Adet Gecikmesi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Calma tarafından 27 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
    27 Aralık 2007
    Konu Sahibi : Calma
  1. Calma

Calma Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kızlar düzenli adet gören biri olarak adetimin bir hafta gecikmesi beni endişelendirdi.Tabiiki hamile değilim hamileliğe yol açacak bir şey yaşamadım ama merak ettim.İnternetten araştırıken bir şeyler buldum eklemek istedim belki aynı şeyi yaşayanlar yardımı olur diye.

Çok düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın yılda bir veya iki kez gecikmeli adet görebilir. Bunun altında yatan en muhtemel neden iş değişikliği, aile içi stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk gibi basit bir olaydır. Bu olay beynin bilinçli kısmını etkileyerek buradan hipotalamus adı verilen bölgenin işlevini bozmakta ve adet döngüsü burada "takılmaktadır". Böyle bir durumda tıbbi bir değerlendirme yapılması gerekli değildir.

Öte yandan yine düzenli olarak adet kanaması gören bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen nedeninin gebelik olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu konuda gerekli adımlar atılmalıdır.

Adet Kanamaları Neden Gecikir?
    Yukarıda adet kanaması gecikmesinin iki temel nedeni ele alındı. Gecikmenin uzun süreli olması durumunda (beklenen üç adet kanamasının olmaması) veya takip eden birkaç adet kanamasının gecikmeli olarak gerçekleşmesi durumunda muhtemel nedenin ortaya çıkarılması için mutlaka doktor değerlendirmesi yapılmalıdır.

Bölüm 1 (Rahim içinden vajinanın çıkışına kadar olan tümüyle açık bir akış yolu) Sorunları
    Düzenli adet kanaması gören bir kadında rahim içine veya rahim ağzına yapılan bir müdahale sonrasında adet kanaması olmaması durumunda en muhtemel neden açık olan bu yolun zarar görmüş olmasıdır.

Kürtaj nedeniyle rahim iç tabakası zarar gördüğünde veya rahimağzı kanalı tıkandığında yapılan kürtaj sonrası beklenen adet kanaması gerçekleşmez.

Asherman sendromu
    Ender görülen bir neden de rahimağzında yer alan kanser öncüsü lezyonların çıkarılması amacıyla uygulanan konizasyon esnasında rahimağzı kanalının tıkanmasıdır. Lezyonu ortadan çıkarmak amacıyla koni şeklindeki parçanın çıkartılması sonrasında beklenen adet kanaması gerçekleşmez.

Bölüm 2 (Her ay düzenli olarak yumurta hücresi üreten ve bunu serbest bırakan yumurtalıklar) Sorunları
    Polikistik Over: Düzensiz yumurtlama ve bunun etrafında gerçekleşen çeşitli belirti ve bulgular topluluğundan oluşan bu durum gecikmeli adet görmenin en sık görülen nedenlerinden biridir.

Polikistik over

Menopoz ve Erken Menopoz: Yumurtalıklar ilk adet kanamasının görülmesinden yaklaşık iki yıl sonra her ay düzenli olarak yumurta hücresi üretimine devam ederler. Yumurtalıklarda üretilebilecek yumurta hücresi bittiğinde yumurtlama gerçekleşemeyeceğinden adet kanaması da olmaz. Yumurta hücrelerinin doğal olarak tükendiği ve adet kanamasının kesildiği andan itibaren menopoz çağı başlamıştır.

Türkiye'de 50'li yaşlara doğru ortaya çıkan menopoz daha erken yaşlarda (35 yaşından önce) ortaya çıktığında Erken Menopoz adını alır. Bu durumun getirmesi muhtemel riskleri nedeniyle mutlaka tanısının konması ve gerekli tedavinin yapılması son derece önemlidir.

Bölüm 3 (Sağlıklı işleyen bir hipofiz salgı bezi) Sorunları

Hipofiz bezinden düzenli hormon salgısını bozan bir etken adet döngüsünün bu aşamada "takılmasına" neden olur. Bu etkenler arasında en sık görüleni prolaktin hormonu yüksekliğidir.

Prolaktin hormonu yüksekliği

Bölüm 4 (Beynin üst merkezleriyle sağlıklı bir iletişim içinde olan hipotalamus bölgesi) Sorunları

Hipotalamusun hipofizi hormon salgısı yapması yönünde uyarmasını bozan bir etken adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bu bölüme ait nedenler bu yazının ilk başında da anlatıldığı gibi çoğunlukla selim tabiyatlı nedenlerdir.

Tıbbi Değerlendirme

Gebelik, adet kanaması gecikmesinin en sık görülen nedeni olduğundan ve basit bazı incelemelerle ortaya konabildiğinden ve saptandığında başka ileri inceleme yapılmasına gerek kalmayacağından üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında adet kanaması geciktiğinde araştırılması gereken ilk durum gebeliktir.

Yapılan jinekolojik değerlendirmeyle gebelik olmadığının saptanması durumunda var olan ek belirtiler de dikkate alınarak bir ön tanıya varılır ve kesin tanıyı koymak için hormon incelemeleri veya diğer bazı ileri incelemeler yapılır.

2. 27 Aralık 2007
  3. Calma

Calma Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benimki stresten falan herhalde...karnımda bir hareketlenmeler var,aniden ayağa kalkarsam mütiş acı çekiyorum, göğüslerim şiş ve acıyorlar, ve bir de kasıklarım ağrıyor zor yürüyorum aaay hastalanamadım bi türlüüüü

4. 27 Aralık 2007
  5. elisaa

elisaa Minik Serçe Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cnm çok zor olur adet gecikmesi. hele psikolojik olarak olumsuz etkiler seni. ağrısı da cabası...
    bende bi defasında 11 gün gecikmeli olmuştum o nedenle iyi biliyorumtatlicadiarzu

6. 27 Aralık 2007
  7. sirin melek

sirin melek Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım paylaşımın için sağol...bazen banada oluyo böyle sürekli test alıp yapıyorum bundan sonra böyle işlere kalkışmam...biraz daha beklerim çok sağol...

8. 27 Aralık 2007
  9. Calma

Calma Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım doğru patlamaya hazır bomba gibiyimmmm:roflol:

10. 27 Aralık 2007
  11. Calma

Calma Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    rica ederim tatlımma.s.............

12. 27 Aralık 2007
  13. Eylul

Eylul Yeni Üye Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    vermiş olduğu şişkinlikte cabası
    evlendikten sonra çok değişti benimde adet günlerim ara ara
    bende yaşıyorum çok zor oluyor gerçekten paylaşımın için sağol ama
    bilgilenmiş olduk

14. 27 Aralık 2007
  15. Kizil Deniz

Kizil Deniz YANLIZ SANADIR BUHASRETİM Üye

Beğenildi:
    12
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    cotton adetınmı gecıktı gebelık belırtılerı anlattıgın hamıle olabılırsın belkı

16. 27 Aralık 2007
  17. kxuxçxuxk anne

kxuxçxuxk anne Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim hiç düzenli olmadı adetlerim. polikistik over dediler ilç kullandım düzeldi. şimdi bebk istiyoruz 4 aydır bıraktım ilacı yine dzensizleşti.

18. 27 Aralık 2007
  19. çeşmim

çeşmim Guest

kızlar iki aydır adetim sürekli gecikiyor.geçen ay 5 gün gecikti.bu ayda 4 gün oldu hala yok.test yaptım negatif çıktı.ssizce ne yapmalıyım..