Açıköğretimlilere Avrupa müjdesi

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve kahvefincanxix tarafından 13 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  13 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 1. kahvefincanxix

  kahvefincanxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  408
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  88
  Açıköğretimlilere Avrupa müjdesi

  Aydın, 2 yıllık programlarda okuyan öğrencilerin dikey geçiş yaparak eğitim görme imkanına sahip olduklarını bildirdi.
  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, İngiltere'deki Greenwich Üniversitesi ile yaptıkları anlaşmayla 2 yıllık programlarda okuyan öğrencilerin İngiltere'de, dikey geçiş yaparak eğitim görme imkanına sahip olduklarını bildirdi.

  Prof. Dr. Aydın, yazılı açıklamasında, İstanbul Ankara ve İzmir dışında Anadolu'da ilk yüksek öğretim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı da yapan Prof. Dr. Orhan Oğuz tarafından 1958 yılında Eskişehir'de kurulduğunu anımsattı.

  AÜ'nün 1993 yılında ikiye bölündüğünü ve içinden Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin çıktığını ifade eden Prof. Dr. Aydın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve AÜ olarak kentte 60 bin öğrenciye eğitim verdiklerini vurguladı.

  AÇIKÖĞRETİMDEN ÖRGÜN EĞİTİME GEÇİŞ

  Prof. Dr. Aydın, açıköğretim sisteminde öğrenim gören başarılı öğrencilerin örgün programlara geçeceğine de değinerek, şu bilgileri verdi:

  “Yaklaşık 26 yıldan bu yana Açıköğretim Fakültesi'ne giren öğrenci bu sadece fakülteden mezun oluyordu. Biz açıköğretim sistemini tepeden tırnağa yeniden yapılandırıyoruz. Sistemi daha kaliteli hale getirmeye çalışıyoruz. Yaşam boyu eğitim felsefesi içinde, en son teknolojiyi kullanan yeni bir süreci başlattık. Bu sürecin içinde en önemli değişikliklerden biri de yatay ve dikey geçiş yolunun açılması. YÖK'le yaptığımız işbirliği sonunda açıköğretim sisteminde okuyan lisans öğrencilerine, tüm Türkiye genelinde örgün öğretim yapan dallara geçiş imkanı sağladık. Bu 1 milyonun üzerinde öğrencisi olan Anadolu Üniversitesi için büyük bir çalışma.”

  Öğrencilerin başarılı olmaları durumunda yatay geçiş imkanına kavuşacaklarına işaret eden Prof. Dr. Aydın, puanı ne olursa olsun açıköğretim sisteminde okuyan öğrencilerin, puanlarını 80 ve üzerinde tutmaları durumunda ilgili dalda yatay geçiş yapabileceklerini kaydetti.

  Prof. Dr. Aydın, öğrencilerin merkezi sistemde almış oldukları puanlar yatay geçiş yapacağı üniversitenin taban puanının üzerinde olması durumunda 80 puanın altında bile olsa geçiş yapılabileceklerini bildirerek, bunun devrim niteliğinde bir çalışma olduğunu ifade etti.

  Fırsat eşitliği getirip başarılı öğrencilerin önünü açtıklarını kaydeden Prof. Dr. Aydın, yatay geçişlerin 2. ve 3. sınıflarda gerçekleştirilebileceğini, şu anda 12 ayrı programda ilgili üniversitelere yatay geçiş imkanının sağlandığını belirtti.

  DİKEY GEÇİŞLE İNGİLTERE'DE EĞİTİM İMKANI

  Prof. Dr. Aydın, İngiltere'de Greenwich Üniversitesi ile yaptıkları anlaşmanın içeriğini şöyle anlattı:

  “Anadolu Üniversitesinde 2 yıllık programlarımızda okuyan öğrencilerimiz İngiltere'de dikey geçiş yaparak eğitim görme imkanına sahip oldular. Öğrencilerimiz 16 hafta İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra, İngiltere'de 3. ve 4. sınıflarını okuyarak lisans tamamlayabilecekler. Uygulama bu yıl devreye girecek. Çalışmamızı diğer ülkelerdeki üniversitelerle de genişletmeye çalışacağız. Böylece Açıköğretim sistemine giren öğrencilere yeni bir anlayış içinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yeni fırsatlar sunduk. Yani başarılı öğrencilerimize katkıda bulunma imkanlarını getiriyoruz.”

  Öğretim üyesi yetiştirme konusunda açıköğretimin en etkili sistem olduğunu kaydeden Prof. Dr. Aydın, Türkiye'deki öğretim üyesi açığının kapatılmasında açıköğretim sisteminin kullanılmasının gerektiğini; yaşam boyu öğrenme kavramı çerçevesinde, meslek sahibi olmak, kendisini yenilemek isteyenlere eğitim hizmetlerini götürmek zorunda olduklarını vurguladı.
   
 2. 16 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 3. estur

  estur Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  681
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  aöf den örgüne geçiş kaçıncı sınıf anlayamadım yani 1. sınıftayken 2. sınafa geçite mi ?
  yoksa 2. sınıftayken 3. sınıfa geçite mi ? 2. ve 3. sınflarda geçerli yazılmış ama acaba ne demek istenmiş?
   
 4. 18 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 5. ilaydahey

  ilaydahey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.578
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  148
  1 bitince 2 de yada 2 bitince 3 te geçebilirsin canım son sene geçiş yok yani
  formasyonda iki senede alındığı için heralde ünilere geçiş yapanlar alabilecek formasyonu
   
 6. 20 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 7. estur

  estur Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  681
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  anladım canım hakkımızda hayırlısı olsun
   
 8. 26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : kahvefincanxix
 9. hilalay

  hilalay Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  82
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ılk iki yılın ortalaması 80 ve üzeri olanlar gecebılecek