acil yardım:(:(:(:(

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve rose1057 tarafından 4 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  4 Kasım 2008
  Konu Sahibi : rose1057
 1. rose1057

  rose1057 Guest

  slm arkadaslar benm bıgısayarımdan 5 dkda arada bır mesaj sesı gıbı dıt dıt dıt dıt diye ses geliyo neden olduğunuda bulamadım sizce anlamı ne olabilir ve nasıl duzeltebilirim bilgisi olan varsa lütfen yardımlarınızı beklıyorum:çok üzgünüm: sınır oldum cunku sese:1shok::bbo:
   
 2. 5 Kasım 2008
  Konu Sahibi : rose1057
 3. angelblack

  angelblack Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2008
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba canım pc den gelen seslerinin anlamları...Hata Anlamı
  1- Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
  2- Birçok kısa bip Anakart arızası
  3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
  4- 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
  5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
  6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
  7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
  8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
  9- 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
  10- 4 kısa Timer hatası
  11- 5 kısa İşlemci hatası
  12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
  13- 7 kısa İşlemci hatası
  14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
  15- 9 kısa BIOS ROM hatası
  16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
  17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

  Gördüğünüz gibi bu bip sesleri hiç de hayırlı manalara gelmiyor. Bu sorunların çözüm yolları;

  1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

  2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

  3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

  5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

  11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.

  POST Mesajları
  Girişi ölümcül hata mesajlarından yaptık ama daha çok uyarı niteliğinde olan POST mesajları ile ortamı biraz yumuşatmayı ihmal etmiyoruz. Genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik (biraz İngilizce ile) anlaşılabilir niteliktedirler. Ama can sıkmaya yetecek kadar ciddiye almak kaçınılmazdır. Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre değişiklik gösterebilirler. Yine de belli başlı birkaç hata mesajıyla uygulanabilecek çözüm yollarını yazıyorum.

  BIOS ROM checksum error - System halted: BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

  CMOS battery failed: BIOS piliniz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

  CMOS checksum error - Defaults loaded: Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

  Floppy disk(s) fail: Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

  Keyboard error or no keyboard present: Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

  Memory test fail: POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkailir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

  Hard Disk(s) Fail: Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvetle muhtemeldir.

  Bunlar POST hatalarının sadece belli başlı olanları. Sistem-spesifik olarak hata mesajları ile karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatmamda bir sakınca yok.
   
 4. 5 Kasım 2008
  Konu Sahibi : rose1057
 5. DIPTISDIPTIS

  DIPTISDIPTIS Rüzgar Ege ❤️ Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.469
  Beğenildi:
  3.532
  Ödül Puanları:
  163
  ekran kartının fanını kontrol etmeni tavsiye ederim
  aynı ses ile anneciğim saatlerce açık bıraktığı pc deki güzelim ekran kartını yaktı :mymeka:
  fan yetirince yada hiç çalışmadığında da yapıyor bunu
   
 6. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : rose1057
 7. rose1057

  rose1057 Guest

  çok teşekkürler arkadaşlar:1rolleyes:
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.