Aç ağzını, yumma gözünü!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Ultraviyole tarafından 28 Eylül 2010 başlatılmıştır.

28 Eylül 2010
    Konu Sahibi : Ultraviyole
  1. Ultraviyole

Ultraviyole Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    Kadın konuş! Ne olur konuş. SUSMA SÖYLE!

Birşey de!
    Neden kadın ve erkek arasında az söz geçer?Kadın kadına çok laf olur. Erkek erkeğe çok muhabbet olur.Ama neden yine de, kadın aklından geçeni söylemez de içinde habis olur? Neden kadın kendinden bile utanır? Neden kadın düşünmemek için kendini hep sıkan taraftır?Neden kadın YETER demeyen taraftır?Neden kadın ben öyle değil böyle düşünüyorum demez?Neyi bekler KADIN? Çatlamayı mı?Madem öyleeee, kadınlar söylesin erkekler dinlesin, erkekler de söylesin kadınlar dinlesin. Yani herkes koyversin gitsin! Sorum daha çok sana KADIN, söyle bana ne kaybedersin?Kaybedilecekler sınırlı, kazançsa sınırsız. Yeter ki karar verilsin. Yalnız ben kadınlarla erkekler kavga etsinler demiyorum. Söyleşsinler diyorum. Sevişsinler gibi. İletişsinler istiyorum. Sevgisini, fikrini, aklından geçeni anlatsın kadın da erkek gibi, bunu can-ı gönülden diliyorum.Kadın da, paylaşsın. Yüksek sesle duyursun. Tartışsın. Bir fikri olsun. Onu sonuna kadar savunsun.

Tutmasın içinde. Yavan yanlış fark etmez, fırsat verilsin bir kere.
    Kalmasın düşünceler ne aklında, ne de gönlünde. İçimizde tutmamız gereken tek şey organlarımız bence. Ondan bu çığlığım bize...KADIN ne olur SÖYLE!Sevdim, sevmedim diye.

İstedim, istemedim diye.

Beğendim, beğenmedim diye.
    Kim ne bilsin sen söylemezsen mertçe! Müneccim mi karşındaki anlasın derdin nedir, sessiz kalırsan kendi içinde.Hem “Keşke deseydim” demezsin böylece. Hayatta “Ölüm” de var bak, demedin deme. “Keşke” pişmanlığın dostu, hayatının da en büyük düşmanıdır, yaz bunu bir yere. Ben hiç tutmam, asla atmam içime. Duramam, dayanamam. Ne düşünüyorsam, yanlış da olsa, söylerim. Hata da yapsam, komik de olsam, en azından söyledim derim kendime. Öğrenme şansı veririm kendime. Özür dileme hakkım da var bir kere. Gocunmam özür dilerim gerekirse. Nasıl işe yarar konuşmak anlatamam size! Herşey bir anda çözülür, kalmaz tek bir bilinmeyen, çözülemeyen sorun kendi içimde. Deneyin siz de.

Ricası ısrarcı dip not: Kadınlar bugün birine birşey anlatıp nedenini açıklayın. Bir deneme yapın. Cevabını anlayışla başına kakmadan karşılayın. Rahatlayın. Rahatlatın. Korkutmayın. Korkmayın. Davranın bir de, lafta kalmayın. Aktif bir kadın olmak için kendinizi sarsın. Kendi hayatınıza siz de katılın. GERİde kalmayın.

Yonca TOKBAŞ

2. 15 Ekim 2010
  3. ironihayat

ironihayat Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    guzel bir yazı daha canım cok tesekkurler

4. 15 Ekim 2010
  5. ay_82

ay_82 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    güzel paylaşım teşekkürler....

6. 15 Ekim 2010
  7. Tiryandafila

Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

Beğenildi:
    581
    Ödül Puanları:
    188
    Güzelmiş.
    Teşekkürler.

8. 18 Ekim 2010
  9. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    hiç sorma. ortamı olmayınca konuşmuyorlar. sonrada gelip burda dert yanıyorlar.

10. 18 Ekim 2010
  11. alisim365

alisim365 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    güzelmiş. ama bende kız kardeşim de annemde hiç susan taraf olmadık. genlerimizde var galiba susmamak:))))

12. 18 Ekim 2010
  13. sessizLik

sessizLik Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Manidar. Tesekkürler.

14. 19 Ekim 2010
  15. lilyum2

lilyum2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Yazınıza bayıldım diyebiliyorum tek kelime ile. Çok hoş bir konu seçmişsiniz bence. Alkışlıyorum sizi.
    Ama içimdekileri de demeden gitmeyeceğim. Böyle yüreğime bir şeyler oldu okurken. İçim sıkıldı, ruhum daraldı...DİNLEYEN VARDA MI KONUŞMUYORUZ KARDEŞİM...diye avaz avaz bağırmak istedim. Çok mu egzantrik biriyim, uzaydan mı geldim, bu memleketin kadını değil miyim ne? Dinlemiyorlar beni...Sözlerim hoş geliyor biliyorum adım gibi, ama iş icraat faslına geldiği noktada anlattıklarım uçup gidiyor. Çünkü zor yani kim uğraşacak doğru-düzgün, olması gereken şeylerle..Gelmiş-gidiyor bir düzen...durduk yere kim bozsun keyfini şimdi işleri düzeltmeyle-çalışamayla? Haa bir zamanlar gıkı çıkmadan beni dinleyen bir erkek vardı, sözlerime kulak asan..canı yürekten onaylayan, ağzımın içine bakan. Onunla da evlendim zaten...ammaaa, oda gitti! Puff...Köprüyü geçene kadarmış, bilemedim.
    Hasılı yalnızlık, susmak gene en iyisi galiba. Zira çene yoruluyo boş yere konuşunca...

16. 19 Ekim 2010
  17. toriii

toriii Bocegim Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    41
    Toplumda yillarca kadinin yeri tartisildi ,bu sadece bizim ulkemizde degil tum dunyada boyle oldu , kadin ne dir, kadin kimdir, kadin ne yapmalidir , kadin nasil olmalidr, ve kadinin aile icindeki konumu nasil olmalidir,kadinin toplumdaki yeri nedir,bu sorular daha uzar gider..
    Neden kadin esiyle konusamaz ?
    En basit kendi toplumuzdan ornek verelim..
    Toplumda orf ,adet , anele gibi kavramlar gunumuzde biraz degismis olsada aslinda sekildegistirerek devam etmekde,taa cocuklugumuzdan buyana bizlere annelerimizin ,buyuklerimizin asiladigi bir seydir bu , kadinin rolu,kucuklugunde belirlenmisdir aslinda, herzaman bir kiz cocugu erkek kardesinden ayri tutulmusdur,sen kizsin sus ,kiz cocugu erkeklerle oynamaz,kiz cocugu erkeklerle konusmaz,kiz cocugu hanim hanimcik olur ve kiz cocugu ileride kocasina hizmet eder cok konusan kadini erkek sevmez ,misali bir suru ornekler verilebilir..
    Bu kiz cocugu ileride buyuyupde evlenip bir yuva sahibi oldugunda`da ayni yontemle yetistirilmis bir erkegin de ondan beklentisi ayni olur ; kadin biraz konusmak istese, yada rahatsizligini dile getirmek istese ....
    Cok dirdircisin ,yada durmadan konusuyorsun, gibi ithamlarda bulunulur kadina,zaten kadinin yeri bellidir aslinda , konusmayan ,sikayet etmeyen , her istenene boyun eyen ,cocuk buyuten ev isi yapan ,ve herzaman itaatkar olan olmalidir diye bir kani yerlesmisdir zihinlere..
    Gunumuzde her nekadar kadinin yeri biraz degismisde olsa aslinda gorunen den ziyade hala eski gelenekcilik surmeye devam etmekde , her ne kadar bagimsiz kadin ,ekonomik ozgurlugu olan kadin ,okumus kadin orani artmis olsada, bunlar sadece disaridan bir degisim olarak gorunuyor, ama bu durumun evdeki kadin rolunda cokda fazla bir farklilik olmadiginida gostermekde.
    Toplumun kanayan yarasini aslinda bizler surekli acik tutuyoruz , bizler derken biz kadinlar, genelleme yapmak istemesemde bu durum boyle, bir kadin ileride kadin olacak kizini da oglunada ,ayni annesinin kendisine yaptigi gibi yetisdirmeye devam ediyor ve toplum bunu gayet normal karsiliyor..
    Kadin dedigin erkege cevap vermez kadin dedigin susar , kadinin akli ermez...
    Ama biz kadinlar bunu degistiriyoruz, evet artik susan kadin olmamali ....
    Herkez esit oranda konusmali ve herkez konusmayi ve tartismayi kavgadan ayirdedebilmeli,konusan kadin ilerleyen toplum
    demekdir....:lepi:a.s.
    Paylasim icin tesekkurler yine 12 den vurmusun canim harikasina.s.a.s.

Son düzenleme: 19 Ekim 2010
  18. 19 Ekim 2010
  19. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86

eşit oranda konuşmak :) imkansız. sen iki defa söyleyince anlar erkekler genelde :) yada bişey sorarsın. soruya soruyla karşılık verir. en sinir olduğmu şeydir bu.