Acil durumlarda ne yapmalıyız

Konusu 'Ekim Anneleri' forumundadır ve çakıltaşı_m tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  15 Nisan 2009
  Konu Sahibi : çakıltaşı_m
 1. Yüksek ateşli çocuklar:Çocukların vücut ısısı metabolizma hızına bağlı olmak üzere 36,5 ile 37,5 arasında normal kabul edilir. 37,5 derece üzerine çocuğun genel durumu da göz önüne alınarak müdahale edilir. Paracetamaol ibuprofen gibi antipretiklerle ateşi düşürülür. Üzerindeki kıyafetler çıkarılır. 39 derece ve üzerinde ateşlerde, daha önce ateşli havale geçirme öyküsü olan hastalara ılık duş veya ılık kompres uygulanır. Titremeyle yükselen, el ve ayaklarda morarma olan ateş yükselmelerinde vücut ısısı başlangıçta ölçülen ısılar normaldir. Kısa süre içinde yükselir. Ateş seviyesi 38,5 üstünde ve ilaçlara dirençli tekrarlayan çocukları doktora götürmek gerekir. Sirkeli su ve alkol uygulamaları ve buz tatbiki; ani ateş düşmelerine ve sistemik yan etkilere ve havale oluşmasına sebep olabilir. Küçük bebeklere aspirin verilmemesi gerekir. Ateşi düşük bile olsa genel durumu kötü saptanan çocuklarda da bazen ciddi enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu tür hastalıklarla çocuk doktorlarıyla kontağa geçmek gerekir.

  Havale geçiren çocuklar
  Ateşli veya ateşsiz havale geçiren hastalarda ilk yapılacak şey çocuğun solunum yollarının açık tutulmasıdır. Ağızda kusmuk veya yemek parçaları varsa temizlenmeli, hasta yan yatırılmalı ve başı hafif arkaya doğru tutulmalıdır. Daha önce kullanılmışsa eğer havaleyi durdurucu ilaçlar uygulanmalı ve havale durdurulmalıdır. Hemen acil birime başvurulmalıdır. Bu tür hastalıklarda çocuk doktorlarıyla kontağa geçmek gerekir.

  Solunum sıkıntısı çeken çocuklar
  Solunum sıkıntısı yavaş yavaş veya aniden gelişebilir. Ani gelişen bir durum ise, soluk borusuna kusmuk besin maddesi veya oyuncak parçası gibi bir yabancı cisim kaçmış olabilir. Hemen ağız içi temizlik yapılmalıdır. Baş aşağı olarak sırt ve göğüse aşırı olmayarak baskı uygulamak faydalı olabilir. Günler içinde yavaş yavaş gelişen solunum sıkıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonu veya çoğunlukla zatürre, bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları sonrasında gelişir. Solunum sıkıntısı çeken çocuk bekletilmeden acil olarak hastaneye götürülmelidir. Bu tür hastalıklarda çocuk doktorlarıyla kontağa geçmek gerekir.

  Travma ve düşmeye maruz kalan çocuklar Özellikle baş bölgesine gelen travmalarda acil müdahale ve tanı hayat kurtarır. Kafa travmaları sonrasında; baş bölgesinde hematom, ödem; bebekte şuur bulanıklığı, uykuya meyil, kusma, göz bebeklerinde büyüklük farkı; vücuda gelen travmalarda kol ve bacaklarda harekette azlık ve kısıtlılık mevcutsa acil birimlere başvurulmalıdır. Bu tür hastalıklarda beyin cerrahisi ve ortopedi doktoruyla kontağa geçmek gerekir.

  Herhangi bir sebepten dolayı şoka giren, şuur bulanıklığı olan çocuklar
  Sıvı kaybı, enfeksiyon, ilaç veya besin allerjisi veya travmaya bağlı şoka giren hastalarda özellikle solunum yolları açık tutulur. Kan dolaşımı için ayaklar yükseltilir. Ev ortamında yapılacak başka bir şey olmadığı için acil birime başvurulmalıdır. Bu tür hastalıklarda çocuk doktorlarıyla kontağa geçmek gerekir.

  Devamlı ağlayan küçük çocuklar
  Devamlı ağlama ve huzursuzluk bazen hayati hastalıkların göstergesi olabilir. Ciddiye alınmalıdır. Sebepleri şöyle sıralanabilir:

  Yenidoğan döneminde gaz sancıları (I.kolik)
  Orta kulak iltihabı
  İdrar yolu enfeksiyonu, idrarda kristal
  Yeterince beslenememe, aç kalma
  Barsak enfeksiyonu
  Besin zehirlenmesi
  Ateşli durumlarda sepsis ve menenjit gibi hastalıklar
  Barsak düğümlenmesi
  Bu tür hastalıklarla ilgili öncelikle çocuk doktorlarıyla kontağa geçmek gerekir.

  Herhangi bir sebeple yanan çocuklar
  Yanık bölgesine herhangi bir ilaç sürmeden, sadece soğuk suya tutarak doktora başvurulmalıdır. Hastanın üzerinde ısıdan etkilenip eriyerek cilde yapışan bir kıyafet varsa suyla soğutulmalı, kıyafet çıkarılmamalıdır. Çocuk cerrahisi uzmanıyla kontağa geçmek gerekir.

  İlaç içen çocuklar
  Herhangi bir ilaç içen hasta öncelikle kusturmaya çalışılmalı ve acil olarak hastaneye götürülmelidir. Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi maddeler içen çocuklar ise kusturulmamalıdır. Kusmayacaklarsa eğer su, süt verilmelidir. Hastaneye başvurulmalıdır. İlacın durumuna göre mide yıkama ve hastanede müşahade gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

  Şiddetli karın ağrısı olan çocuklar.
  Çok şiddetli karnı ağrıyan küçük bebeklerde barsak düğümlenmesi tıkanması, idrar yolu enfeksiyonu, batındaki lenf bezlerinin iltihaplanması, büyük çocuklarda apandisit başlıca sebepleridir. Devamlı olan karın ağrıları ciddiye alınmalı hemen doktora başvurulmalıdır. Ara ara karın ağrısı olan, genel durumu bozulmayan hasta biraz gözlemlenmelidir. Bu arada hastalığı maskeleyebileceğinden dolayı ağrı kesici verilmemelidir.

  Yukarıdaki sebeplerden hangisi olursa olsun acil müdahale hayati önem taşır, kalıcı hasar bırakılmasını önler. Yanlış ve gereksiz evde yapılan müdahalelerde ise kalıcı hasarlar olabilir.

  Dr. Ramazan Kodakoğlu
   
 2. 15 Nisan 2009
  Konu Sahibi : çakıltaşı_m
 3. ficipi

  ficipi ............... Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.460
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  cok gereklı bılgıler cakılcımm tesekkurlerrr
   
 4. 15 Nisan 2009
  Konu Sahibi : çakıltaşı_m
 5. zeynepxoxzdil

  zeynepxoxzdil aşkların en tatlısı Giray Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.671
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  sağol canım ya bu ara hep faydalı konuları buluyorsun bizler için:))
   
 6. 15 Nisan 2009
  Konu Sahibi : çakıltaşı_m
 7. zeynepxoxzdil

  zeynepxoxzdil aşkların en tatlısı Giray Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.671
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  sağol canım ya bu ara hep faydalı konuları buluyorsun bizler için:))
   
  Son düzenleme: 15 Nisan 2009
 8. 15 Nisan 2009
  Konu Sahibi : çakıltaşı_m
 9. Arzu:)

  Arzu:) AYŞENUR,UM CANIM BENİM:)) Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  967
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler canım gerekli bilgilerin için çok faydalı her annenin bilmesi gereken müdahalelergamyoncuiremsua.s.