Acemilere kedi-köpek rehberi

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve radika tarafından 14 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  14 Kasım 2009
  Konu Sahibi : radika
 1. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Acemilere kedi-köpek rehberi

  Doğan Kitap, For Dummies (Meraklısına) serisinden iki yeni kitap çıkardı. Biri kedi bakımı, diğeri köpek eğitimi ile ilgili. Evinizin dört ayaklı yeni bir üyesi varsa ve bilinçli bir sahip olmak istiyorsanız, bu kitaplar başucunuzda bulunsun.

  Evininizi paylaşacağınız kedi ya da köpeği seçmek, bakımını üstlenmek ciddi bir iş. Masum bir yavru kedicik veya sevimli bir köpek, hayatınızı bir anda kàbusa çevirebilir. For Dummies serisinin yeni kitapları kedi ve köpek sahipleri için hayat kurtaran bilgiler içeriyor. Evcil hayvanı olan iyi bir okuyucuysanız, bu kitapları elinizden düşürmeyeceksiniz.

  Kedi sahiplerini ve kedi almak isteyenleri bilinçlendirecek “Kedi Bakımı” kitabı, Gina Spadafori ve Dr. Paul D. Pion tarafından yazılmış. Kedilerin beden dilinden beslenmesine, tuvalet alışkanlığından yaşlı kedilerin bakımına kadar birçok bilgi var içinde. İlk adım olan kedi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekiliyor. En iyi, en sağlıklı, dışa dönük ve hareketli kediyi seçmek için testlere de yer verilmiş. Kitabın son bölümünde kedilerle ilgili ilginç web sitelerinin adresleri bulunuyor. İşin biraz abartıldığını düşünseniz de aslında onların bakımı da çocuk bakımı kadar önemli ve hassas bir konu. 348 sayfalık kitabın fiyatı 22 TL.

  Jack ve Wendy Volhard çifti tarafından yazılan “Köpek Eğitimi” kitabında da hayati bilgiler bulunuyor. Beslenmeden eğitime, tuvalet terbiyesinden sağlığa kadar köpeklerle ilgili her türlü konu ayrıntılı olarak yer alıyor. Kitapta işin psikolojik yönü de ele alınmış. Köpeğinizin hareketlerinden ruh durumunu anlamanız için tüyolar veriliyor. 227 sayfalık kitabın fiyatı 15 TL.

  KÖPEĞİNİZİ EĞİTİRKEN NELER YAPMALISINIZ

  Köpeğiniz yanınıza geldiğinde ona iyi davranın
  Tek bir komut verme alışkanlığı edinin.
  Dikkatini çekmek için önce ismini, sonra da ne yapmasını istediğinizi söyleyin.
  Komut verirken normal bir ses tonu kullanın.
  Faaliyetlerinizde ve beklentilerinizde tutarlı olun.
  Enerjisini boşaltabileceği alan yaratın.
  Onun sosyal bir hayvan olduğunu anlayın. Eğitin ki ailenizden biri olsun.
  Onu diğer köpeklerle ve insanlarla tanıştırın.
  Köpeğinizin sürü lideri olun. Eğitimi köpeğiniz için eğlenceli kılın.
  Görmek istediğiniz davranışları ödüllendirin.
  Köpeğinizle bol bol zaman geçirin ve ona egzersiz yaptırın.
  Denemeye devam edin; köpeğiniz, vermek istediğiniz mesajı alarak sizi ödüllendirecektir.

  Her köpeğin bilmesi gereken 10 komut

  Otur - güvenlik komutu
  Otur - kolaylık komutu
  Öyle dur
  Git yat
  Gel
  Yavaş
  Ver
  Çekil
  Bırak
  Hayır

  YAVRU KEDİ ALIRKEN KİŞİLİK TESTİ YAPIN

  Bir yavru kedinin size uygun olup olmadığını anlamanın bazı yolları:
  İlgi düzeyini değerlendirin: Bunu yapabilmek için yavruyu kardeşlerinden ayırın ki tüm ilgisi sizin üzerinizde olsun.
  Ona birey olarak odaklanın: Yavruların hepsi çok sevimlidir ama yavrunun rengini ve küçük Groucho bıyıklarını görmezden gelmeye çalışın. Tabii ki kedinin tipini de sevmeniz gerekir ama kişilik uzun vadede daha önemlidir.
  Acele etmeyin: Her şeyi aceleye getirip ilk gördüğünüz yavruyu alırsanız, sizin için daha doğru bir tercih olabilecek başka bir yavru, bir daha asla bir yuvaya sahip olamayabilir.
  Yavruyu test edebileceğiniz malzemelerle birlikte gelin: Tüy, pinpon topu veya kumaş bir fareyle gelin. Bir parça ip veya yün de olur. Ama bunları yavruların veya yetişkin kedilerin yanında bırakmayın çünkü bunları yiyebilir ve bağırsaklarına zarar verebilir.

  Alıntıdır