Ağız yaraları: Aft ve Ucuk

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve Kuzey tarafından 14 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  14 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Ağız yaraları: Aft ve Ucuk

  Aft

  [​IMG]

  Uçuk

  [​IMG]

  Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

  Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

  Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

  Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

  * STRES
  Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
  Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.
  * YİYECEKLER
  Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
  * TRAVMA
  Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.
  * DİŞ MACUNU
  Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
  Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
  * SİSTEMİK HASTALIKLAR
  Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
  Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.
  * DİĞER NEDENLER
  B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

  Tedavi
  Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:


  Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:

  * Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.
  * "2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
  * Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
  * Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,
  * Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
  * Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
  * "sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.
  * Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
  * Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
  * "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
  * "Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.

  AFT (canker sores=mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters=cold sores) arasındaki farklılıklar:

  Aft ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

  AFT
  1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
  2. Bulaşıcı değildir.
  3. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz.

  UÇUK
  1. İçi su toplamış küçük kabarcıklar (blisters) şeklinde başlar.
  2. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. Aft ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
  3. Bulaşıcıdır.
  4. Virüsler tarafından meydana getirilir.

  UÇUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Uçuk çıkmadan önce kendini belli eder (0-24 saat önceden); karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir. Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir. Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.

  NASIL BULAŞIR?
  Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı, havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin �Sevgi dolu� öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilir.

  DİKKAT! UÇUK BULAŞICIDIR!

  * Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.

  * Bayanlar makyajlarını çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır.

  * Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir.

  * Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.

  * Yerken, içerken kullanılan malzemeler özellikle çocuklar ile paylaşılmamalıdır.

  * Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken, uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.)

  NİÇİN NÜKSEDER?
  Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra o bölgedeki isnir düğümüne girip yerleşir ve istenmeyen bu misafir, vücudun zayıf düştüğü durumlarda çoğalır ve uçuk çıkar.


  * Stres

  * Aşırı yorgunluk, uykusuzluk

  * Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları

  * Diğer enfeksiyonlar

  * Adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale geçebilir.  KONTROL EDİLEBİLİR Mİ?
  Öncelikle uçuğun nüksetmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir. Örneğin strese bağlı olarak gelişir ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek. Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak. Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir. Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir.
  Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla antiviral bir uçuk kremini uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

  EN ETKİLİ ŞEKİLDE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
  Önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır:


  * Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller
  *

  Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.

  * Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir

  * Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.  KİMLER ÖZELLİKLE RİSK ALTINDADIR?


  * Sık sık veya uzun süreli olarak uçuk çıkıyorsa (Örneğin tedaviye rağmen 10 günden daha uzun süre devam ediyorsa)

  * Uçuk, bir bebekte ya da 6 yaşından küçük bir çocukta çıkmışsa

  * Dudak, ağız ve burun çevrenizin dışındaki vücut bölgelerinde, özellikle de gözlerinizde, parmaklarınızda ya da cinsel organınızda uçuk çıkmışsa

  * Uçuk ile birlikte baş ağrısı, ateş ve kas ağrısı gibi başka şikayetleriniz varsa

  * Uçuk sarı renkte cerahatli ise

  * Bağışıklık sisteminizi baskı altına alan ilaçlar, örneğin kortizonlu ilaç kullanıyorsanız

  * Bağışıklık sisteminizin zayıflığı (yani bulaşıcı hastalıklarla mücadele etme gücünüzün azalmış olması) nedeniyle tıbbi kontrol altındaysanız.

  Alinti:hekimim.com
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 3 Şubat 2009
 2. 14 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 3. haydeç

  haydeç Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.900
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  bu ağız yaralarından anacığım çok çekiyor biraz üzüldüğü zaman hemen ağzı yara oluyor gitmediği dr kalmadı ama çare bulamadık boğazlarına kadar yara çoğalıyor dr lar üzülmüceksin stres yapmıcaksın dediler yapmamak eldemi rabbim hastaların şifasını versin inşallah AMİN
   
 4. 31 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 5. melish83

  melish83 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.104
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  ben en ufak ısırmada en ufak şeylerde hatta bazen kendiliğinden çıkan aftalardan çok çekiyorum...hatta behçetten korkuyorum yaa
   
 6. 3 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 7. EU1

  EU1 Guest

  uçuk maceram yıllardır sürüyor...lisedeyken haftada bir çıkardı...biri geçmeden diğer tarafta başlardı...benim dudaklarım zaten kalın birde şiştilermi amaaan ne güzellik...bir kere bronşit olmuştum toplam 13 tane çıkmıştı...dudak değil kayaydı sanki mübarekler...hiç çözemedim...yıllardır çıkamzdı ikş aydır başladılar yine...
   
 8. 9 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 9. nisaaa

  nisaaa Guest

  mrb arkadaslar bendede cok sık oluyo ya denemedim krem sprey kalmıyo gecmesi için illa haftasını doldurcak
   
 10. 10 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 11. zerrin6078

  zerrin6078 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bendede uçuk denilen şey çook çıkar alıştım artık ama bir krem aldım işe yarıyo gibi birde benim ninem uçuk çıkacağını anlayınca hemen ısıtılmış tahta kaşıkla bastırın onu korkutun geçer derdi:)) denedim işe yaramıştı uçuk korktu benden:))ama çok doktora gittim ama yokmuş işte çaresi böyle geçinip gitcez artık
   
 12. 10 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 13. melish83

  melish83 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.104
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  anam o ne yaa daha önce görmemişim resimleri birden karşıma çıkınca korktum.inşallah uçuk çıkmas saten çıksın diye gözüme bakıoolar
   
 14. 11 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 15. melish83

  melish83 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.104
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  eskiler bu işi biliyor annem de diyor benim sıcak çay kaşıkla korkut diye aama eğer küçük bi uçuk ise bu işe yarıyor ....bi de bu aftlar arkadaşlar behçet hastalığı belirtisiymiş ben inşallah bi kontrole gideceğim çünkü aft sürekli ağzımda inş değilimdir :Saruboceq:
   
 16. 12 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 17. gxuxz_gxuxzeli

  gxuxz_gxuxzeli Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.237
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  off kızlar ömrüm boyunca hiç uçuk çıkmayan dudağımda şuan 2 tane uçuk vaaar :KK43:

  kimseyle öpüşmedim falan da nerden geldi bu yaa:) demekki çatal bıçak çok etkili offffff offff
   
 18. 12 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 19. derdilay

  derdilay A Ş K Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  134
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benım esımdede cok cıkardı bu aft tan .su 1 2 senedır cok sukur bayagı azaldı 2 senedır ya1 ya da2 kere cıkmıstır .onun da kullanmadıgı krem sprey kalmamıstır.doktoru bı vıtamın verdı en son onu kullandı 2 3 kutu falan ıctı sımdı ıyı .vitamin eksıklıgındende olabılıyormus bu aftlar.ucuklar ıse cok sıkılınca oldugunu bılıyorum .stres stres herseyın bası her kotu seyın bası dır arkadaslar.herkese gecmıs olsun...