Açıköğretim öğrencilerine müjde! örgüne yatay geçiş

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve kahvefincanxix tarafından 11 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  11 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 1. kahvefincanxix

  kahvefincanxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  408
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  88
  Açıköğretim öğrencilerine müjde!
  ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Açıköğretim Fakültesi’nde (AÖF) başarılı olan öğrencilerin, örgün bölümlere yatay geçiş yapabileceklerini açıkladı.

  Ergün AYAZ / DHA
  --------------------------------------------------------------------------------


  Prof. Dr. Davut Aydın, Rektörlük görevine başlaması nedeniyle Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampusu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Rektör yardımcıları Prof. Dr. Meryem A. Kozak, Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Nüvit Oktay ile Prof. Dr. Naci Gündoğan da katıldı.

  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Açık Öğretim sisteminde devrim niteliğinde köklü değişiklikler yapacaklarını söyledi. AÖF’te başarılı olan öğrencilerin örgün bölümlere yatay geçiş yapabileceğini kaydeden Rektör Aydın, şöyle konuştu:

  “Açık Öğretim Fakültesi’nde 31 Aralık 2009 tarihi itibariyle 1 milyon 300 bin kayıt yenilendi. Açık Öğretim için çok değişik projelerimiz var. Türkiye’nin, özel ve kamu sektörünün istekleri, teknolojik değişiklikleri ve dünyadaki modelleri de dikkate alarak, açık öğretimi yeniden yapılandırma sürecine sokuyoruz. Bu yeni süreçte teknoloji ve internet kullanımını olabildiğince artıracağız. Programlarımızı güncelleştirip, gözden geçireceğiz. Daha odaklı bir eğitime yöneleceğiz. Bunları yaparken de kapsamlı bir değişikliğe ihtiyaç var. Bu sistem içerisinde öncelikle değerlendirme ve sınav sistemini değiştireceğiz. Kanun değişiklikleri ile ilgili olarak YÖK ve parlamento ile görüşmelerimiz olacak. Dünyadaki diğer açık öğretim normlarını yakalamak istiyoruz.”

  AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİSİNE BURS İMKANI

  Bugüne kadar Örgün eğitimden açık öğretime geçiş imkanı olmasına rağmen açık öğretimden örgün eğitime geçiş olmadığını belirten Prof. Dr. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Yatay geçiş yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldı. Şimdi açık öğretim öğrencisi başarı kriterlerini tutturuyorsa örgün eğitime yatay geçiş yapabilecek. Bu devrim niteliğinde bir uygulamadır. Bu, Açık Öğretim öğrencisinin önünü açma uygulamasıdır. ‘Sen üniversiteye açıktan girdin açıktan çıkacaksın’ uygulaması artık kalkıyor. Çünkü bu sistem içerisinde son derece başarılı öğrenciler var. Ayrıca, Açık Öğretimdeki öğrenciye örgün eğitimde olduğu gibi burs imkanı da sağlayacağız.”

  ‘DEVLETE 500 MİLYON LİRA AKTARILDI’

  Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, bir gazetecinin Anadolu Üniversitesi’nin kasasında bulunan 500 milyon TL’nin devlet tarafından alındığını hatırlatması üzerine şunları söyledi:
  “Bize hep şöyle denildi ‘Diğer üniversiteler iş yapacak para yok. Sizde para var ama performansınız düşük.’ Bu süreç sonunda devlete 500 milyon lira aktarıldı. Bunun 250 milyon lirası Maliye Bakanlığı’na, 250 milyon lirası da yeni kurulacak olan üniversitelere verildi. Maliye Bakanlığı ‘Say 2000’ denen sistem sayesinde sabah 09.00’da bilgisayarını açtığı zaman kimin elinde para varsa görüyor. Bunun sonucunda bir gün ‘Ya bu parayı kullan ya da ver’ derler. Para ne yazık ki gitti. Bundan sonra bize yeni talepler gelebilir. Biz bundan sonra para vermek istemiyoruz. Aslında bu para 750 milyon liradır. Maliyeye verilecek olan para 500 milyondu sonradan 250 milyon lirasını bize geri verdiler. Artık geriye değil önümüze bakıyoruz. Tekrar bizden para istememeleri için yeni projelerin hazırlıklarına başladık. Biz bir daha para veren yönetim olmak istemiyoruz. Biz kaynaklarımızı ülkenin yararına kullanmak istiyoruz.”
   
 2. 11 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 3. aysusahin

  aysusahin ♥♥♥ Canım Kızım ♥♥&# ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  526
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Türkiye'nin en büyük fakültesi, 1 milyon 300 bin öğrencisi ile Açık Öğretim Fakültesi'nde devrim niteliğinde yapılanma çalışması başlatıldı.


  Açık Öğretim Fakültesi'nde ölçme ve değerlendirme ile sınav sistemi değiştirilecek. Önümüzdeki dönemde bitecek yapılandırma sonrasında Açık Öğretim Fakültesi'nde başarılı olan öğrenciler, örgün eğitimde istedikleri bir bölüme yatay geçiş yapabilecek.

  Ayrıca, başarı kriterlerine ulaşan öğrencilere, örgün eğitimde olduğu gibi burs verilecek. Böylelikle, Açık Öğretim Fakültesi, uluslararası normlarda eğitim vermeye başlarken, gençler için (artık sen açık öğretimden geldin) dönemi bitecek.

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, görevine atanmasının ardından ilk kez düzenlediği tanışma toplantısında, Açık Öğretim Fakültesi'nde yeniden yapılandırma çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

  Bu yapılandırma süreci içerisinde, bilgi teknolojilerini ve interneti olabildiğince fazla kullanacaklarının altını çizen Prof. Aydın, şöyle konuştu:

  "Açık Öğretimde, daha odaklı kitle öğretimine yöneleceğiz. Bunları yaparken elbette, kapsamlı değişikliğe ihtiyaç var. Ölçme ve değerlendirme ile sınav sistemleri değişecek. İşin yasal boyutlarında düzenleme yapılacak. Kanun değişiklikleri yapılacak. Bu bağlamda, YÖK ve Parlamento birlikte çalışacağız. Çünkü artık biliyoruz ki öğrenci sayısıyla 1 milyon 500 bine giden bir süreçteyiz. İngiliz, Çin ve Hindistan gibi dünyanın değişik ülkelerindeki gibi açık öğretim üniversitesi normlarını yakalamak istiyoruz. Onlarda ne oluyorsa burada aynı sistemi ve teknik yöntemleri, teknolojileri kullanacağız. Açık öğretim sistemini çok daha etkin ve verimli hale getirmek istiyoruz."


  "ÖĞRENCİ BAŞARI KRİTERİNİ TUTTURUYORSA ÖRGÜNDE İSTEDİĞİ BÖLÜME GEÇEBİLECEK"
  Prof. Aydın, artık yeni sistemle Açık Öğretim'deki bir öğrencinin, başarılı olması halinde örgün eğitimde bir fakülteye geçebileceğini kaydetti.

  Prof. Aydın, "Bu zamana kadar örgünden Açık Öğretim'e geçiş vardı. Ama Açık Öğretim'den örgüne geçiş yoktu. Şimdi biz bu sürecin içinde YÖK'le toplantılar yaptık. Lisans yatay geçiş sisteminde değişiklikler oldu. Bu, önümüzdeki dönemlerde çıkacak. Artık Açık Öğretim öğrencisi başarı kriterlerini tutturuyorsa, okuduğu bölümden örgün eğitimde herhangi bir bölüme geçebilecektir. Bu, devrim niteliğinde bir uygulamadır. Açık Öğretim öğrencisinin önünü açma uygulamasıdır. Önümüzdeki dönemlerde bunu mevzuatlarla uygun hale getireceğiz. Sonra tercihlerde Türkiye'nin önüne getirerek, öğrencilerimize anlatarak, bu yolda artık (sen açıktan geldin, açıktan mezunsun) hadisesi son bulacak. Ama burada şu çok önemli. Açık öğretimdeki öğrenci, belirlenecek başarı kriterlerini tutturma kaydıyla bunu yapabilecek." açıklamasını yaptı.


  "ARTIK BAŞARILI AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİSİNE DE BURS VERECEĞİZ"


  Başarılı öğrencilerin, açık öğretimde önünü açmak istediklerini dile getiren Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu: " Kimse zannetmesin ki üniversiteyi kazanamayanlar bize geliyor. Bu sistemin içerisinde son derece başarılı öğrenciler var. Bundan sonra da gelecektir. Bu başarılı öğrencileri biz açık öğretime çekmek istiyoruz. Açık öğretim içerisinde, üniversite sınav kılavuzunda yapılacak değişikliklerle burs uygulaması da yapacağız. Yani sınırlı imkânlarımız ölçüsünde, örgünde olduğu gibi açık öğretim öğrencisine burs vereceğiz. Böylelikle, açık öğretim uluslararası normlara uygun hale getirilecek. Şu anda bu konularla ilgi çalışma içerisindeyiz. YÖK'te bu konuda bir komisyon mevcut. 6 üniversite uzaktan eğitime giriyor. Bazı alanları onlara bırakacağız. Güçlü olduğumuz alanlarda biz kalacağız. Her işi yapma gibi düşünce içerisinde değiliz. Diğer uzaktan eğitim yapan üniversitelerle işbirliği içerisine gireceğiz. Onlara destek vereceğiz."


  Alıntıdır...
   
 4. 13 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 5. siboos

  siboos Guest

  eğer bu gerçekleşirse çok iyi olur
   
 6. 13 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 7. missixty

  missixty bi alışverişkolikk.. Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  102
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar bişey sorucam..not ortalaması tuttu diyelim.hangi üniversitelerden devam ediliyor?
   
 8. 13 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 9. _elifatih_

  _elifatih_ ♥ Ŧคtเђ'เ&#3667 Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  553
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Böyle bişey olursa süper yaa inek gibi calısrım kaydirigubbakcemile3
   
 10. 19 Ocak 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 11. SEPTEMBER LOVE

  SEPTEMBER LOVE eylül gelini Üye

  Katılım:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.443
  Beğenildi:
  255
  Ödül Puanları:
  153
  ben 2 yıllık kocaelınden sımdı acıkogretım 3 gectım bende basarılı olursan tekrar orgun ogretıme gecıs yapabılecekmıyım
   
 12. 6 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 13. ruya33

  ruya33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2010
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  merhaba arkdaşım.sana özel msj yazamadım.bu yolla haberleşebilrimiyiz bilmiyorum inşallah görürsün bu msj.alakasız bir konu başlığı adı altında ama olsun.senin sorun çocuk gelişimi ile ilgiliydi.mersinde bende aradım bu tür kurslar verilmiyormuş.fakat şu var eğer sen lise mezunuysan halk eğitim binasında açık lise bürosu var orayı ara açık lise çocuk gelişimi telafi eğitimi konusunda bilgi alabilir kayıt şartlarını öğrenebilirsin.bende çok istedim fakat ben yüksek okul mezunu olduğum için kayıt yapamayacaklarını söylediler.bilmiyorum ne yapacağımı.ama sen bir ara bakalım açık liseyi.eğitimi 3 yılmış.dilerim herşey gönlünce olur bol şans diliyorum arkdaşım.
   
 14. 8 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 15. kacakkiz86

  kacakkiz86 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.006
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  şimdi bu sistem hayata geçti mi?
  69 not ortalamasıyla geçiş yapılabiliyor mu
  2 yıllığım 2 yıllın toplamı 69
  bu yılınsa 74.5 mezun oldum diplomamı aldım
   
 16. 22 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 17. kirazsapi

  kirazsapi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  181
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  41
  bugün tv de gördüm bu sistemi...bilgisi olanlar burda paylaşırsa çok iyi olur. iyice kavramış olur..nette çok bir şey yazmıyor...
   
 18. 22 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 19. kacakkiz86

  kacakkiz86 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.006
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ne dedi tv peki