem bu defa da gece yarım saatte bir uyanıyor.

4. 19 Aralık 2009
  5. gamzeozs

gamzeozs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bir de benim bebeğim mama gibi şeyleri gördüğü an reddediyor artık. falat biz sofradayken bizim yediklerimizden istıyor. verince onları severek yiyor. sizlerden de aynı durumları yaşayanlar var mı? özellikle kahvaltı ve gece besinleri hakkında yardımlarınızı bekliyorum...

6. 19 Aralık 2009
  7. chef

chef Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kahvaltısına mama koymadan cicibebeyle de istenen koyuluğu elde edebiliyorum
    gece de arı mama,pirinç ununun içine devam maması ,mısır nişastası gibi gıdalardan veriyorum
    bazı gecelerde gece tahıllı mamalardan veriyorum
    bizde çok kaşık maması kullandık ama artık azalttım büyüdüler yemek alternatifleri daha çok
    gün içinde 2 değişik çorba veriyorum

8. 20 Aralık 2009
  9. bircana

bircana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızımda dokuz aylık
    sabah 1. tarif: bir yumurta sarısını haşlayıp eziyorum içine bir tatlı kaşığı reçel bir tatlı kaşığı pekmez 5-6 bebe bisküvisi kibrit kutusu kadar tuzsuz peynir ve kıvamına göre su ile ediyorum.
    2. tarif: bir yumurta sarısı bi tatlı kaşığı reçel,bir tatlı kaşığı pekmez, bir kibrit kutusu kadar tuzsuz peynir ve 60 ml hazırlanmış bebelac3 devam maması ve milupanın 7 tahıllı ballı kahvaltılık mamasını karıştırıyorum
    öğlen : sebze çorbası: evde ne sebze varsa pırasa havuç pirinç patates brokoli ıspanak karnıbahar ...vs küçük küçük doğrayıp haşlıyorum ve ezmeden oşekilde yediriyorum artık biraz katı gıdalara alışması lazım
    tarhana çorbası
    mercimek çorbası
    yayla çorbası veriyorum
    ikindi: yoğurt
    meyve püresi: elma ,armut, muz
    yada milupanın sülü pirinçli muhallebisinden veriyorum
    akşam: 60 ml bebelac 2 devam sütüne milupanın 7 tahıllı gece mamasını karıştırıp yediriyorum sonrada emzirerek uyutuyorum tabi aralarda da yemeklerde sonra emziriyorum

Son düzenleme: 20 Aralık 2009
  10. 21 Aralık 2009
  11. Fisun

Fisun Eşime ve Oğluma Aşığım Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Selam
    Benım oğlumda 9 ayın ıcınde
    sabahları bebe biskuvisi , yumurta sarısı , labne peynırı, tereyağı, pekmez mılupanın kahvaltılık prtakallı mısırlı karısımından bırkac kasık hepsını ezıyorum verıyorum oldukça doyurucu oluyor.
    12 e dogru corba hazırlıyorum tarhana, yayla, mercımek , brokolı çorbası olabılıyor yedırıp öge uykusu
    3 e dogru brokolı,patates,havuz,kıyma,mercımek, pirinç karısımı kaynatıp blenderdan azıcık gecırıp verıyorum.belırlı aralıklarla evde yaptıgım yogurt ve meyve presiule akşam 8 e gelıyoruz ama gece olayında bnde sıkayetcıyım gece tahıllarından kavanoz gece mamalarına hepsını denedım cok uyanıyor gece saglıklı uyumuyor tabıkı uyutmuyorda ne yedırmelıyız baska bulamadım.
    bılen varsa paylaşımlarını beklıyorum
    teşekkurler

12. 21 Aralık 2009
  13. mugumugu

mugumugu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Kahvaltı benimde sizinkiler gibi yaklaşık . Çorbalarım patates , havuç , soğan , mercimek , bulgur , pirinci düdklüde pişiriyorum eziyorum bunu çok seviyor . Sulu köfte çok seviyo normal köfte kuru geliyor bende çorba gibi yapıyorum . Domatesli sehriye çorbası yapıyorum . Sadece pirinçden yoğurt çorbası naneli yapıyorum . Sadece sebzelerden brokoli havuç pırasa fasulye ne varsa öle bir çorba yapabilirsin .
    Akşam üzeri muz ezip bisküvi bide yoğurt karışımı veriyorum . Akşam sütlü pirinçli milupanın muhallebisini yada pirinç unu , süt , bisküvi , tahin, pekmez ile bi muhallebi yapıyorum onuda severek yiyiyor.

14. 21 Aralık 2009
  15. taha0203

taha0203 EVLİ-MUTLU-ÇOCUKLU:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben kahvaltılarını mama şeklinde vermiyorum.oğlum 10 aylık.her sabah yumurtası oluyor bazen haşlama bazen menemen,bazen de çılbır şeklinde pişiriyorum.yanında peynir,pekmez bazen meyve püresi oluyor.genellikle kahvaltıda ıhlamur içiriyorum.ıhlamurun içine kuşburnuda katıyorum.kahvaltısında meyve püresi yoksa portakal yada nar suyu sıkıyorum.
    eskiden yaptığım muhallebi kıvamındaki kahvaltıdan daha iyi yiyor.ekmek bana bana yiyozzzcokacimcoook

16. 22 Aralık 2009
  17. esin58

esin58 2 kız anasi:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bende hic karıştırmam kahvaltısını..sabah mutlaka meyve suyu sıkarim havuç.elma,portakal 200ml içer yanında yumurtsı ya omlet şeklinde yada haşlama yer..pekmez kaşıkla veriyorum 3 çay kasıgı..peynirimiz oluyorgene reçel,tereyagı hepsini ayrı ayrı alistirdim ben çünkü bulamac gibi olunca büyüyünce tatlarina alişmasi epey zor oluyor..öglende..evvde hangi sebze varsa..patates,havuç,kabak,çarliston biber et vs..hepsini haşlıyrum blendirdan cekiyorum 2 gibi yiyor..arada sütünü içiyor 3 4 gibi.inek sütü 1 yaşında oldugu için..sonra bizim yedigimiz yemeklerden yiyor beraber yiyoz.yoguırdunu mutlaka yediirimmiçine meyvesinide katarım evdene varsa..aksam 8 gibide ceviz elma pekmez ve bebe bisküvisini geçiriyoprum blendrdan onuda yiyor.aksam gecec yatmdan öncede pirinç unu muhallebisi yapıyorum yiyip yatıyor gece 5 de süt içmeye kalkar böyle geçer bizim yemek günümüzz.:KK70:
    ayrıcacanim bahsetmişsinuyku problemimiz cok diye inan ben ne cektimdişdönemi oluyor bebeklerin..seninkide öyle olabilir.ben heşeyi denedim..yatmadan önce yogurtmu yedirmedim,banyomu yaptırmadim,rezene cayımı içirmedim,melisa ilaveli mamalarmi yedirmedim anlatamam ama uyumayınca uyuymuyor..ama düzeliyor bi ara tekrar başlıyor dişlerinin hepsi çıkana kadar rahatuyku yok bize:)saglicakla

18. 24 Aralık 2009
  19. asyacenk

asyacenk hep oğlum için varmışım Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benimde oğlum 8.5 aylık kahvaltısını dönşüml yapıyorum cici bebedevam mamsıyla azcık inceltiyorum labne 1 kaşık 1 kaşık pekmez 1 ceviz rendesi
    diğer kahvaltı yumurta labne ekmek içi bunlarıda normal kahvaltı gibi küçük lokmalar halinde yiyor
    öğlen mercimek köfte tavuk tarhana sebze çorbası ıspanak pirinçli ne varsa sebze herşeyden tavuk suyu çorba herşeyi yiyor blendır kullanmıyorum

arada keçi sütüyle yoğurt yapıyorum 1 kase
    meyveyi hazır yiyo semedi diğeer türlü bi kavanoz meyve
    akşamda bizim yemekleri tuzsuz ve zeytinyağlı yapıyorum onlardan birazekmek içiyle ama az veriyorum
    akşam yatmadan muhallebi pirinunu ve devam mamasıyla yapıyorum onu yiyo
    ama arada meyvesini yemek istemiyo ozaman meyveyi muhallebiye katıyorum mesela
    tabi emme
    çokkk hareketli bi oğlum var bukadar yemek gibi görünüyo ama 8,700 kg da
    3 dişi çıktı bide uykuda yok zor günler iştahda değişiyo tabi