Afgan kadının hayatı zindan...

Konusu 'Kadın'a Dair' forumundadır ve UzmaN tarafından 6 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  6 Ocak 2009
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  AFGAN KADINININ HAYATI ''ZİNDAN''​


  Afganistan'da kökten dinci hükümetin iktidara gelmesiyle birlikte Eylül 1992'de başkentin büyük parkında "İslam'a uygun davranışlarda bulunmadıkları için" toplu idamlar gerçekleştirildi. Bu tarihlerde Afganistan kadını da bütün haklarını kaybetti. Oy kullanma, devlet dairelerinde ve televizyon/radyolarda çalışma hakları ellerinden alındı. 1960'lı yıllarda mini etek giyen Afgan kadını tepeden tırnağa örtünmek zorunda bırakıldı. Hizb-i İslami örgütü militanları batılı gibi giyinen kadınların üzerine asit atıyordu.
  Afganistan bebek ölümlerinde birinci, kadın ölümlerinde ise ikinci sıradadır. Kadın ölümlerinin en büyük nedeni, kızların çocuk yaşta, daha hamileliğin yükünü kaldırabilecek kadar gelişmeden hamile kalmalarıdır. Regl olmaya başlayan kızlar hemen evlendirilmekte ve daha çocuk yaşta hamile kalmaktadırlar.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Afgan evlerinde erkeklerin bulunacağı odalarda el işi, dantel gibi kadın varlığını anımsatacak eşyalar bulundurulmaz. Afgan erkeği karısına evden çıkarken hoşçakal demez, nereye gittiğini ve ne zaman döneceğini söylemez.

  İslamcı "Taleban" rejimi altındaki Afganistan'da tam anlamı ile "Islam Seriatı" uygulanıyor. Bu uygulamanın Afgan kadınları üzerindeki etkisi ise, onları toplumda "tümüyle görünmez" kılmak.. Afgan kadınlar, "burka" ile baştan aşağı örtünmeden evden dışarı adım atamıyorlar. Sokağa çıkabilmeleri için, "burka" bile yeterli değil tek başına..Yiyecek, ilaç ve diğer güncel ihtiyaçlarını bile almak üzere sokağa çıkmaları gerektiğinde yanlarında mutlaka aileden bir erkeği "refakatçi" olarak almak zorunluğu var. Erkek doktorların Afgan kadınlarını muayenesi yasak.
  Kadın doktorun muayenesi esnasında burkayı çıkarmak yasak.


  [​IMG]


  "Burka" da kadınları tam koruyamıyor, Islam şeriatının zulmünden.. Nitekim bir su birikintisinden geçerken ıslanmamak için eteğini hafifçe kaldıran bir kadının "bacaklarını gösterdiği" gerekçesi ile iki Taleban tarafından dövülerek öldürülmesi dünya basınında yer almıştı.

  Afganistan'da "Islamcılar"ın iktidarı ile tüm eğitim kurumları kadınlar için yasaklanmıştır.

  Uzun yıllar savaş gören bir ülke olan Afganistan'da "dul kalan" kadınların durumu bir diğer felakettir. Çalışmaları yasak olan kadınlar, hayatlarını idame ettirecek gelirden yoksundur.

  Taleban, yüzde 70'i kadın olan öğretmenlerin evden çıkıp çalışmalarına da izin vermediğinden, çocukların eğitimi aksamaktadır. Halbuki, Islamcılar iktidara gelmeden önce, Kabil'de 150 bin kayıtlı öğrencinin yüzde 40'ı kız öğrencilerdi.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  İslamcı yönetim, erkek doktorların, kadın hastalara; kadın doktorların erkek hastalara bakmasını da yasaklamıştır. Kadın sağlık elemanları da çalışırken "burka" giydiklerinden, işlerini yapmalarını çok zor olmaktadır.

  İslam yönetimi, müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, dansı, her türden oyun ve eğlenceyi yasaklamıştır. Çocuk oyunları, onları "Kuran eğitiminden" uzak tutacağı varsayımı ile yasaklanmıştır.

  Erkeklere "sakal bırakmak" mecburiyeti getirilmiştir.

  Hırsızlık yapanların el ve ayakları kesilmiş, zina yapanlar taşlanarak öldürülmüştür.

  Fotoğraf çekmek de "şeytan işi" gerekçesi ile yasaklanmıştır. Diğer yasaklar da şunlardır: Oyuncaklar, terzilerdeki moda dergileri, kadınların makyaj yapması, kaş almak, saçlarını kısa kestirmek, renkli veya beyaz elbise giymek, mücevher takmak, ince çorap ve topuklu ayakkabı, ayak sesinin duyulması, yüksek sesle konuşmak ve gülmek ..
   
 2. 6 Ocak 2009
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Dünya Kadınlar Günü, Afgan kadını için büyük bir anlam ifade etmiyor. Bu fotoğraf, 9 Mart 2008’de, yani dün, Afganistan’ın Belh Eyaleti’nde bulunan Devletabad bölgesinde çekildi.

  [​IMG]

  İki kadının, baştan aşağıya örtüye bürünmüş bir halde at arabasında taşınması, Afganistan’ın dünyada kadının en ağır toplumsal baskı altında tutulduğu ülkelerden biri olmayı sürdürdüğünü kanıtlıyor. Üstelik at arabasının boyunduruğunda at değil, bir erkek var...  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. 1 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : UzmaN
 5. arno_

  arno_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  59
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  28
  Cehalet...Türkiye'yi de yakında böyle yapmak için uğraşıyolar. Çok yazık.
   
 6. 1 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : UzmaN
 7. cemre25

  cemre25 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.681
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  108
  Ben bu tür ülkelerdeki kadınları görünce halime şükrediyorum valla.

  Ki hep rahatsızım Türkiye de kadına hakkettiği değer verilmez baskı yapılır diye ama bunlar daha feci. Umarım bir gün gelir ve tüm kadınlar özgürce hakkettikleri değerleri görürler
   
 8. 1 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : UzmaN
 9. kedi35

  kedi35 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  7.049
  Beğenildi:
  345
  Ödül Puanları:
  0
  Çok duygulandım. İşte yaşadığımız şartlar ne kadar uysal ve normal<

  Onlar orada ilkel bile değil ilkelin de ilkeli yani.. Çok yazık umarım birileri bu tarz ülkeleri mantıklı hale sokar.
  :KK31:
   
 10. 1 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : UzmaN
 11. tuz

  tuz yanardöner Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  2.710
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  103
  islam şeriatının zulmü öyle mi? aklınıza yatmayan herşeyi getirip o hak dinine dayayın bakalım sonu ne olacak

  sizin o islam şeriatı,dinci ıvır zıvır dedikleriniz sakın afganistanın başına çöken iktidarın din kisvesine bürünmüş, zorbalıklar silsilesiyle insanları canından bezdiren bir iktidar olmasın?

  O'nun varlığının delillerinden (Allah'ın ayetlerinden) biri de kendileriyle kaynaşmanız için size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranıza sevgi ve merhamet koymasıdır. Şüphesiz bunda, düşünen bir toplum için ibretler vardır.' (Rum, 30/21)

  ama düşünenler için; bu yazıyı yazanlar için değill


  Günümüzde kadın haklarına yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerinin ve kadına yönelik şiddetin sebebi asla İslam Dini değildir. İslam

  1.Yüce Rabbimiz katında kadın ve erkek kulluk yönünden aynı konumda tutulmakta, yaratılış itibariyle kadın ve erkeğe aynı sorumluluklar yani mükellefiyetler yüklenmekte, kazanılmış hakların kullanımında eşit haklar sağlanmaktadır.

  2.İslam Dini kadınlar için annelik vasfı yüklemek suretiyle onlara itibar vermiş Cenneti annelerin ayaklarının altına yani onların razı olmalarına bırakılmıştır. Dünyada kendisine en çok iyilik yapmamız gereken annemiz olarak bildirilmiş, anne hakkının yenmesi sebebiyle dünya ve ahiret sıkıntısıyla karşılaşılacağı ifade edilmiştir. Ayrıca kız çocuklarının toplumlarda ikinci plana itilmesi İslam Dininde engellenmiş iki kız çocuğu terbiyesiyle, ahlakıyla büyütülmesi neticesinde bu kız çocuklarını büyütenlere cennet müjdesi verilmiştir.

  3.Kadının yaratılış özelliği ön planda tutulmuş, erkeğin toplumdaki sorumlulukları da ifade edilmiş ve her iki grubunda faydasına olmak üzere ailenin geçimi erkeğe yüklenmiştir. Bu hususta kadına verilen değersizliğin değil ona verilen kıymetin en önemli işaretlerindendir. Ayrıca kadınların biyolojik yapıları sebebiyle aybaşı (adet) olduğu günlerde kendilerinden namaz ibadet mükellefiyeti kaldırılmış, tutamadıkları oruçlarını bir başka zamanda sıhhatlerine kavuştukları zamanda kaza etme hükmü getirilmiştir. Bu durumda yine kadına yapılan bir haksızlık değil, onun biyolojik yapısı da İslam dininde göz ardı edilmediğinin ve kendisine verilen kıymetin en büyük işaretidir.

  4.Toplumların bir çoğunda yanlışta olsa çok revaç gören erkek olarak yaratılmanın bir ayrıcalık olduğu hususu İslam Dininde kabul edilmemiş, İnsanların adem ve havva olarak, yani erkek ve dişi olarak yaratıldığı ifade edilmiş, kendi ellerinde bulunmayan bir vasıfla övünülmesi kınanmış ve üstünlüğün yaratılış özelliklerinde değil, sonradan kazanılan takvaya yani Allah’a saygıya, Allah’ın emirlerine riayet yasaklarından kaçınmaya bağlanmıştır.

  5.Birçok toplumda yapıla gelen, özellikle günümüzde de kadınlara reva görülen, büyük haksızlıklardan olan ve onların iffetlerini ayaklar altına alan fuhşa sürüklenmek, İslam Dininde haram kabul edilmiş ve Irz ve Namus hakkı en temel haklardan sayılmış, korunması ve gözetilmesi için gerekli prensipler getirilmiştir. Böyle bir hak ihlali neticesinde de yine ahiret azabıyla insanlar bu ihlallerden sakındırılmaya çalışılmıştır.
   
 12. 19 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : UzmaN
 13. deniz234

  deniz234 Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  61
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  16
  halimize şükredelim ama daha iyisini de isteyelim. bir de başımızdaki arap hayranlarına, şeriat hayranlarına karşı pabuç bırakmayalım. yoksa gideceğimiz yer belli.