Açık Öğretimliler yüksek lisans yapabilir mi?

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve estur tarafından 28 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : estur
 1. estur

  estur Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  681
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  "Açık öğretim lisans mezunları yüksek lisansa başvurma veya yüksek lisans yapma hakkına sahip mi?" öğrencilerin aklına takılan sorulardan biri.


  Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 2.maddesine göre;

  “Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir. Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde, ALES puanı yanı sıra gerekirse, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu da değerlendirilebilir. Bu değerlendirmeye ilişkin hususlar ile başvuru için adayların sağlaması gereken diğer belgeler (referans mektubu, neden yüksek lisans yapmak istediğini belirten kompozisyon, uluslararası standart sınavlar vb.) ve hangi düzeyde yabancı dil bilgisi gerektiği, ilgili senato tarafından düzenlenen yönetmelikle belirlenir…”

  Bu maddede, yüksek lisansa başvurmak için gerekli koşullar açıkça belirtilmiştir. Yüksek lisansa başvurmak için lisans mezunu olma şartı vardır ancak yönetmelikten de açıkça anlaşılacağı üzere örgün veya uzaktan eğitim yapan fakültelerden mezun olma şartı yoktur.

  Ayrıca 2547 sayılı kanunun 12.maddesindeki d ve fıkraları ile 43.maddenin c fıkrasına göre hazırlanan Açık Yükseköğretim yönetmeliğin 13.maddesinde "Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar." hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin bu maddesinden de anlaşılacağı gibi açıköğretim fakültesi mezunları yüksek lisans dahil diğer öğrencilerle aynı haklara sahiptirler.

  Gerekli şartlar sağlandığında örgün öğretim mezunları gibi yüksek lisansa başvurma ve yüksek lisans yapma hakkına sahiptirlerAçık Öğretimliler yüksek lisans yapabilir mi? içeriğiaçıköğretim yüksek lisans ,açıköğretim mezunu yüksek lisans yapabilir . :lepi: :lepi:
   
 2. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : estur
 3. GaydiriGubbakCemile

  GaydiriGubbakCemile Yeni Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  8.712
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Paylaşım için saol bunu öğrendiğim iyi oldu zemuszemus
   
 4. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : estur
 5. estur

  estur Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  681
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  rica ederim canım , hiçbir fark yok ben aöf yi daha çok seviyorum .. aöf li olmak bir ayrıcalıktır..
   
 6. 31 Ocak 2011
  Konu Sahibi : estur
 7. ..gozlerindekibulut..

  ..gozlerindekibulut.. Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2010
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Merhaba ben aslında kpss a grubunu düşünüyorum ama şuan daha 3. sınıf olduğum için kpssyle 3.sınıf derslerini aynı anda götüremeyeceğim için bu yıl kpss ye girmekten vazgeçtim kendimi denemek için girecektim.İşimi şansa bırakmamak için de bu aralar y. lisansa merak sardım.Kimisi y. lisansı zaman kaybı olarak görüyor açıkcası ben kendimi geliştirebileceğim bir yer olarak görüyorum belki de üniversite ortamını merak ediyorumdur ama y.lisans seviyesindeki bir kişi daha bilinçli olur derslere o bilinçle yaklaşır lisanstaki gibi düşünmez gibime geliyor.aöf mezunu olduğum halde y.lisans yaparsam kpss a grubuna da yeterince hazırlanırsam işi şansa bırakmadan yerleşirim gibi de geliyor,bi de şu var a grubu için yüksek yapmak ne kadar mantık işi çünkü lisans mezunları da başvurabilyor.Sizler neler düşünüyorsunuz?
   
 8. 3 Şubat 2011
  Konu Sahibi : estur
 9. hayatbenim

  hayatbenim yıllardır seni bekliyorum Üye

  Katılım:
  19 Mart 2010
  Mesajlar:
  191
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  mrb bende bu yıl ygs ye giricm kısmetse aöf sosyoloji okumak istiyorum benim için çok aydınlatıcı bir paylaşım olmuş saolun.
  peki aöf sosyoloji için formasyon işleri nesıl oluyor bilgisi olan aydınlatırsa çok mutlu olurum
  teşekkürler...