Afyon'da Düğün Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve Elif tarafından 5 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.640
  Beğenildi:
  5.175
  Ödül Puanları:
  438
  Afyonkarahisar'da evlenme törenleri sırasıyla şöyle oluşmaktadır: Dünür gezme(görücülük) söz kesilip kahve içme nişan(yavuklu olma) şerbet içilmesi karşılıklı sini( tepsiyle baş üstünde nişan hediyesi olan şeker çerez iç çamaşırı mendil çorap v.b. hafif eşya) gönderilmesi sini ardı (nişan tepsilerinin karşılıklı gönderilmesinden sonra kız evince yapılan yemek ziyafeti) kandillikler(kandil günlerinde gönderilen kına ve kandil helvası buna karşılık kız evinden oğlan evine bir tepsi ağzıaçık bir çeşit börek veya lokma) gönderilmesi hıdrellez daveti(nişanlık zamanı hıdrelleze rastlarsa oğlan tarafından "Hıdrellezlik" gönderilir. Kuzu kesilerek yemekli kır daveti yapılır. Bayramlık(kız evinden oğlan evine oğlan evinden kız evine karşılıklı çamaşır) kurban bayramında ise süslenmiş koç(oğlan evinden kız evine) gönderilir.

  Nişandan düğün haftasına kadar bu töre ve gelenekler ailelerin maddî durumuna göre yapılır.

  Düğün haftasından önce iki aile düğün nikah ve esvap kesme gününü tesbit eder hazırlıklara başlar. Oğlan evi tarafı gelini tanınmış bir mağazaya davet eder. Mağazada gelin için alınacak giysi ve gelinlik v.b. eşyaya bakılır. Buna "Esvap Kesme" adı verilir.

  Esvap kesmeyle beraber her iki taraf düğün için yakınları (eşdost ve akraba) davet etmek üzere "Okucu" adı verilen sözlü davetçi gönderirler. Günümüzde ise davetiye kartları gönderilmektedir.

  Kadın okuyucular düğün sahibinin yakınlarını ev ev dolaşarak düğüne davet ederler. Böylece düğün başlamış olur.

  Düğün dört gün devam eder. Çarşamba günü düğünde oğlan evinde yemek davetleri öğleden itibaren başlar.

  Akşam yemeğine daha çok gençler(damadın arkadaşları) davet edilir. Aynı gün öğleden sonra "Saç Kesme" yapılır. Kayn başkanlığında kalabalık bir kadın grubu oğlan evinden kız evine gider. Kız evinden en az iki tefçi kadın oğlan evinden gelen kadın grubunu ayakta tef çalarak ve türkü söyleyerek düğün evinin merdiveni başında veya taşlığında karşılar. Kız evinden çağrılmış olan misafirler diğer davetlilerle birlikte toplanır. Çengiler durmadan türkü söylemeye devam eder. Gelin kız kayn bulunduğu yere gelir. Kayn ve misafirlerin ellerini öptükten sonra kayn önüne diz çöker. Önce kaynana görümce teyzeyenge(amca dayı hanımları) birer ikişer saç Tlfini kesmek suretiyle "Saç Kesme" töreni yerine getirilir. Bu törende kaynana geline ziynet olarak ne takacaksa (altın inci gerdanlık küpe bilezik v.b.) sırasıyla takar. Tören bittikten sonra gelişlerinde olduğu gibi giderlerken de çengiler ayakta çalarak uğurlarlar. Saç kesme töreninin akşamı "Kına Gecesi" yapılır.

  Oğlan Evinde Kına Gecesi:Oğlan evinde bir miktar kına ile gerekli mumlar hazırlanarak kız evine gönderilir. Bu gecede damadın arkadaşları çoğunluktadır. Kına gecesinde sağdıcın görevi çoktur. Misafirleri sağdıç karşılar ağırlar.

  Kız evinden bir grup oğlan evine "hayırlı olsun"a gelir. Bir odada sofra ve saz heyeti kurulur. Vakit yatsıyı geçince kına yakma törenine başlanır. Bir tas içinde karılmış kına önce damadın sonra sağdıcın sağ elinin üç parmağına(yarım el) yakılır. Kına yakılmaya başlarken saz heyeti ve düğünde bulunan gençler "Kına Türküsü" söylerler. Kına yakıldıktan sonra damat ile sağdıç babanın ve aile büyüklerinin ellerini öperler.

  Kız Evinde Kına Gecesi: Saç kesme töreni gecesi oğlan evinden yine başlarında kaynana olmak üzere kalabalık bir grup kız evine gelir. Karşılama gündüzki gibidir. Gelin kız ile sağdıç el öperler. Gelin kızın avcuna bir parça kına konularak bunun üzerine bahşişler verilir.

  Kız evinde eğlence oğlan evi gittikten sonra daha çok olur. Kızın arkadaşları etrafını sararlar ve binbir özentiyle ellerine ve ayaklarına kına yakarlar. Kızlar tefçinin eşliğinde kına türküsü söyleyerek geç saatlere kadar eğlenirler. Kız tarafı kına yakanlara haşhaşlı pide öğme reçel peynir zeytin gibi yiyecekler ikram eder.

  Oğlan ve kız evinin ileri gelenlerinden birer grup birbirlerini ziyaret ederek hayırlı olmasını dilerler.


  Kına gecesinde söylenen "Kına Türküsü" şöyledir:

  Kınası karılır tasta
  Oğlan evi pek havasta
  Kız anası kara yasta
  Yârenim kınan kutlu olsun
  Orda dirliğin tatlı olsun
  Tuz kabını tuzsuz koyan
  Koca evi ıssız koyan
  Anasını kızsız koyan
  Yârenim kınan kutlu olsun
  Orda dirliğin tatlı olsun
  Ana hamama vardın mı
  Yunduğum yeri gördün mü
  Şimdi kıymetimi bildin mi
  Yârenim kınan kutlu olsun
  Orda dirliğin tatlı olsun Kaya dibi karıncalı
  Yanı çifte görümceli
  Hem dayılı hem amcalı
  Yârenim kınan kutlu olsun
  Orda dirliğin tatlı olsun
  Kaynanam hamam varsa
  İki ayağı birden kaysa
  Hamam tası bana kalsa
  Yârenim kınan kutlu olsun
  Orda dirliğin tatlı olsun
  Atlayıp geçer eşiği
  Sofrada kalır kaşığı
  Gelin evlerin ışığı
  Yârenim kınan kutlu olsun
  Orda dirliğin tatlı olsun
  Kızımız gidiyor
  Nazımız gidiyor
  Bugün akşamlık akşamlık
  Yarın öğlenlik öğlenlik
  Misafir kaldı
  Söylemez oldu

  Gelin Alma: Perşembe sabahı her iki taraf da hareketlidir. Oğlan evinden kız evine bir kamyon gönderilir. Bu kamyona çeyizler yüklenir. Kızın çeyizi sandık yatak odası takımı halı koltuk takımı battaniye yatak takımı ve mutfak takımından(tencere tabak çatal bıçak takımı çay takımı fincan takımı su takımı su ve ocak güğümleri tepsi v.b.) oluşur. Çeyizle beraber kız evinden giden kadınlar çeyizleri asar ve gelin odasını hazırlar.

  Gelin hazırlanır gelin almak üzere oğlan evinin akrabaları ve kaynana kız evine giderler. Gelin kızın babası yakın akrabaları duvak örterler görümlük para verirler. Bu tören çok hüzünlü olur. Duvak örtülünce kaynana gelini arabaya bindirir. Hareket etmeden önce dua okunur. Akrabalar oğlan evine giderler. Oğlan akrabaları ve kayınpeder gelini beklemektedir. Gelin evin önüne gelince arabadan inmeden bir kurban kesilir. Gelini arabadan kayınpederi indirir. Gelin orada bulunanların elini öper. Duvağı örtülüdür. Oğlan evinin akrabaları el öpme sırasında geline görümlük hediyeler verirler ziynet eşyası takanlar da olur.

  Cuma günü öğleden sonra kadın misafirler gelin görmeye gelirler. Kız evi üzüntülü oğlan evi neşelidir gülünür eğlenilir. Böylece düğünün bir kısmı bitmiş olur.

  El Öpme Daveti: Pazar günü kız evi oğlan evine bir tepsi baklava(Pazar baklavası) gönderir. Baklavayı götüren kadınlar kadınları öğle yemeğine erkekleri akşam yemeğine davet eder. El öpme daveti Pazartesi günü yapılır. Bu yemek çok çeşitlidir. Yemekten sonra kahve içilir kız evinin yeniden aldığı dürüler dağıtılır.

  Çeyiz İndirme Daveti: El öpme davetinden birkaç gün sonra oğlan evi kız evinin kadınlarını öğle erkeklerini akşam yemeğine davet eder. Bu davetin amacı asılı duran çeyizlerin indirilmesiyle düğünün bittiğini gösterir.
  [​IMG]
  İlimizde ayrıca "imece aşure sıra geceleri (gecekler)" gibi gelenekler de vardır.
   
 2. 16 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. 2497

  2497 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2009
  Mesajlar:
  522
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  cok ilgincmis yaa.....ay umarim benimki afyona göre dügün yapmaz bana ....sac kesmeler fln =) iyimis...
   
 4. 17 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Elif
 5. sevda4040

  sevda4040 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  399
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Yaaaaaa kızlar Afiiiyonnn Adetleri zordurrrr Artı bizden kız almasıda zordur bilesiniz :)))))
   
 6. 18 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Elif
 7. sclyn

  sclyn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Afyon'da nişanda erkek tarafı neler yapar,bohça-sandık adeti varmıdır?
  Bir de bayramda nişanlı kıza bişey alınır mı?
   
 8. 20 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Elif
 9. melisnaz

  melisnaz ömrümün sahibi... Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  689
  Beğenildi:
  103
  Ödül Puanları:
  113
  bayramda nişanlı kıza bayramlık kıyafet, bilezik ve eğer kurbansa boynuzunda bilezikle koç gider
   
  Son düzenleme: 20 Kasım 2010
 10. 20 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Elif
 11. melisnaz

  melisnaz ömrümün sahibi... Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  689
  Beğenildi:
  103
  Ödül Puanları:
  113
  bu kafada tepsi götürme olayı afyonun heryerinde yoktur mesela sandıklıda yok
  yani bu yukrıdaki adetlerin çoğu kalktı daha sade ve basit düğünler yapılıyo ama köylerini bilemem yapanlar vardır
   
  Son düzenleme: 20 Kasım 2010
 12. 14 Mayıs 2013
  Konu Sahibi : Elif
 13. meleksuze

  meleksuze Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  bende afyonluyum ama ben düğünümü böyle yapmamayı düşünüyorum ben sevmiyorum düğünmüş falan filan ne ya öle kafa götürmez ben 2 saat nişanımda bile kafayı yer hale gelmiştim sesiz sedasız azıcık kişelilerle kutlama olsa ne güzel :)))))) maşallah bizim afyonda vur patlasınçal oynasınn aslında en güzeliii öle ama işte :KK70: ben sevmiyorum o ona bişey gönderio o buna bişey gönderio ne saçma ya işte kız alıyosun :KK70: o kadar hem ben kaynanamın evine falan inmiycem direk evime gidicem :))) ama bazı adetlerimi uygularımm gene :)))