Adet sancısı ve adet miktarı arasındaki ilişki

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve scaarlet tarafından 31 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

31 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : scaarlet
  1. scaarlet

scaarlet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar, benim adet dönemlerim sancılı geçince kanama da biraz azalma oluyor. Bunu biliyor muydunuz? Sancının nedeni fazla kanın kaybedilmemesi içinmiş. Bunu bir yazıda okudum. Benim bu ay baya bir sancılıydı ve geçen aya göre biraz daha az kanamam oldu. Ayrıca sancılı adet, yumurtlama olduğunun da bir göstergesiymiş. Yazıyı ekledim, belki ilgilenen olur..

Neden sancılı adet görülür?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yolaçan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan ve adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğunun güvenilir belirtilerinden biridir.

2. 13 Kasım 2008
  3. sude_25

sude_25 Guest

Merhaba ben aranıza yeni katıldım.Nereye yazacağımı tam olarak bilemediğim için buraya yazdım.Ben de adetliyken aşırı sancı çekiyorum.Ama ilaç alarak sancılarım biraz hafifliyordu.Şuanda da sancılarım var.Ama ilaç almak istemiyorum.Çünkü 4-5 ay sonra bebek düşünüyoruz.Hamile kalmamı zorlaştırabilir gibi kaygılarım var , ben de bu aydan itibaren ilaç almayı kesmeye karar verdim.Bu konuda bilgisi olan var mı? Ayrıca benim sancılarım adet olmadan 3-4 gün önce başlıyor.Sizce bunun nedeni tam olarak ne olabilir?Hamile kalmadan doktora gitmeyi düşünüyorum.Ama sizlerin de görüşlerini almak istedim.

4. 13 Kasım 2008
  5. Missy

Missy CANIM OĞLUM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    153
    Ben adet döneminde ilaç kullanmanın hamile kalmaya - bir sebep olacağını sanmıyorum. Ama şu olabiir yani 4 gün öncesinden sancın başlıyorsa ve öncesinden ilaç alıyorsan sadece şunu yapabilirsin korunmayı bırakınca adet olmadan ilaç almazsın..
    Çünkü hamile kalmaya engel olmaz ama hamilesysen bebeğin için tehlikeli olabilir ilaç almak. Tabi bu ağrı kesciyse eğer başka bir ilaç alyorsan canım dok la görüşmen gerekir bunu....
    Bence dok görünmekde çok büyük fayda var..........a.s.

6. 13 Kasım 2008
  7. camdankalp38

camdankalp38 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    adet döneminde yada öncesinde ağzrı kesici içmenin hamileliğe hiç bir olumsuz etkisi yokmuş kızlar bizzat doktorumla görüşüp sormuştum.Sadece hamilelik başladığı andan itibaren her ilacı içemiyoruz aağrı kesici ..vs.

8. 13 Kasım 2008
  9. nergis55

nergis55 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Benimde adet dönemlerim çok sancılı oluyor bunun yumurtlmanın bi göstergesi olduğunu bilmiyordum, çok sevindim.:))Yumurtlamama rağmen hala bebiş yok:KK43:( Bu yaralı bilgi için teşekkürler

10. 13 Kasım 2008
  11. camdankalp38

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Yalnız Dİkkat edilecek bi husus var arkadaşlar...Tamam adet sancısı yumurtlamanın bi göstergesidir ama adet döneminde sancı yumurtanın zor çatladığınında göstergesidir...zor çatlayan yumurta pis kanı atmakta zorlanır rahim kasılır ve sancı yapar...gebelikte bunuda göz önünde bulundurmak gerek hemen gebe kalamamak bunlada alakalı olabilir

12. 13 Kasım 2008
  13. nergis55

nergis55 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146

Anlayamadım yumurta mı pis kanı atıyor yumurta adet döneminin ortasında döllenmezse yok olup gitmiyor mu

14. 13 Kasım 2008
  15. sude_25

sude_25 Guest

Adeti pis kanı vücuttan atma olarak nitelemeyelim bence.Ozaman erkeklerin damarlarında pis kan mı dolaşıyor? Bu kadın olmanın doğal gereği.İnşallah benim adet sancılarımda yumurtlamanın göstergesidir:)

16. 14 Kasım 2008
  17. loveli

loveli Rabbim koru yavrularımı Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    213
    sanmıyorum yumurtlamayla ilgisni arkadaşımın adeti sancılı geçmez sadece kan gelir ve yumurtlaması süper nezaman istese hamile kalabiliyor oderece yani düzenli hormonlar sağlıklı yumurtalarla ilgili bence

18. 14 Kasım 2008
  19. camdankalp38

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    erkeklerle kadınların farklı yaratıldıklarının farkındasındır inş canım