9 Aylık bebek menüsü

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve esenruzgar tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

13 Eylül 2010
    Konu Sahibi : esenruzgar
  1. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar 1 hafta sonra bebeğim tam 9 aylık olacak. Hergün kahvaltı, meyve püresi, sebze çorbası, yoğurt yediriyorum. Akşamları yatmadan önce de yedirebilirsem tarhana veya yoğurt çorbası vs. veriyorum. Tarhanayı da yemez oldu artık ama...

09:00-10:00: Kahvaltı hergün aynı: 2-3 kaşık kahvaltı maması, labne peyniri,yumurta ve pekmez.
    12:00-13:00: Meyve püresi
    15:00-16:00: Kıymalı veya tavuklu sebze çorbası
    18:00 civarı 1 çay bardağı yoğurt
    19:00-20:00: Tarhana, yoğurt çorbası vs. (Pek yemiyor artık ama yedirmeye çalışıyorum)

Bizim menümüz aşağı yukarı böyle. Benim sıkıntım hergün aynı şeyleri yediriyor olmak. Ve de akşamları hep araya kaynıyor hiç yemek istemiyor yoğun uykusu geldiği için sanırım.
    Sizler neler yediriyorsunuz bebişlerinize? Kendi yediklerinizden yedirmeye başladınız mı? Yani artık büyümeye başladılar bizim yediklerimizden neleri yedirebiliriz?
    Bana fikirlerinizi söylerseniz sevinirim. Bazı şeyler için geç kalmak, sonrasında zorluk çekmek istemiyorum. Bu arada hala şehriye çorbası gibi şeyleri yedirmekte sıkıntı çekiyorum.
    Bu arada dişlerimizi de yeni çıkarmaya başladık. Pütürlüleri yemede onun da etkisi varmıdır?
    Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

2. 13 Eylül 2010
  3. elifzeynep2008

elifzeynep2008 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

4. 13 Eylül 2010
  5. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Muhallebi , kaşık maması vermiyorum ben. Başka türlü doğal yemekleri nasıl veriyorsunuz? Mesela kuru fasülyeyi ezip mi veriyorsunuz? Veya nasıl hazırlıyorsunuz? Bunları merak ediyorum.

6. 14 Eylül 2010
  7. Chitlembiq

Chitlembiq Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Biz de 7 buçuk aylık olduk. Pek bişey yediremiyorum oğluma ama doktor bu aydan itibaren bizim yediğimiz her şeyi yedirebileceğimizi söyledi. Tabi tuzsuz ve acısız olmak şartıyla. Ama peynir ve domatesi alerji yapıp yapmadığı konusunda 3-4 gün azar azar verin dedi. Her tür çorba(kırmızı-yeşil mercimek, tarhana,yogurt, şehriye...), makarna pilav, her tür ot, tavuk(alerj için denenecek), kıyma, bakla hariç tüm sebzeler, özellikle siyah yaz meyveleri ve diğerleri,( tropikal meyveler hariç), tüm otlar, bulgur, buğday, soğan, bol sarımsak, yumurta sarısı(haşlanmış, patatesli ya da peynirli omlet şeklinde). 8. ayda balık ve kuru baklagiller de verlebilecek. Bu 1 yaşına kadar böyle devam. Ama her şeyin tadını ayrı ayrı alacak, karıştırarak vermek yok.

8. 14 Eylül 2010
  9. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Makarna, pilav , kuru baklagiller felan nasıl verilecek? Ezip mi verilecek?

10. 14 Eylül 2010
  11. Chitlembiq

Chitlembiq Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet canım, çatalla ezeceksin. Blendır tarzı şeyleri tavsiye etmiyor doktor. Çok inceltiyor ve bebek pütürlüye alışamıyor o zaman.

12. 15 Eylül 2010
  13. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mesela makarnayı sade ve tek öğün olarak mı veriyorsunuz? Tek öğün olarak çok yararlı olduğunu sanmıyorum. Ben sebze çorbasının içine ekliyorum makarnayı. Çatalla ezerek denemedim hiç o türlü şeyleri. Bizimki bazen şehriye çorbasını felan yiyor bazen de ağzına almıyor bööö diyor. Genelde isteğine bağlı oluyor. Bu aralar gerçi iştahsız. Bütün yedirdiklerimi oyunla yediriyorum. Fazla mı zorluyorum diye de aklıma geliyor.

Yedirdiklerinizin miktarlarını da söylerseniz sevinirim. Mesela ne kadar fasülye yemeğinden yiyorlar? Akşam muhallebeyi veya çorbayı artık ne veriyorsanız ne miktarda veriyorsunuz?
    Benim korkum çocuğu yemekten soğutmak. Yani aç olsa bile ilk kaşıktan sonra yani tadına baktıktan sonra reddediyor çocuk yemeği.
    Tadını mı beğenmiyor, öğünleri mi yanlış veriyorum, yoksa diş çıkardığından dolayı mı yapıyor bilmiyorum.

14. 18 Eylül 2010
  15. canan2508

canan2508 Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    36
    slm kızlar bende menümüz yazayım sizee
    sabah
    kahvaltımaması labne pekmez yada
    bebe bisk labne pekmez
    bigün birini bi gün birini veriyorum
    2 günde bir yumurta sarısı
    arada meyve
    öğlen çorba sebze çorbaları ağırlıklı
    havul kabakpatates evde olan diğer sebzeler brokoli taze fasülye gibi ayrıca içine pirinç şehriye atıyorum ceviz büyüklüünde et yada kıyma
    koyu kıvamlı yapıyorum
    yada tarhana yapıyorum içine yine et
    yada tavuğun beyaz eti ile şehriye haşlıyorum rondodan geçiriyorum
    hatta geçen gün et haşlama yaptım patates havuçlu yine içine ekmek doğradım rondodan geçiridm verdim
    akşam kaşık mamaıs yiyoruz çoğunlukla tahıllı içine muz ve pekmez katıyorum
    yatmadna öncde yoğurt yedirmeyi tercşh ediyorum rahat uyusun diye
    genel menümüz böyel dışarı çıktıkmı değişiyor menüler kavonoz muhallebisi felan veriyorum
    bende çoğunlukla rondodn geçirip veriyorum tam pütürlüye alışamadılar boğazlarına takılıyor istifra ediyolar ama köfte yapıyorum ufak ufak veriyorum mesela peyniri bazen elimlşe ezip veriyorum kavun karpuz veriyorum ama yinede tam alışamadılar

16. 18 Eylül 2010
  17. GulPembe

GulPembe Loves G€ronimo... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  18. 20 Eylül 2010
  19. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bebeğin kaç aylık canım? Bir de kaşık mamasını ne miktarda veriyorsun? Mesela öğlenki çorbayı ne miktarda veriyorsun? Bizimki öğlenki sebze çorbasından sonra hiçbirşey yemiyor. Sadece arada emiyor. Öylece de yatıyor. Eskiden yoğurt veya meyve püresi yerdi sonra da bir tane çorba yerdi bazen öyle yatardı.