Açık Hava Odaları

Konusu 'Bahçe ve Balkon Dekorasyonu' forumundadır ve Elif tarafından 8 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  [​IMG]Bahcede küçük bir keşfe çıkın… Gözünüze kestirdiğiniz bölümleri, pergola ve gazebolarla hareketlendirebilir, bahçenin havasını ikiye katlayabilirsiniz.
  Bahçenizde küçük hoşluklar yaratmanın bir çok yolu var. Şimdi size birkaç öneride bulunalım. Gazebolar, pergolalar ya da sadece mobilyalarla yaratabileceğiniz şık alanlar. Bunların tümü, bahçenizde farklı şekillerde, açık hava odaları oluşturmanızı sağlar. Açık hava odalarını, bahçenin hangi alanlarında oluşturabilirim diye soruyorsanız, cevabı basit. Güneşli bir teras ya da gölge altında bir pergola olabilir. Doğaya daha da yakın olmak istiyorsanız, ağaçların oluşturduğu tentelerin altında da, açık hava mekanları oluşturabilirsiniz. Hatta evinizdeki odalardan, doğanın kucağındaki bu açık hava odalarına kolay geçiş bile sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Rahatlık her zamanki gibi ön planda olmalı. Davetkar bir alan oluşturabilmek için sizi yansıtan bir tarz seçmelisiniz. Yaz geliyor, misafirlerinizi artık bahçede ağırlamalısınız.
  ışe Başlarken
  Bahçenizde yeni alanlar oluştururken sert zeminlerin bakımlarını ihmal etmeyin. Ama bu işlemleri yaparken, sakın ola bitkilerinize özen göstermeyi unutmayın. Nede olsa bahçenin aynasıdır bitkiler. Ne kadar bakımlı olurlarsa o kadar canlı, yaşayan bir görüntü yakalarsınız. Bakımlı bahçe, her zaman için en güzel en güzel bahçe demektir. Baharın son günlerinde, ısınan havayla beraber işiniz biraz zorlaşacak. Bu mevsimlerde sulamayı ihmal etmeyin. Bitkilerinizin formlarını bozmadan, düzenli budamalar yapmalısınız. Sağlıklı görünmeleri için gübreleme işlemlerini de aksatmayın. Zamanı geçmiş bitkilerinizi, yerlerinden şaşırtmadan yeni bitkilerle değişim işlemlerini yapın. Yeniden bahçeye çıkacağınız bugünlerde, tamamlanmamış bir işiniz kalmasın. Mevsimlik çiçekleri değiştirmeyi unutmayın. Böylece bahçeniz yaz döneminde de cıvıl cıvıl görünür. Dikimlerden önce eski bitkileri çıkartın. Toprağı havalandırıp, takviye yapın. Dinlenmeye bırakacağınız bu alanlara, daha sonra yeni bikilerinizi dikebilirsiniz.
  Pergolalar
  Açık kafes sistemli bu yapılar, bahçelerde karşımıza sıkça çıkar. Genellikle gölge oluşturmak için tasarlanan bu yapılar, ahşap ya da ferforje olabilir. Şimdi sizi, bu standartların biraz dışına çıkaralım. Ahşap malzemelerden yapacağınız pergolanızla, ferforje, cam karışımı tablolar asın. Bu sayede duvarsız olan odalarınızın, cephelerini süsleme şansı yakalıyabilirsiniz. Ancak tabloları rüzgar almayan köşelere asmalısınız. Yapının malzemesine uygun mobilyalar seçerseniz, mekanı bütünleme şansı yakalarsınız. Ferforje mobilyaları açık renkli minder ve yastıklarla süsleyebilirsiniz. Zor olmasına karşın, bahçede açık renk kullanımı, yazı hissettiren en önemli ögedir. Sallantılı ya da yerden ayaklı aydınlatma elemanlarının odanıza farklı bir ruh kattığını göreceksiniz. Böyle bir alanı, bahçenin güneş ya da yarı gölge alanında yaratabilirsiniz. Yakın bölümlerde, çiçekli bitkiler tercih edin. Kitabınızı okurken mis gibi kokular duymak isterseniz, gül dekebilirsiniz. Saksıda çiçekli bitkiler kullanmayı ihmal etmeyin. Açık hava odanızda ihtiyacınız olan en önemli şey, rahatlık. Bunu da doğadan kazanmak istiyorsanız uymanız gereken birkaç küçük kural var. Çiçekli sarmaşıklarla sardırabilirsiniz. Clematis, çarkıfelek, mor salkım ya da yasemin olabilir. Boylu ağaçları, bahçenin daha uzak kısmına dikin. Uzaktan ağaçların raksını seyretmek çok daha keyifli olacaktır.
  [​IMG]
  Gazebolar
  Duvarları olmasada çatısı olan müthişyapılardır gazebolar. Etraflarını değişik formlardaki bitkilerle çevirebilirsiniz. ıçlerine yetiştireceğiniz mobilyaların, aşırı büyük olmamasına dikkat edin. Açık havada bir oda tasarlarken amacınızın, öncelikle bahçede nefes almak olduğunu unutmayın. Tercihiniz hasır mobilyalardan yanaysa, koltuk minderleriniz iki şekilde olabilir. Düz renkler ya da çiçekli desenler. Hangisini tercih ederseniz edin, zıt şekillerdeki yastıklarla, mobilyalarınızı hareketlendirin. Gazeboları, tercihinize göre, farklı malzemelerden yapabilirsiniz. Ferforje ya da ahşap olabilir. Son yılların gözdesi kumaşlarla da, süsleyebilirsiniz. Bitkiler, bu alanların olmazsa olmazlarıdır. Büyük toprak saksılar ya da sallantılı saksılar kullanın. Sardunya, petunya ve papatyalar, mekanı aydınlatırlar. Basamaklarla, bu yapıları bahçe hizasından bir ya da iki kot yüksekliğe taşıyabilirsiniz. Böylece daha çok göze çarpmasını sağlarsınız. Açık hava odaları içinde, en dekoratif görünen, gazebolardır. Beşgen, dörtgen ya da dairesel formlarda olabilirler. Standartların dışına çıkın ve bahçede aksesuarlarla duvarsız bir oda tasarlayın. Yemyeşil bahçede oluşturduğunuz bu odada, keyifli zaman geçirmek için bitkilerinizin bakımlarına dikkat edin
  bahce.gen.tr
   
  Son düzenleme: 8 Ağustos 2009