Açlıktan Öldüren Servet

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve deryacox tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 1. deryacox

  deryacox Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Bir zamanlar Yemen'de çok siddetli bir sel ortaligi alt-üst eder. Sular çekildikten sonra eski bir mezarin açildigi görülür. Ortaya bir kadin cesediyle büyük bir servet çikar. Kitabedeki yazi okundugunda görülür ki, bu ceset, Himyerî hükümdarlarindan Zu Sefer'in kizi olan Tace adindaki bir kadina aittir.
  Hz. Yusuf A.S. zamaninda yasadigi anlasilan Tace'nin cesedinin boynunda yedi inci gerdanlik, kollarinda yediser kiymetli altin bilezik, ayaklarinda mücevherli yediser halhal, yani ayak bilezigi ve on parmaginda da muhtesem mücevher yüzüklerin bulundugu görülür. Ayrica bas tarafinda çok kiymetli esya ile doldurulmus hazine gibi bir tabut parladigi da dikkatlerden kaçmaz.
  Bu tabutun ön kismindaki levhada yazili olanlar, en az mücevherler kadar ilgi çekicidir:
  "Ben Zu Sefer'in kizi Tace'yim. Memleketimizde müthis bir kitlik çiktigi için, tahil getirtmek üzere Misir Maliye Naziri olan Hz. Yusuf Aleyhisselam'a adam yolladim. Epey bir zaman geçtigi halde gönderdigim adam gelmeyince, adamlarimizdan bazi kimselere bir kantar (50 kilo kadar) gümüs verip, herhangi bir yerden bununla bir kantar un alip getirmelerini istedim. Onlar da bulamadilar. Nihayet bir kantar altin verip tekrar gönderdimse de yine bulamadiklari için inci ögütüp yemekten baska çare bulamadim. Fakat o da beni besleyemedigi için büyük bir servet içinde açliktan ölümle yüz yüze kaldim. Benim bu hikayemi isitenler halime acisinlar! Acaba dünyada benden baska hangi kadin bu kadar muhtesem zinetler içinde açliktan ölmüstür?"
  Tarihte altinin da, incinin de, mücevheratin da, paranin da bes para etmedigi durumlar az degildir. Herhalde insanlik bu gibi olaylardan ibret almalidir.
   
 2. 1 Haziran 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 3. biricik50

  biricik50 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  411
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ay Alahım ne korkunç bir son elimizdekilerin değerini bilmeliyiz ,işte bazı zamanlarda servetinde işe yaramadığı çok güzel bir örnek
   
 4. 1 Haziran 2007
  Konu Sahibi : deryacox
 5. hxixztutkunu!!!

  hxixztutkunu!!! (((()))) Üye

  Katılım:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  365
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  aman allahım..cok ilginç...para hersey değil işte.....