Abdullah Oğuz / Yönetmen - Türkiye

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve seaBahAR tarafından 21 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  21 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  [​IMG]


  Doğum Yeri: İstanbul
  Doğum Tarihi: 17/06/1958
  Eğitim: Marmara Üniversitesi, İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi


  Yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı Abdullah Oğuz 1958 yılında İstanbul’ da doğdu. Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ ni bitirdi. 1983 yılında New York’ ta ANS International’ ı kurdu. 1987’ de prodüksiyon işine girip, posta ile alışveriş şirketi için geliştirdiği video katalogu, dergi aracılığıyla gerçekleşenden yüzde 65 daha fazla satış sağladı. Dünyada ilk kez uygulanan bu pazarlama konseptinin başarısı “Wall Street Journal” da kapak haberi oldu.

  1987’ de reklam filmleri de çekmeye başlayan Abdullah Oğuz 1992 yılında kendi kreatif ekibini yaratıp ANS International Türkiye’ yi kurdu. ANS, özgün drama ve game show formatlarını ekrana taşıdı. Ayrıca film distribütörlüğü yapmaya başladı. Dünyanın en büyük format ve distribution firmalarından Frementle International ile yapılan çözüm ortaklığı sayesinde 2 senede 17 tane yarışma programı Türkiye’ ye uyarlandı. 1993’ te Amerika’ da “All My Children”, “General Hospital”, “Loving”gibi Soap operaların yapımcısıyla da Türkiye’ de ilk defa günlük pembe diziler gerçekleştirildi.

  Bu çok yönlü yapımcı kimliğinin yanında, Abdullah Oğuz yaratıcı bir yönetmen olarak kendini kabul ettirdi.”Arnavut Kaldırımı” şarkısına çektiği klip gerçek anlamda klip sektörünün başlama noktası oldu.Aldığı uluslar arası ödülle Türkiye’ deki klip endüstrisinin oluşturulmasında önemli bir rol oynadı. Bunun yanı sıra Türkiye’ de en çok aranılan reklam yönetmenlerinden biri olmayı da başardı.

  ANS ‘ nin ekrana taşıdığı “Evdeki Yabancı” Türkiye’ de ilk sitcom oldu.King World Entertainment’ ın “Wheel of Fortune” isimli yarışma ve eğlence programı Türkiye’ de ANS tarafından “Çarkıfelek” adıyla uyarlanarak 1.5 sene Kanal D’ nin Prime Time’ da birinci kanal olmasını sağladı. “Çarkıfelek” programı bununla kendi türünde bir ilke imza attı. “Wheel of Fortune” programının değişik adlar altında yapıldığı ve yayınlandığı ülkeler arası yarışmalarda, Türkiye’ de yapılan formatıyla 4 sene üst üste bütün kategorilerdeki ödülleri topladı. Abdullah Oğuz yapımcılığını üstlendiği ve ilk bölümlerini New York’ ta yönettiği “Asmalı Konak” dizisi reyting anlamında yayınlandığı dönemde ve hala Türk televizyon tarihinin en yüksek reytingli dizisi olma özelliğini taşıyor.

  Abdullah Oğuz, reklam, klip, dizi ve televizyon programları yapımcılığı ve yönetmenliğinin yanı sıra “O Şimdi Asker” (2003), “Mustafa Hakkında Her Şey” (2003) ve “Bir Tutam Baharat” (2003) filmlerine yapımcı; 2003 yılının bir numaralı filmi olan; “ Asmalı Konak Hayat” ile “O Şimdi Mahkum” (2005) filmlerine ise yapımcı ve yönetmen olarak imzasını attı. “Asmalı Konak Hayat” ve “O Şimdi Asker” vizyonda oldukları dönemde (2003) en iyi gişe sıralamasında ilk iki sırayı paylaştılar.

  Son olarak Abdullah Oğuz; Zülfü Livaneli’ nin dünyanın bir çok ülkesinde 18 dilde çevrilmiş “Mutluluk” isimli kitabından uyarlanan, Türkiye’ nin hem geleneksel hem de modern yüzünü bir araya getiren bir yolculuk ekseninde ilerleyen, “Mutluluk” filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı.


  Filmografi : (Yönetmen)
  • Mutluluk (2007)
  • Kartallar Yüksek Uçar (2007)
  • Bıçak Sırtı (2005)
  • O Şimdi Mahkum (2005)
  • Kırlangıç (2004)
  • Ah Be İstanbul (2004)
  • Asmalı Konak - Hayat (2003)
  • Estağfurullah Yokuşu (2003)
  • Karaoğlan (2002)
  • 90-60-90 (2001)
  • Top Model (1994)
  • Son Söz Sevginin (1993)
  -alıntı