Affetmek.........

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve talin tarafından 2 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 1. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  Kim var ki bu dünyada birilerini kırmamış, birileri tarafından kırılmamış olsun.

  Hepimiz birileri tarafından incitildik, hepimiz birilerini incittik. Kızdık, içerledik, öfkelendik, darıldık, küstük, nefret ettik.

  -İçinde anne babana, kardeşlerine, bazı akrabalarına, eşine duyduğun kızgınlık, öfke, içerleme, intikam alma gibi duygular var mı? Bu insanlarla konuşmayı, görüşmeyi reddediyor musun? Ya da en iyi haliyle görevlerini yapmakla sınırlı tuttuğun ilişkilerini katlanarak mı sürdürüyorsun?

  -Çocukluğunda sana davranıldığı gibi çocuklarına davranmayacağına söz verdiğin halde, şimdi kendini bağırırken, vururken, dırdır ederken yakalıyor musun? Onlara, bir zamanlar sana söylenmiş ve seni incitmiş sözlerin benzerini sarf ettiğin için kendine kızıyor musun?

  -Bir zamanlar en iyi dostun olan kişiyi kırdığın ya da kırıldığın için kaybettiysen, sırf gururun yüzünden affetmeye ya da af dilemeye yanaşmıyor musun?

  Sıkça içinde bir türlü ismini koyamadığın bir boşluk hissediyor musun? Bu boşluğu alkol, ilaç, aşırı yemek, aşırı çalışmak, kumar ya da kredi kartı limitini ve maaşını çook aşacak kadar alışveriş yaparak doldurmaya çalışıyor musun?

  -Bazen sanki geçmişini tekrar ederek yaşıyor duygusuna kapılıyor musun? Oyuncular değişse de geçmişte seni incitmiş olan anne babanın, eski sevgililerinin, eski arkadaşlarının, eski patronlarının yerini yine benzerlerinin almış olduğu duygusunu yaşıyor musun?

  -İncitilme ve reddedilme korkusuyla yeni arkadaşlıklar kurmaktan çekiniyor musun?

  -İnsanların sana yaklaşmasını önlemek için etrafına koruma duvarları ördüğünü ama bu duvarların arkasına kendini de hapsettiğini fark ediyor musun? Bu yüzden kendini yalnız, başkalarından uzak ve yabancılaşmış hissediyor musun?

  -İster bir iş görüşmesi olsun, ister yeni birisiyle randevu, bunun da diğerleri gibi başarısızlıkla sonuçlanacağına, hayal kırıklığı yaşayacağına inanıyor musun?

  -İş hayatı olsun, özel hayat olsun sadece yapman gerekeni yapıp, yeni riskler almaya cesaretin ya da enerjin olmadığını söylüyor musun?

  -İnsanlara genel anlamda güven duymuyor musun?

  -Yaşamında her şey olsa bile, yine de tam olmadığını, bir şeylerin eksik olduğunu hissediyor musun?

  -İçinden bir türlü atamadığın suçluluk duygusu ve değersizlik duygusu enerjini tüketiyor, motivasyonunu ve kontrol duygunu kaybettiriyor mu?

  Bu sorulardan birine ya da daha fazlasına “Evet” yanıtı verdiysen, yaşamında kendini ya da başkalarını affedemediğin kızgınlık, incinme, öfke halatı ayaklarına dolanmış ve seni ileriye adım atmaktan alıkoyuyor olabilir.

  Bu duygu, enerjini çalıyor, kendini sevmeni engelliyor, yaşam hazzından seni mahrum ediyor, geleceğe umutla ve coşkuyla bakmanı engelliyor.

  Affetmemek, bizim iyileşmemizi, sağlıklı ve doyumlu bir yaşam sürmemizi engelliyor. Yoksa sen seni inciten insanların, seni iyileştirmesini mi bekliyorsun?

  Affetmek, geçmişi geçmişte bırakıp, anı yaşama ve geleceğe umutla bakma özgürlüğünü verir bize.

  Affetmeye yanaşmıyorsun çünkü affetmediğinde hayatında yanlış giden şeyler için onları suçlamaya devam edebilirsin. Mutsuz yaşamının sorumlusu da suçlusu da onlardır.

  Affetmediğinde, sen hala bir kurban, yanlış yapılan kişi konumunda kalırsın. Sana bu kötülüğü yapan kişi “kötü kişi” olacağı için sen otomatikman “iyi kişi” konumuna kendini oturtursun. Hayatı siyah beyaz olarak algılamak, diğer renkler ve tonlarıyla uğraşmaktan daha kolaydır.

  Affetmemek, seni yaraladıklarında yaşadığın güçsüzlük ve acizlik duygusunu telafi etme illüzyonunu yaratır. Suçlu kişiyi zihninin zindanında hapiste tuttuğun sürece, kendini acayip güçlü hissedersin. Çünkü hiç kimse seni affetmeye zorlayamaz, kinini durduramaz.

  Affetmemek, hem daha önce seni inciten kişilerden, hem de yeni kişilerden gelebilecek olası incinmelerden koruduğu illüzyonunu yaşatır sana. Acını, öfkeni beslediğin sürece olası tehlikelere karşı zırhını kuşanmış olarak beklersin. Böylece artık kimse seni incitemez, yaralayamaz, taciz edemez, reddedemez.

  Oysa;

  Affetmek unutmak değildir. İnsanları affettiğimizde geçmişte yaşanan deneyimleri unutmayız. Unutmamalıyız da. Bu deneyimler, zamanında bize çok acı vermiş olsa da kazandığımız derslerdir. Bizim, yeniden kurban konumuna düşmemek ya da başkalarını kurbanımız konumuna düşürmemek için yaşanmış bir ders.

  Affetmek, affettiğimiz kişilerin davranışlarını onaylamak değildir. Affettiğimizde geçmişin bugünümüz üzerindeki yıkıcı etkisini ortadan kaldırırız. Bu, onların bir zamanlar yaptığı şeyin doğru, haklı ve onaylanabilir olduğu anlamına gelmez. Yapılanların kabul edilebilir, önemsiz, çok da kötü olmadığı anlamına gelmez.

  Yapılanlar kötüydü. Acıttı. Hayatımızı etkiledi. Aslında gerçek affediş tam aksine, olanı yadsıdığımız, minimize ettiğimiz, karşımızdakini haklı çıkardığımız ya da bize zarar veren davranışı hoş gördüğümüz durumda gerçekleşemez.

  Affetmek, affettiğimiz kişiden daha “büyük” olduğumuzu göstererek, onu kendimize ebediyen borçlu kılmak değildir. Yargılayıcı Tanrı konumundan, hoşgörülü Tanrı konumuna geçerek, yine de kişiyi kendisini “günahkar” olarak hissettirmek gerçek bir affediş değildir.

  Affetmek fedakarlık değildir. Dişlerimizi sıkarak, bizi inciten kişiye katlanmamız, güler yüz maskesi takınmamız gerçek bir affediş değildir. Çünkü bu durumda gerçek duygularımızı yutmuş oluruz. Bu tavır hem zordur, hem de hayatımızdan haz duygusunu çalar.

  Affetmemek, kızgınlık duyduğun kişileri zihninde bedava kiracı olarak oturtmak demektir. Günah değil mi, zihnini boşu boşuna işgal etmelerine izin vermeye?

  Affetmek için haklı- haksız mücadelesine girersen, haklı olmanın senin için huzurlu ve mutlu olmaktan daha önemli olduğuna dikkat et. Haklı olmaya çalışmak, haksız olmaktan korkmaktan kaynaklanır.

  Affetmek bir “Kozmik Unutma”dır  Affetmek, ruhsal iyileşme sürecinin doğal yan ürünüdür.

  Affetmek, içsel bir süreçtir.

  Affetmek, kendimize duyduğumuz saygının artmasını sağlayan bir özgürleşme sürecidir.

  Affetmek, geçmişten gelen olumsuz duygu yükünden özgürleşmektir. Olayı hatırlamak ama olayın duygu deposunu boşaltmaktır.

  Affetmek, bizi inciten kişilere duyduğumuz cezalandırma ihtiyacından vazgeçerek kendi tutsaklığımızdan vazgeçmektir.

  Affetmek, onlara hangi cezayı verirsek verelim bize yetmeyeceğinin farkındalığıdır.

  Affetmek, intikam, öfke, kızgınlık gibi duygularla ziyan ettiğimiz yaşam enerjisini, yaşam kalitemizi yükseltmek, mutlu ve doyumlu olmak için kullanmayı seçmektir.

  Affetmek, yaşamın geçmişinde takılıp kalmak yerine, yaşam yolculuğunda yeni deneyimlere açık hale gelebilmektir.

  Ve affetmek, başkası için değil, kendimiz için yaptığımız bir özgürleşme seçimidir. Kendi boynumuzdaki, kendi ayaklarımızdaki zincirlerden özgürleşme seçimi.

  En uzun yolculuk, beynimizden yüreğimize yaptığımız yolculuk.

  Affetmek, bu yolculuğun kestirme yolu.

  Öfke, kırgınlık, kızgınlık, nefret, intikam, suçluluk duygusu bastırıldığında da, patladığında da bizi olduğumuz yere çiviler ve gelişmemizi engeller. Affetmek, çivileri söker, sadece yürüme özgürlüğünü yeniden kazanmakla kalmayız, koşma, dans etme, uçma özgürlüğünü de tadarız.

  Gerek bizim hatalarımıza, gerek başkalarının bize yaptığı hatalara gübre olarak bakalım. Gübre, affetmenin toprağıyla karıştığında, aldığımız ürün bol olur.

  Affetmeyi gerektiren her yara, içinde önemli bir dersi de barındırır; dersi görebilmek için yarayı yeniden deşerek yüzleşmek zorunda kalsak bile.

  Affetmek, öfke ve intikama yatırım yapmaktan vazgeçmektir. Neye yatırım yaparsak o çoğalır. Affetmek, hayatımızın en özgürleştirici ve zenginleştirici yatırımıdır.

  Affetmenin karşındaki kişiyi değil, seni özgür bırakacağını anla.

  İnsanları yargılarsan onları sevmeye zaman bulamazsın.

  Ellerini yumruk haline getirenler, tokalaşamazlar.

  Herkesi “gerçekten” tanırsan, herkesi affedersin.

  Affetmek, içsel yolculuğun temel basamaklarından biri ve kendimizle barışık olma yolunda kocaman bir adım.

  Bu adımı atmaya hazır mısın?

  “affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir lütuf olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir.”
  ve...

  Affetmeyi ancak affederek öğrenebilirz....

  sevgiyle kalına.s.
   
 2. 2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 3. güzel yazı paylaşım için tşk yazılarını beğeniyorum canım ve affetmek sanıldığı kadar kolay değil hemde hiç sana yapılanlar bir bir karşına geçip nasıl unutursun diye sorduklarında cevap bile veremiyorsun kendine zooooorrr çok zor :tomato::çok üzgünüm: Çok üzgünüm çoook
   
 4. 2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 5. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  talinimmm kolay kolay affedemiyorumm..belkide kinci yapımdan dolayı da olabilir..:::::::::::KK43:(
   
 6. 2 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 7. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  Ellerini yumruk haline getirenler, tokalaşamazlar......
  ellerinizdeki ve en önemlisi yüreğinizdeki yumruklardan kuryulmanız dileğiyle:1hug:
  sevgiyle kalına.s.
   
 8. 3 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 9. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  yazın çok güzel..bu tarz yazıları nerden buluyorsun bilmiorum ama boşanma yazını okuduğumdan beri hiç aklımdan çıkmıyor..
  emeğine sağlık..
  bende afedilecek insanları affediorum.çok kırılmışsam sallıorum.kişmse için üzülemem çünküü artıkk
   
 10. 3 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 11. ayza

  ayza Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  87
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok güzel bi konu seçmişsin.
   
 12. 3 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 13. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  bravooooo...affetmenin hafifliğini yaşayabilenlerdensin sen de:sm_cool:
  teşekkür ederim ayrıca
  sevgilera.s.
   
 14. 3 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 15. EU1

  EU1 Guest

  çok Beğendim Yazini Talincim

  Devamli Takip Ediyorum Yazilarini çok Hoş Ben Tip öğrencisi Olduğumdan Bu Yazi Işlerine Pek Vakit Ayiramiyorum

  Ama Doğru Sorularindan Birden Fazlasina Evet Cevabini Verdim çok üzüldüm Aslinda Ama Bazen Kinlenince Emin Ol Silemiyorum Hatta öyle Kin Doluyorumki Onu Ezesim Geliyor

  çünkü Kolay Kolay Kinlenmem Ben çok Zor Kinleniyorum Oda O Zaman Unutulmuyor Işte
   
 16. 3 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 17. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  maalesef çoğumuzun bu sorulara verdiği cevaplar evet şeklinde oluyor canım:1no2:bizler kinimizin,sinirimizin esiri oluveriyoruz bazen..öyle kolay kolay da geçmiyor dediğin gibi....ama çok geniş bir bakış açısı gerekiyor aslında,insanları bizim için doğru olmayan şeyler yaptıklarında bile anlamaya çalışmak ,yargılamamak ne olursa olsun KOŞULSUZCA SEVMEK gerekiyor...

  sevgiyle kala.s.
   
 18. 6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : talin
 19. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  çok kızıyor sinirleniyorum o an içim gözüm dönüyor ama,biraz zaman gecinçe oohhh yumuşayı veriyorum..yapılan haksızlığı hele üstünden biraz daha zaman gecince hatırlamıyorum bile.beni tanıyanlar bazen sen safmısın bu kadar olmazki diye söyleniyorlar.