Adı ne bunun yada ne yapmalıyım

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve DeL_Ly tarafından 25 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  25 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : DeL_Ly
 1. DeL_Ly

  DeL_Ly o artık üniversteli :) Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merabalar benim sorunum mide bulantısı heyecanlandığım zaman cok sevindiğim zaman yada sinirlenip stres yaptığım zaman yasıyorum bunu dışarı atmıyorum ama atma hissi duyuyorum midem kasılıyo boğazım da bi acayip oluyo...oks sınavına girerken yasamıştım o zman atmıştım şimdi de öss var össye e girerken bu sorunu yasamaktan korkuyorum günlük hayatımda da cok yasagığım bişey ...yardım edebilirmisiniz bana???
   
 2. 25 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : DeL_Ly
 3. XSXimal

  XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106

  Canım ben net.te bunları buldum, belki biraz soruna yanıt olabilir...a.s.

  KAYGI
  Kaygı (Anksiyete/Anxiety) Nedir?

  Diğer heyecanların tanımında olduğu gibi, kaygınında tanımını yapmak zordur. Kaygı aşağıdaki şu heyecanların birini veya çoğunu içerebilir: Üzüntü, sıkıntı, korku, başarısızlık duygusu, acizlik, sonucu bilememe ve yargılanma.

  Korku ve kaygı arasındaki benzerliklere dayanarak psikologlar, korku sırasında ortaya çıkan fizyolojik oluşumların, kaygı anında da gözlenebileceğini ortaya sürmüşlerdir. İddia, deneysel gözlemlerle desteklenmiştir. Bu nedenle, psikologlar kalp atışı, kan basıncı, kanın kimyasal yapısı, Galvanik Deri Tepkisi, nefes alış, nefes veriş oranı gibi değişik fizyolojik belirtileri kaygı ölçmede kullanırlar.

  Kaygının Nedenleri
  Hangi ortamın hangi tür kaygı yaratacağı bir kültürden diğerine farklı olabilir. Ancak tüm toplumlar için geçerli bazı genellemeler yapmak olanağı vardır. Bu genellemeler, kaygı duygusunun ortaya çıkmasına yol açan ortamlardaki bazı ortak yönleri belirtir.

  (1) Desteğin çekilmesi : Fatih'in annesi, babası, kardeşi, evdeki odası, çalışma masası, komşuları, arkadaşları, evdeki köpek, kedi onun yaşamının bir parçasıyken, birden bire kendisini yabancı bir şehirde, yabancı bir evde, aile, arkadaş, akraba ve tanıdıklarının hepsinden uzakta bulur. Yeni çevresinde şimdiye kadar alışılagelmiş olduğu "destekler" yoktur. Alışılagelmiş çevrenin ortadan kalktığı böyle durumlarda insanlar kaygı duyar.

  (2) Olumsuz bir sonucu beklemek : Pek hazırlanmadan sınava girme, tarafik cezasının belirleneceği trafik mahkemesinde duruşmayı bekleme gibi olumsuz sonuçların ortaya çıkacağı durumlarda kaygı duyarız.

  (3) İç çelişli : İnandığımız ve önem verdiğimiz bir fikirle, yaptığımız davranış arasında bir çelişki ortaya çıktığı zaman kaygı türünden bir gerginlik duyarız. Bilişsel çelişki önemli bir güdü ve heyecan kaynağıdır. Çelişkiyi giderecek bir çözüme yoluna ulaşıncaya kadar bir derece kaygı duyarız. Örneğin, nükleer silahların insanlığı yok edecek güçte tehlikeli bir gelişme içinde olduğuna inanan birey, bu silahların geliştirildiği bir laboratuvarda çalışmak zorunda kalırsa, kendisini sürekli bir gerginlik ve kaygı içinde bulur.

  (4) Belirsizlik : Gelecekte ne olacağını bilememek insanlar için en belli başlı kaygı nedenlerinden biridir. İleride olumsuz türden olayların olacağını bilmek, ne olacağını hiç bilmemeye yeğlenir.

  Kaygı ve Gerginlik Belirtileri
  Ancak dikkat etmeniz gereken konu bu belirtiler, bedensel hastalıkların belirtileri de olabilir; bireyde uzun zamandır gözlenmiş ve onun günlük yaşamını etkiler dereceye gelmişlerse, bireyin bir doktora gidip muayene olmasında yarar vardır.

  * Nefes darlığı
  * Mide ağrısı

  * Terleme
  * İshal ya da kabızlık
  * Nefes alıp vermede düzensizlik
  * Aşırı tepkide bulunma
  * Kesik kesik nefes alma
  * Titreme
  * Gerginlik
  * El ve ayak parmaklarının soğukluğu
  * Kalp çarpıntısı
  * Sürekli yorgunluk
  * Aniden sinirlenme
  * Sürekli başağrısı
  * Belağrısı
  * Boyun kaslarının gergin olması

   
 4. 25 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : DeL_Ly
 5. berrin35

  berrin35 ecemin annesi Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  428
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  malesef cnm bende bi panik atak hastasıyım.ve bendede rahatsızlandığım sıra yani atak başladığı an miğde bulantısı başlıyo.kasılıyorum.eğerki istifra etmezsem rahatlayamıyorum bi türlü.geçmiş olsun
   
 6. 26 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : DeL_Ly
 7. DeL_Ly

  DeL_Ly o artık üniversteli :) Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yazılarınız için tşk ederim umarım bu sorunu sınava girerken yasamam...:S
   
 8. 26 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : DeL_Ly
 9. beyza 25

  beyza 25 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  276
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  canım bence sınava girmeden rahatlatıcı bişeyler iç bitki çayı mesela sarı kantoron melissada olabilir bende ihmal ettim midemde kaldı sevinç anında korku anında sitres anında mideme vuruyor sanki balon var içimde şişiyo bulanıyo ağrıyo nerdeyse 2 ay olcak geçmedi iç hastalıklarına gitmem lazım çünkü pisikolojik olsa kaygı zamanında olurdu ama benim sürekli oluyo allah şifa versin canım
   
 10. 27 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : DeL_Ly
 11. DeL_Ly

  DeL_Ly o artık üniversteli :) Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkür ederim sanada Allah şifa versin