Adet kanamaları konusunda en çok merak edilen sorular

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Adivar tarafından 10 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  ]Adetimi Geciktirmek İstiyorum

  Bazı nedenlerden dolayı adetlerini bir süre geciktirmek isteyen kadınlar için hormon tedavileri ile bunu sağlamak mümkündür. Bunu sağlamak için sadede progesteron hormonu yada östrojen ve progesteron hormonunu birlikte içeren doğum kontrol hapları kullanılabilir. Bu amaçla doğum kontrol hapları kullanılırken paketler arasında ara vermeden sürekli kullanılmalı. Fakat kesinlikle doktorunuza danışmadan bu tür ilaçlar kullanmamalısınız, size hangisinin uygun olduğunu, hangisinin sakıncalı olduğunu mutlaka doktorunuz değerlendirmelidir.
  Yumurtlama Zamanında (Adetlerin Orta Döneminde) Ağrı Oluyor

  Yumurtlama zamanında yumurtanın yumurtalıktan atılması sırasında karın içine az miktarda akan sıvı buna sebep olur. Bu ağrıya tıpta mittelschmerz denir. Bu zaman genellikle adetler arası dönemin ortasına denk gelir, yani adetinizin başlamasından 2 hafta önce olur genellikle. Bu normal br durumdur ve özellikle gençlerde olmak üzere çoğu kadında görülür.
  Bu adetler arası dönemde ağrı yapabilecek daha nadir sebepler de olabilir, yumurtalıklarda kist yada endometriozis gibi.. O yüzden bu tür şikayetiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Adet Kanı Kirli midir ?

  Hayır kirli kan değildir. Kadının normal kanı ile rahmin iç tabakasından dökülen parçaların karışımından oluşur.Fakat tampon yada ped üzerine gelmiş adet kanı, tampon uzun süre değiştirilmezse orada bakterilere uygun enfeksiyon yaratmaya meyilli bir hale gelebilir.
  Adet Dönemindeki İlişkiyle Gebelik Oluşabilir rmi?

  Nadir de olsa bu dönemde gebelik oluşması mümkündür. Çünkü yumurtlama normalde en sık adetin 14. günü olsa da çok farklı zamanlarda da olabilmektedir. Spermlerin de nadiren de olsa 1 haftaya kadar canlı kalabildikleri düşünülürse bu dönemde girilen bir ilişkiyle gebelik oluşabileceği anlaşılır.Örneğin adetin 4. günü ilişkiye girildiğinde atılan sperm 7 gün canlı kalabilirse adetin 11. günü olacak yumurtlama da gebelik oluşturabilir.
  Adetlerim Çok Sancılı Oluyor, Ne Yapabilirim ?

  - Ağrı kesici (non-steroid anti-inflammatuar) ilaçlar kullanılabilir. Bunları özellikle adetinizin başlayacağı günden 2 gün önce almaya başlarsanız daha faydalı olabilir.

  - Adet döneminde hafif egzersizler kendinizi daha iyi ve ağrısız hissetmenizi sağlayabilir.

  - Sıcak banyo yapmak yada karnınıza sıcak havlu v.b koymak sizi rahatlatabilir.
  Adet Kanamasının Ne Kadar Sürmesi Normaldir?

  Adet kanamasının 2 gün ile 7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Ama burada o kişinin normal adet düzeni de önemlidir. Yıllardır adet kanamaları 3 gün süren bir kadının kanamaları 7 gün sürmeye başlamıssa buna sebep olan bir patoloji olabilir, doktor kontrolü gerekir.
  Günde 3-4 ped (en fazla 80 cc kanama) normal kabul edilir. Fakat kişiye göre çok değişkendir. Bazıları daha sık bazıları daha seyrek ped değiştirir.

  Bir adetin başlandıcından diğer adetib başlangıcına kadar geçen süre (adet sıklığı) 21 ile 35 gün arasında olmalıdır. Daha sık yada daha seyrek adet görenlerin doktora başvurması gerekir.
  Adetlerim En Geç Kaç Yaşında Başlamalı?

  Adetleri kızlarda 8-14 yaşları arasında başlamalıdır. Eğer 14 yaşına kadar adetler başlamamışsa doktora başvurmak gerekir. Yalnız adet başlaması dışında diğer ergenlik belirtileri başlamışsa (göğüs gelişmesi, tüylenme gibi) bu durumda 16 yaşına kadar beklenebilir, bu yala kadar adetler hala başlamamışsa doktora başvurmak gerekir.
   
  Son düzenleme: 10 Şubat 2009