Adaçayının Faydaları

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve yessillim tarafından 9 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

9 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : yessillim
  1. yessillim

yessillim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Ne kadar çok faydası varmış

"Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye" boşuna söylenmemiş.
    Birçok hastalığın önlenmesi ve tedavi sürecinde iyi gelen adaçayı, doktor tavsiyesi ve önerisine göre kullanıldığında iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Çayır ve meralarda bulunan adaçayı (Salvia officinalis), dişotu ve meryemiye adları ile de tanınıyor. 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişli, karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldıyor ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayıyor.

Adaçayı, çok eski çağlarda da şifalı bir bitki olarak biliniyor. 13. asırda "Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye" şeklinde sözlerle şifaları anlatılmaya çalışılan adaçayı, sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendiriyor, kalp krizi tehlikesini azaltıyor ve kötürümlüklerde çok yararlı olduğu biliniyor.

Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra yardımcı olabilecek tek bitki olarak gösteriliyor.

Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabiliyor.

Kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde kullanılabiliyor.

Adaçayının karaciğerde de çok olumlu etkiler oluşturduğu bilinirken, oluşan tüm rahatsızlıkları gidererek, gazları yok ediyor.

Kan temizleyici etkisi bulunan adaçayı, solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizliyor, iştah açıyor.

Adaçayı, mideyi ve bağırsakları rahatlatıp gazların dışkılanmasını sağlıyor.

Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcı etki gösteriyor

Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabiliyor.

Adaçayı dıştan uygulandığında (çalkalama ve gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle öneriliyor.

Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da kullanılabiliyor

Bitki çayına batırılan pamuğun hasta bölgelere uygulanması uygun görülüyor. Sinirli ve yorgun olan kişilere ve rahim hastalığı çeken kadınlara arada sırada adaçayı oturma banyoları tavsiye ediliyor.

Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilebiliyor.

Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebiliyor.

Rahim kaslarını uyardığı için gebelik sürecinde kullanılması tavsiye edilmiyor, annelerin süt üretimini durdurabiliyor.
    kapciasli bunu beğendi.
  2. 10 Temmuz 2008
  3. AsiNaz

AsiNaz Huzurum; İ&E Pro Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    Ben ilk defa dün içtim adaçayını, pek beğenmedim tadını; ama bundan sonra düzenli kullanmayı düşünüyorum. Çok fazla tüketildğinde tansiyon yükselebiliyormuş, nasıl kullanmalıyım acaba? Kimden öğrenebilirim?
  4. 10 Temmuz 2008
  5. evet adaçayının faydası çok ben severek içiyorum tadı çok hoş bırazda limon ve şeker atınca süper oluyor tavsiye ederım
  6. 9 Kasım 2009
  7. rana62

rana62 Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Özel Mesaj At
    bende dün aldım ama nasıl kullanmam gerektiğini bilmediğim için durup duruyor.
  8. 9 Kasım 2009
  9. lalelal

lalelal Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Arkadaşlar çok önemli!!!! : Adaçayını 5 dakikadan fazla demlemek zararlıymış.Tv de bir prof. söylemişti. Bir de östrojen hormonunu artırdığı için erkeklerin çok fazla içmemesi önerilmişti....
  10. 10 Kasım 2009
  11. BuzlarUlkesi

BuzlarUlkesi yazgülü Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    63
    Özel Mesaj At
    ya bende adet düzensizligi vardi yani var mi yok mu pek bilemiyorum mesela bazen 6-7 ay düzenli zaman kapsaminda oluyorum daha sonra 3-4 ay 13 gün geciyor 20 gün geciyor bazen senede bir defa oluyor bu olay gec olmasi..neyse benim ekimin 8inde adetim oldu ve iki hafta önce ben adayi ictim bu ara zaten düzen dahilindeydi 10 kasimda yani bugün yine adetim oldu ama anlatamayacgim bir sanci deli olacam acaba ada cayi böyle birsey yapar mi?
  12. 13 Aralık 2009
  13. KapicininBitliKizi

KapicininBitliKizi MANKEN GIBI GACIYIM Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    selam kızlar ben dun adacayı aldım ama ıcemedım benmı bıyerde yanlıs yaptım acaba poset olarak degıl pakette olanlardan aldım bı tutam atım caydanlıga sonra demledım aygaza koyudum 5 dakada orda kaynadı ıcmeye kalktım 8koksuu guzel ama ta dı ıı acı 9ı9cemedım mıdemı bulandırdı ne hevesle almıstım yaa:)
  14. 13 Aralık 2009
  15. sersa_24

sersa_24 ♥ ♥ ♥08.05.2011 ♥ ♥ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kızlar adaçayı kaynatılmaz diye biliyorum
    biz kaynar suya atıyoruz dem alana kadar bekliyoruz altı kapalı olacak yani kaynamayacak acır yoksa
  16. 22 Aralık 2009
  17. kubili

kubili Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kapıcınınbitlikız onu kaynatmaman lazım.su kaynayınca ateşi kapat içine bi tutam adaçayı koy ve kapağını kapat 5 dk demlensin sonra iç.acı tadı kaynamasından
  18. 31 Aralık 2009
  19. roxsxum

roxsxum aay bi hoşuum;) Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kesinlikle doğru ,kaynatmadan sıcak su içinde bekletip,özellikle balla içmekte çok fayda var,
    ben yıllar önce şifalı bitkiler ansiklopesinde okumuştum,
    o gün bugün içerim,
    nettede çok araştırdım,
    diğer faydalarının yanısıra boğaz ağrılarına ve iltihaplarınada çok ii geliyo,
    her gün içtiimizde daha çok faydası var tabiikaydirigubbakcemile5