Affetmeyi biliyor musunuz?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Hifsiye tarafından 18 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 1. Hifsiye

  Hifsiye Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  107
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Affetmek, en büyük erdemlerden biri... Üstelik kendi sağlığımız için de çok önemli bir konu. Lütfen yazımı dikkatlice okuyun. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  Affetmek� Kimilerine göre imkânsız. Kimilerine göre yapılması gereken ama bir türlü yapılamayan. Kimilerine göre de kolay bir iş. Tüm öğretilerin özünde vardır affetmek. Yalnız bağışlamak çok kolay değildir. Zor iştir. Ama eğer başarılırsa dünyanın en keyifli işidir. Çünkü sonunda yaşanan iç rahatlığı ve huzur bambaşkadır.

  Şimdi bir düşünün. Affetmek için önce ne olması gerekiyor? Sizi üzen, kıran, can yakan bir şeylerin yaşanması gerekiyor. Öfkeyle dolacağınız, hırslanacağınız, öç alma duygusunu duyacağınız olayların meydana gelmesi gerekiyor. Yani önce epeyce canınız yanıyor, içiniz acıyor.

  Acıyla kıvrandığınız olaylar yaşadığınızda öç alma isteği artıyor. Hayal kırıklığı ise nefret duygusunu tetikliyor. Kendinizi haklı gördüğünüz olayda başınıza gelenler, içinizde başka bir duygunun doğmasına yol açıyor. Bu duygunun adı, kin! Kininiz içinizi kemiriyor. İçiniz içinize sığmıyor. Size bunları yaşatanı parçalamak istiyorsunuz. Onun da canının yanmasını, acı çekmesini istiyorsunuz. Durum böyle olunca affetmek kolay olmuyor.

  Peki, affetmeyip bu duygularla yaşamaya devam ettiğimizde neler oluyor? Gelin önce buna bir bakalım. İçi kinle, nefretle dolan bir insan önce sağlığını yitirmeye başlıyor. Negatif duygular yükleniyor. Sürekli olumsuz şeyler düşünüyor. Pek çok negatif varsayım üretiyor. Öç alma hırsı artıkça ruhu bir cenderenin içinde sıkışıyor. Bir bedel ödetmek için planlar yapıyor. Zamanının çoğunu bu işleri düşünmekle geçiriyor. Yani hayatındaki diğer güzellikleri görmek yerine sürekli olumsuz duygular içinde sıkışıp kalıyor. Kısacası negatif enerjiyle doluyor. Buysa hem fiziksel hem ruhsal hastalıklara davetiye çıkarıyor.

  Oysa olumlu düşünmenin, hayata pozitif yönünden bakmanın sağlıklı olmak için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Amerika�da yapılan bir araştırmada affetmeyi öğrenenlerin, fiziksel olarak daha az acı çektikleri belirlenmiş. Stresten kaynaklanan sırt ağrısı, uykusuzluk ve mide ağrısı önemli ölçüde azalmış. O halde niye bu kin ve nefret duygusuyla yaşayıp hayatımızı, sağlığımızı bozalım. Bozmayalım ve affetmeyi öğrenelim.

  Affetmeyi öğrenmek, ruhsal ve fiziksel sağlığınızı iyileştirmek, yaşamınızı geliştirmek için çok önemlidir. Affettiğiniz zaman önce kendinizi özgürleştirirsiniz. Ruhunuzu sıkan o baskıdan kurtulursunuz. Kendinizi hafiflemiş hissedersiniz. Sanki omuzlarınızdan gereksiz bir yük kalkmış olur. Tansiyonunuz, kalp atışlarınız, uykularınız düzene girer. Gözünüzün önünde olan, daha önce fark edemediğiniz güzellikleri görmeye başlarsınız. Çünkü artık negatif duygulardan arınmışsınızdır. Affetmeyi bir kez başarıp kendinize ilke edindikten sonra hayatınızın değiştiğini görmeye başlarsınız. Siz artık pozitif bir insansınızdır. Ağaçlara, insanlara, çiçeklere, çevrenize başka bir gözle bakarsınız. Kurduğunuz iletişimler farklılaşır. Bağışlamanın inanılmaz hafifliği ruhunuzu ve kalbinizi yumuşacık yapar.

  Sonra işin şu yanını da düşünün. Yaşam kolay değil. Zorluklarla dolu. Güçlüklerle savaşırken çeşitli haksızlıklarla karşılaşıyoruz. Yani canımızı yakan olaylar ve insanlarla hep karşılaşmak zorundayız. Bu durumda her acı veren, üzen, kıran, kızdıran olaya kinlenir, hırslanır ve nefretle dolarsak, üstelik bunların öçlerini almaya çalışarak yaşarsak nasıl mutlu olabiliriz? Nasıl sağlıklı kalıp, hayatın tadına varabiliriz?

  Bağışlamanın çok kolay olduğunu söylemiyorum. Zor iştir. Kocaman bir yürek ister. Üstelik o yüreğin de sevgi dolu olması gerekir ki bağışlayabilsin. Ama bir kez affetmeyi başarırsanız ve devamını getirirseniz işte o zaman duyacağınız hafiflik ve yücelik duygusu sizi bambaşka bir insan yapacaktır.

  Bu güne kadar hiç yapamadınızsa, en azından deneyin. Bir de başarırsanız, inanın size çok iyi gelecektir.

  ŞADAN HERGÜNER
   
 2. 28 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 3. hakarka

  hakarka Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  163
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  affetmek yapılan hatanın büyüklüğüne göre değişir ben kolay affetmem bunu eğer affedersem kişiliğime yaptığım saygısızlık olarak değerlendiririm yani bana yapılan hatanın aynısını kendimede yapmış olmazmıyım o zaman
   
 4. 28 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 5. sinem_06

  sinem_06 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.029
  Beğenildi:
  90
  Ödül Puanları:
  108
  affetmek duruma gore degısır benım hayatımı karartan yada geceler boyu ağlamama sebeb olan bırını asla affetmem ıstıyorsa yerlerde yatsın
  eger affedersem onu odullendırmıs olurum ve odulu de hakemıyecek konumda
  bu yuzden zaman ve olaya gore degısır affetme meselesı
   
 6. 28 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 7. ASSKIM

  ASSKIM sadece KIZIM için:) Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.304
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaslarıma katılıyorum ve dıyorumkı hataya göre degısır bende kucuk hataları affederım ama dayanılmaz boyuttaysa asla..........yınede ALLAHım öyle seylerle karsılastırmasın........
   
 8. 28 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 9. kapadokyalxix

  kapadokyalxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  186
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  108
  bende affetmeyi çok istiyorum amaa olmuyorrr çok canım yandı hala yanıyor evet doğru bende onun canı yansın istiyorum kelimelerim uçlarını sivriltiyorum ki canını yaksın affemek büyüklük ama bende artık o yürek kalmadııı :KK43:(
   
 10. 28 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 11. samyeli34

  samyeli34 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.936
  Beğenildi:
  68
  Ödül Puanları:
  153
  aslında herkesı affetmek gerek dogruyu yanlışı bılen hakkettıgını veren Allahımızdır ama ınsan ogluyuz işte hırs buruyor cogu zaman bunu bana nasıl yapar vs dıyerek acımasız olabılıyoruz bızım duşuncemızle onlar gıbı acımasız olduruluyoruz bunların hepsı bırer aldatmaca ınşaallah bızler affetme duşuncesınde olarak yaşayanlardan oluruz hayırlısıyla
   
 12. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 13. Affetmek dediğin gibi büyüklüktür, ama affetmeden önce karşıdakine bakmak lazım "insan" mı diye??
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Mayıs 2008
 14. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 15. NXIXL_78

  NXIXL_78 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  392
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  affetmek büyüklüktür bencede..
  ama her kesi deil :çok üzgünüm:
   
 16. 29 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 17. Elis

  Elis Guest

  her affediste bikere daha oluyorum ama bunu soliyim....:çok üzgünüm:
   
 18. 31 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Hifsiye
 19. cudi

  cudi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  160
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  küçük hatalar affedilmeyecek kadar önemli değildir bence affetmemek için çok büyük bir hata yapılması lazım kısaca değil affetmek hatayı kim yapmış olursa olsun ne olursa olsun kişiyi hayatımdan bir kalemde silerim