ADSL için telefon şart değil

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve EFSUNN tarafından 23 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

23 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : EFSUNN
  1. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    --------------------------------------------------------------------------------
    Telekom'un alt yapısı telefon bağlamadan ADSL hizmeti verebilir. Bu yüzden tüketicinin istemesi durumunda sadece ADSL'yi bağlayacak.

Kocaeli Hakem Heyeti, Türk Telekom'un ADSL'in yanında telefon hattını bağlama mecburiyetini reddeti. Heyet, bir vatandaşın şikayeti üzerine, "Telekom'un alt yapısı telefon bağlamadan ADSL hizmeti verebilir. Bu yüzden tüketicinin istemesi durumunda sadece ADSL'yi bağlayacak." kararını verdi. ADSL hattı kullanan 7 milyona yakın vatandaş, hiç telefonu kullanmasa bile ayda 12 YTL sabit ücret ödemek zorunda.

Kocaeli'de ikamet eden Yunus Abdullahoğlu isimli vatandaş, 2005 yılında ADSL'ye başvurdu. Evine çekilen 1878011035P nolu ADSL hattın yanında 233 45 45 nolu telefon da bağlandı. Telefonu hiç kullanmadan her ay 12 YTL civarında sabit para ödeyen Abdullahoğlu, Türk Telekom Kocaeli Alemdar Şubesi'ne ADSL hattının kalması ve telefon hattının iptal edilmesi için dilekçe verdi. Olumsuz cevap alınca 10 Ocak 2007 tarihinde Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu. Heyet, yaptığı incelemede 12 Mart tarihinde şu kararı verdi: "Bilirkişinin teknik raporunda Türk Telekom'un altyapısının sabit telefon olmadan da ADSL kullanımına müsait olduğu görülmüştür. Bu yüzden 4077 sayılı kanunun 5'inci maddesi gereğince bir mal veya hizmetin satışı başka bir mal veya hizmetin satın almasına bağlanmayacağından tüketicinin telefon hattının iptali talebinin haklılığına, Türk Telekomu'un hattı iptal etmesine karar vermiştir."

Bu kararı alan Abdullahoğlu, 04 Mayıs tarihinde heyetten aldığı kararla birlikte Telekom'a tekrar bir dilekçe ile başvurdu. Aradan geçen 11 günlük süre içinde cevap alamayan Abdullahoğlu, olumsuz cevap alınması durumunda icra yolu ile tekrar başvuruda bulunacak.

Telekom'un bu uygulamayı yürürlüğe koyması durumunda binlerce kişi bu kararı emsal göstererek telefon hattını iptal ettireceği tahmin ediliyor.

Kaynak:samanyoluhaber

2. 23 Ocak 2008
  3. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Aynı sorunu bende yaşıyorum.Telefonu kullanmadığım halde sabit 15 ytl kadar aylık ücret ödüyorum.Haberin tarihi eski ama son gelişmeleri araştıracağım.Bunu herkesin bilmesi gerekir.

4. 23 Ocak 2008
  5. suavea

suavea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    canım gelişmelerden bizide haberdar edersen çok sevinirim.evimizi yaşadığımız şehri değiştirince ben bu talepde bulundum ama kabul edilmedi olmayacağı söylendi bende babamın adına kayıtlı telefon hattıyla bağlattım adsl yi

6. 25 Ocak 2008
  7. Lillyum

Lillyum çok bilmiş Pro Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    buket gerçekten araştırırve bir sonuca ulaşırsan bizleride haberdar et a.s
    inan sırf bu yüzden evde telefon bağlantık
    hepimizin cebi var ayrıca cep telefonlar dahamı ekonomik ne :1rolleyes:

8. 25 Ocak 2008
  9. ekrkebkafk

ekrkebkafk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    lütfen. bende eve sırf internet kullanabilmek için yeni hat bağlattım. eğer haberiniz olursa buray ayazın. ama eşim türk telekoma sordu red cevabı aldı.

10. 25 Ocak 2008
  11. RedRose

RedRose Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    telekoma sormuşsanız demekki öle birşey yokkafamçokkarıştı

12. 25 Ocak 2008
  13. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    ewt ya. sırf internet bağlansın diye hat aldım. ama telefonun hattını direkt modeme bağladım. telefonu kullanmıyorum.telefon cihazına bile bağlı değil..bugün ilk faturam geldi telefon için . kullanmadığım halde 13,75 ytl ödedim. abonelik ücreti, ötv,kdv vesaire gibi şeylerle hazırlanmış bir fatura. kullanmadığım şeyin ne vergisi onu da anlayamadım ya. bir de sağolsun fatura elimize geç ulaşıyor. günlük faizi de yiyoruz. resmen ve alenen söğüşleniyoruz arkadaşlar. ve telekomun bu haksız kazançtan elde ettiği gelir, yılda 3.420 milyon YTL . pes doğrusu....
    eğer böyle bir şey uygulanacaksa yerinde bir karar olur., sırf internet için bu haksızlığa uğramayalım....

14. 25 Ocak 2008
  15. kUtahya

kUtahya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    320
    Ödül Puanları:
    188
    bende bu konuda dertliyim pişman oldum yani üç aydır boşuna 12 ytl fatura geliyor baglantı yapılırken eşime 29 adls ücreti olacak iki ay sonra denmiş geldi fatura veeee 59.50 çok yani pişman oldum valla

16. 1 Mayıs 2008
  17. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    bende telekoma sormuştum red cevabını aldım
    ama bir tanıdığım birkaç kişi biraraya gelin mahkemeye verin kesin sonuç alırsınız dedi

18. 5 Mayıs 2008
  19. filizim

filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Bu konuyu bir daha araştıran oldumu değişiklik varmı arkadaşlar bilgilendirin..