A Grubu ve B Grubu Kadro Ne Demektir?

Konusu 'Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)' forumundadır ve ervanur tarafından 21 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  21 Eylül 2009
  Konu Sahibi : ervanur
 1. ervanur

  ervanur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  76
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  88
  ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilana çıkılan tüm kadrolar KPSS-B'dir. Buna göre KPSS'nın genel kültür ve genel yetenekten oluşan bölümüne giren her aday bu KPSS-B kadroları tercih işlemine katılabilecektir. Ancak, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarına başvurabilmek için ÖSYM'nin yapacağı KPSS sınavı sonrasında sınavı açan kamu kurumlarınca yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdan da başarılı olmak gerekmektedir. Bu, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları için açılan ilanda, hangi bölüm mezunlarının yazılı ve/veya sözlü sınava katılabileceği belirtilir.  Burada şu hususu belirtmek gerekmektedir. Müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilmek için Genel Kültür ve Genel yetenek sınavlarına ek olarak Pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılmak gerekmektedir. Bu sınava sadece lisans mezunları girebilmektedir.
  * A Grubu Kadrolar aşağıdaki gibidir :

  Başbakanlık
  Bakanlıklar
  Bakanlıklara ait; müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşlar
  Bu kuruluşların ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler
  İl özel idareleri
  Belediyelerin teftiş kurulları  * B Grubu Kadrolar aşağıdaki gibidir :

  KPSS-B grubu kadrolar ise yukarıda listelenen KPSS-A dışında kalan tüm devlet kadrolarıdır.

  Mühendislik
  Teknikerlik
  Memurluk
  Hemşirelik
  Mimarlık
  Avukatlık  A Grubu kadrolarda yerleştirme nasıl yapılır?

  A Grubu kadrolar için, B Grubu kadrolar da olduğu gibi merkezi yerleştirme yapılmaz. A Grubu kadrolara girecek olanlar için daha sonra ilgili kurumlarca bir giriş sınavı daha yapılacaktır. Giriş sınavı yazılı ve/veya sözlü bölümlerden oluşur.


  B Grubu kadrolara atanmak için KPSS sınav sonucundan başka şartlar aranır mı?


  Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48. maddesinde yer alan askerlik, sağlık, suç durumu gibi genel ve özel şartları taşımaları gerekir. Buna ek olarak, bu kadroların, yaş ve cinsiyet dahil özel koşulları da bulunabilir.


  memurlar.net