Acil yardım.Sütüm azaldı, artması için lütfen diyet listesi verirmisiniz?

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve sevval_naz tarafından 6 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

6 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : sevval_naz
  1. sevval_naz

sevval_naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    88
    kızlar acil yardımınıza ihtiyacım var. 1 haftadan beri sütüm çok azaldı. bebişim çok aç doymak bilmiyor.lütfen bana sütümü arttırmak için yardım edin.görev yaptığım yer Türkiyenin en uzak köşelerinden biri.günde en az 2 lt.su içiyorum, ayrıca 3 bardak humana still tea ve rezene çayı kullanıyorum ama yinede sütüm bebişime yetmiyor. chicconun manuel göğüs pompasını aldım,sütümü sağdığımda 10 cc bile çıkmıyor.burada diyetisyen yada kadın doğum uzmanı yok.yardımlarınızı ve cevaplarınızı bekliyorum.şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. :ecrin_bebek:

2. 6 Ağustos 2009
  3. Ayshe

Ayshe MUTLUYUMMMMM.:)) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    mrb canım..öncelikle sütüm azaldı ve bebeğim doymuyo lafını lügatından çıkar lütfen.sen öyle düşünürsen sütün git gide azalır..bol bol sütüm var ve bebeğimde doyuyo de..

huzur+su=süt

yani öncelikle moralin ii olmalı..canım benim oğlumda 4 aylık ,20 gün önceye kadar nerdeyse hiç emmiyodu sütüm yok denecek kadar azdı hatta mamaya başlamıştım sadece mama alıyodu emmiyodu..çok üzüldüm ama yılmadım 2 gün resmen aç yaşadı oğlum hiç bişey vermedim çok yıprandım ama sonunda kazandım oğlumda kazandı..şimdi sadece emiyo..çok şükür..:nazar:

bende süt yaptığına inandığım şeyler öncelikle su..3 litre su içiyorum..
    bulgur pilavi
    bezelye
    marul
    ve süt içiyorum hatta şu anda sütümü yudumluyorum..zemuszemus

öncelikle sütün olduğuna inan..bu süt bize çok lazım çünkü diş çıkarcaklar ateşlenecekler ve en ii ilaç anne sütü olacak..inşallah bi an önce eski düzeninize kavuşursunuz..opuyorumnanaktan

4. 6 Ağustos 2009
  5. cicekcicek

cicekcicek Annecik Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    iyide 10cc bile çıkmayan süt azalmamış bitmiş demektir yani

Nilcemfir bunu beğendi.
  6. 6 Ağustos 2009
  7. demirim

demirim annesinin lokumu Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    bnmde ilk başlarda öyleydi sütüm çok azalmıştı oğlumda o arralar emmemeye başlamıştı bende el pompasıyla sağmaya başladım fakat iyi sonuç vermiyodu bende medelanın elektrikli pompasını aldım ve sütüm çoğalmaya başladı bunun dışında humana içiodum ve gerçekten çok iyi geldi bunun dışındada tabiki su içtim ve moralimi çok yüksek tuttum hiçbişyi, kasfama takmadım

8. 6 Ağustos 2009
  9. merakli_misafir

merakli_misafir Milky Mommy Fresh&Daily Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canım bazen pompa ile sagmak süt getirmeyebiliyor, bebegin emmesi annenin hormonlarını tetitkleyip süt getiriyor bazı kadınlarda. öncelikle sütün olduguna inan, evlatlık alan anneler bile emzirerek süt getirebiliyor, sen de getirebilirsin. bebegini emzirmeye devam et, boş da olsa emzir. yalnız bir memeyi verdikten sonra arada 2 saat zaman olsun en az ki süt dolsun. bol su iç 2 lt. yetmez, hele ki bu sıcaklarda, 3-4 lt. ye çıkarman lazım sıvı alımını. 2 lt. su içip yanında az şekerli kayısı kompostosu, %100 meyve sularından şeker ilavesiz olanlardan, süt , ayran içebilirsin. kayısı kompostosu hem kan hem de süt yapar. tahin helvası, bulgur pilavı süt yapar. bunlardan tüket. aç kalma. fırsat buldukça bol bol dinlen, besiye çek kendini kısacası :))

10. 6 Ağustos 2009
  11. sevval_naz

sevval_naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    88
    :eek: kızlar sağolun cevaplaırnız için,hepinize çokkkk teşekkür ederim. dediklerinizi harfiyen uyguluyucam

12. 6 Ağustos 2009
  13. sevval_naz

sevval_naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    88
    bir de söylemeyi unuttuğum birşey var.sütümün azaldığı son bir hafta boyunca adet olmuştum. :eek: acaba bununda sütümün azalmasında etkisi olabilirmi acaba

14. 6 Ağustos 2009
  15. jeandark

jeandark elleyi minik minik Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Sıvı kaybı nedeniyle olmuş olabilir ama pek ilgisi yok. Bir de sağmayı emzirdikten sonra yaptıysan doğaldır o kadar gelmesi. Ayrıca hava sıcak bebekler de susuyor daha çok miktarda emiyorlar.

16. 6 Ağustos 2009
  17. sevval_naz

sevval_naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    88
    bulunduğum şehir çok sıcak bir yer.bu sebepten küçük kızım emdikten ona 2-3 tatlı kaşığı su veriyorum.sizce ona bir zararı olur mu acaba su vermemin.ızmir'de iken doktorum bebeğin karnı doyduktan sonra biraz su vermemi önermişti.
    küçük kzım şuan saatte bir karnını doyurmak istiyor ama sütüm çok az, ne yapacağımı şaşımış durumdayım.kızımın yanlızca anne sütü almasını istiyorum ama mama takviyesine geçecek gibi görünüyoruz

18. 6 Ağustos 2009
  19. minikiz

minikiz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148
    -Çaylar

Rezene
    Anason
    Ihlamur
    Isırgan Otu (uzmanlar tarafından sürekli kullanımı önerilmiyor 20 gün kullanıp 10 gün ara verilmeli) (Sütün kalitesini de arttırır.)
    - Yiyecekler

Haşlanmış mısır
    Borulce
    Soğan
    Bulgur
    Pişmaniye
    Tahin helvası
    Taze Bezelye
    Çekirdek
    Taze Fasulye
    Tel Kadayıf
    Sütlü Tatlı
    Nar

Semizotu (Sütün kalitesini de arttırır.)
    Çemen&çemen otu&çemen otu hapı
    Pişmaniye
    Vitamalt
    Kefir
    Meyva Suları
    Dut Pekmezi
    Vişne kompostosu
    Kayısı Hoşafı
    Kuru maya (sulandırılıp içilecek)
    Dolmalık fıstık (8-10 tane ılık şekerli suda bir gece bekletilip suyuyla beraber içilir)
    Humana still
    4- Baharatlar

Kimyon
    Çörekotu

NOT: Altı çizili olanlar tarafımdan denenmiş onaylanmıştır.İtalik yazılanlar aynı zamanda gaz probleminede iyi gelir.

5-Düzenli yemek, uyku ve huzur

Bütün bu gıdaların yanında en önemlisi düzenli yemek, uyku ve huzur, mutluluk :) bide sütüm azmı çokmu,gittimi geldimi diye çok fazla uğraşmamak .(zaten sütün olmaması çok nadir görülen bir durumdur ancak meme dokusunun zedelenmesi veya yokluğu durumunda söz konusudur. Her kadının bebeğine 6 ay yetecek süt üretimi olur, kendisi kurcalayıp düşürmezse) Şu konuyuda eklemek isterim bebek evlatlık edinip emziren anneler var.Düşünün doğum yapmadan sadece severek hormonlarını uyarıyor ve bebeğini emziriyor doğum yapmış onu karnında taşımış bir annenin sütü illaki olacaktır.

Tüm bu yiyecekler anne sütünü belki psikolojik belki bi şekilde arttırıyor ama eğer bu artan sütünüzü bebeğiniz iyice tüketemez memede kalırsa,memede süt bitmediği için yeni süt yapımı için yeterli horman beyne ulaşmayacağından sütünüz artmayabilir, hatta azalabilir.(benim öyle olmuştu) Bunun için bebek emdikten sonra memeyi iyice sağın hiç süt kalmayacak şekilde.Bu sağdığınız sütleri derin dondurucuda bekletin bebek ek gıdaya geçince kahvaltılarına katarsınız.Hemde sağdıkça sütünüzde bariz artar.Ne kadar süt talebi o kadar süt arzı. Benim gördüğüm sağmak tüm bu yiyeceklerden daha fazla anne sütünü artırıyor. Bence düzenli bitki çayı(yukarıdakilerden) baharat ile destekleyip bolbol sağarsanız sütünüz artar azalmaz
    Birde Bebeğinize sevgiyle bakmak,onu okşamak, öpmek, koklamak sonra emzirmek boş memeyi bile dolduruyor. Onun rızkı zaten belli siz ne yeseniz içsenizde Onun için tesbit edilmiş süt mutlaka gelecek.Zaten süt olayı beyindek bi hormandan kaynaklanıyor bunun içinde hormanları en iyi moral,neşe,dinlenme,uyku,ılık duş harekete geçirir.

Sonuç olarak bir anne olarak nacizane tavsiyem; bitki çaylarınızı için, iyi dinlenin,sütünüzü sağın, neşeli olun, bebeğinizi bol bol sevin, sütüm yeterli diye düşünün sütünüz bol,tosununuz hayırlı olsun :) rehnuma blogcu arkadaştan alıntıdır