Ağız, Diş, Göz SGK kapsamından çıkarılıyor

Konusu 'Türkiye ve Dünya Gündemi işte Siyaset Meydanı' forumundadır ve gizemmm19 tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

  7 Kasım 2013
  Konu Sahibi : gizemmm19
 1. gizemmm19

  gizemmm19 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2011
  Mesajlar:
  201
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Bir kız-erkek aynı evde kalamaz cümlesi atıldı ortaya, ortalık karıştı. Peki bu süreçte neler yasalaştı, nasıl değişiklikler oldu? Buyrunuz;

  Hükümet’in “Sağlıkta Dönüşüm Programı”yla başlattığı politikalar, SGK’nın ödediği sağlık hizmetlerini sınırlayacak. Sağlık harcamalarının bir kısmını cebinden ödeyecek SGK’lılar için ilk olarak 2014’te ilk olarak göz, ağız, diş ve bazı ilaçların sigorta kapsamından çıkarılması planlanıyor.

  Kaynak Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi - Göz, ağız ve diş cepten gidecek
   
 2. 7 Kasım 2013
  Konu Sahibi : gizemmm19
 3. Chelzy

  Chelzy Şampiyon BEŞİKTAŞ yazacağız !! Pro Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  7.920
  Beğenildi:
  10.488
  Ödül Puanları:
  288
  Öyle asalak bir toplum olduk ki adamlar dalga geçer gibi oltaya bir yem atıyorlar o sırada geçirebildiğini geçiriyorlar.
  Sağlık hizmetleri de bedavaydı değil mi bas bas bağırıyorlardı...Muayene ücreti 6 lira reçete parası 2 lira.Üzerine de ilaç kesintisi..Özelleri söylemiyorum bile.
  Bunlar iyi günler..
   
 4. 8 Kasım 2013
  Konu Sahibi : gizemmm19
 5. nobody

  nobody Yeni Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2013
  Mesajlar:
  3.144
  Beğenildi:
  109
  Ödül Puanları:
  0
  Türk Tabipler Birliği'nin hükümete verdiği yanıtlara hiç baktınız mı? Sağlık politikası yalanları;

  1. Yalan: İstediğim hastanede tedavi oluyorum.
  Gerçek: Sağlık sigortalı hastalar eskiden öncelikle devlet ve üniversite hastanelerinde, sevk almak koşuluyla da sözleşmeli özel hastanelerde tedavi olabiliyorlardı. Evet, şimdilerde hepsinde değil ama Sosyal Güvenlik Kurumu'yla sözleşme imzalayan özel sağlık kurumlarında tedavi olabiliyorlar. Yalnız küçük bir sorun var; taburcu olurken önlerine konulan milyarlarca liralık faturayı ödeyebilmeleri gerekiyor!

  2. Yalan: Hastanelerde rehin kalma ayıbına son verdik.
  Gerçek: Evet, hastaneler faturayı ödeyemeyen hastaları artık rehin almıyor. Hastaya senet imzalatılıyor, sonra icra memurları geliyor. Ödeyemeyenlere de hapishane yolu görünüyor.


  3. Yalan: Genel Sağlık Sigortası Yasası çıkardık. Artık herkesin sağlık sigortası var.
  Gerçek: İşsizlik sigortasından yararlanamayan işsizler, kayıtdışı sektörde çalışanlar, primini ödeyemeyen esnaf ve sanatkârlar, primini ödeyemeyen çiftçiler, 18 yaşını dolduran ve çalışmayan kız çocukları genel sağlık sigortasından yararlanamıyor.


  4. Yalan: Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemeyen vatandaşların primlerini devlet ödeyecek.

  Gerçek: Yasaya göre aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan her vatandaş prim ödemek zorunda. 1 Ocak 2012'den itibaren fakirlik testinden geçemeyen milyonlarca vatandaşın yeşil kartı iptal edilecek.

  5. Yalan: Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanılacak.
  Gerçek: Sağlık hizmeti alabilmek için düzenli olarak genel sağlık sigortası primi ödemek yetmiyor. Ayrıca katılım payları ve ilave ücret ödemek gerekiyor.


  6. Yalan: Genel Sağlık Sigortası bütün sağlık harcamalarını karşılayacak.
  Gerçek: Sigortalı vatandaşlara verilecek hizmetlerin kapsamı, miktarı ve süresi sosyal güvenlik kurumu tarafından sınırlanabilecek. Temel teminat paketi dışında kalan hizmetler için "tamamlayıcı sigorta" yaptırmak veya cepten ödemek gerekecek.


  7. Yalan: Sigortalılar sadece ayaktan muayenelerde katılım payı ödeyecek.
  Gerçek: Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda 2009 yılında yapılan değişikliğe göre bundan sonra hastaneye yatanlar da, ameliyat olanlar da katılım payı ödemek zorunda kalacak.


  8. Yalan: Muayene katılım payı sadece 2 TL olacak.
  Gerçek: Genel Sağlık Sigortası'nın yürürlüğe girdiği daha ilk gün muayene ücretlerine zam yapıldı. Uygulama yargıdan döndü ama hükümet yeni bir düzenleme yaparak muayene ücretlerini % 650 arttırdı. (Aile hekimliği muayeneleri için getirilen 2 TL katılım payı yargı tarafından tekrar iptal edildi.) Artık her bir muayene için devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde 15 TL muayene ücreti ödeniyor. Üstelik, bu düzenlemelerle, daha önce muayene ücreti ödemeyen SSK'lı aktif çalışanlar, yeşil kartlılar, kamu çalışanları ve emeklileri ile aile bireyleri de artık ücret ödemek zorundalar.

  9. Yalan: 18 yaşın altındaki çocuklar koşulsuz olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındı.
  Gerçek: Annesi, babası sigortalı olmayan ve yeşil kart alamayan ailelerin çocukları Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanamıyor.


  10. Yalan: 18 yaşın altındaki çocuklar için bütün sağlık hizmetleri ücretsiz.

  Gerçek: 18 yaşın altında da olsa bütün hastalar katılım payı ve ilave ücret ödemek zorunda

  Diğer maddeleri görmek için TTB'nin sitesine gidebilirsiniz...
  Sağlıkta Hayaller / Yalanlar ve Gerçekler | Türk Tabipleri Birliği
   
 6. 8 Kasım 2013
  Konu Sahibi : gizemmm19
 7. BenIpek

  BenIpek en sevdiğim.... Pro Üye

  Katılım:
  21 Aralık 2009
  Mesajlar:
  32.667
  Beğenildi:
  16.813
  Ödül Puanları:
  288
  Sonunda bunu da mı yapıyorlar???
  Yıllar önce maaşlar direk iş yerlerinin muhasebesinden alınırdı. Sanırım 2008 de bankadan almak zorunlu hale geldi. Neden bizim haklarımızı korudukları için mi??!!!!! Asla!!!! Gelir vergisini son damlasına kadar almak için. Şimdi özellikle bu son iki ay gelir vergisi kesintileri tavan olmuşken; kıdem tazminatlarını kırpmaya çalışıyorlar. Nasıl adalet bu?!!!!! Hem yıllardır vergimi alıyorsun çatır çatır şimdi de tazminat hakkımı yiyorsun. Bu yasa da çıkarsa artık diyecek bir şey kalmıyor.
   
 8. 8 Kasım 2013
  Konu Sahibi : gizemmm19
 9. AdAm_OLaCaK_KIZ

  AdAm_OLaCaK_KIZ ...Kararlı itaatsizlik... Pro Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  18.889
  Beğenildi:
  30.559
  Ödül Puanları:
  403
  bazıları devlet hastaneleri de ücretsiz sanıyo ama eczaneye bi gidiyosunuz sizden her muayene için 5 lira istiyolar sanki eczanenin işi tahsildarlık, rutin hamilelik kontrollerim için özel bi hastaneye gidiyorum batmanda, muayene ücreti 12 tl, eşimde göz muayenesi olacaktı onun için ise 25 tl ödedik