Ağızda çıkan AFT'lar :(

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve GencJeo tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

10 Nisan 2010
    Konu Sahibi : GencJeo
  1. GencJeo

GencJeo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    herkese merhaba
    ağzımın içinde çok sık aft çıkıyor sizce nedeni ne olabilir ve nasıl geçeribilirimbilmiyorumkismile

şu an dudağımın üstünde yarısı içerde yayrısı dışarda 1 cm lik aft var gittikçe büyüyo ve dudağımın sol tarafı şiş ve sarktı resmeneyvahedigeldismile
    doktora gittiğimde bi merhem yada fırçalı bi solüsyon verip yolluyo:eek:klava:

2. 10 Nisan 2010
  3. Catharsis

Catharsis Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    4.947
    Ödül Puanları:
    163
    çok can sıkıcı şeylerdir bilirim.
    çok çekiyorum afttan..

diş fırçanı banyodan çıkar,nemli ortamda daha çabuk ürüyor mikroplar..
    ve kimsenin diş fırcasının yanına koyma

bana bir doktor haftada 2 sefer bulgur ye demişti. vitamin eksikliğinden oluyormuş.

bu iki hususa dikkat edince çıkma sıklığı azalıyor epeyce..

bir de her duydugunu yaptıgında, karbonatla ağız çalkalama,tuz basma ..vs gibi şeyler o aftları büyütmekten başka işe yaramıyor. ilaç dışında bir şey sürme ki dağılmasın.
    ağız içinde oldugundan geç iyileşiyor..15 günü buluyor..
    geçmiş olsun

4. 10 Nisan 2010
  5. GencJeo

GencJeo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim:asigim:
    bulguru nasıl yiyosunuz normal bulgur pilavı falan mı:sm_confused:

6. 10 Nisan 2010
  7. kakule

kakule Guru Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    306
    arkadaşım ağızdaki aftlar illa ağıza giren mikroplardan kaynaklanır die bi kural yok herhangi bir iç hastalığında habercisi olabilir.. çok yaşadım biliyorum ki bu benim çok önemli bi hastalığımda ortaya çıktı.. ii bir dahiliye uzmanına git bence. öyle iki merhemle geçiştirmeye çalışma.. geçmiş olsun..

8. 16 Nisan 2010
  9. nrcnft

nrcnft Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    aman sorma geçen benım de bi 10 günü buldu geçmedi doktora gittim küçük dedi nasıl sinirlendim ama ben o küçücük şey için 10 gündür yemek yiyemedim.bi hap verdi yolladı

10. 16 Nisan 2010
  11. tualina

tualina batuhan'ım can oğlum... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    kenacort diye bir merhem var onu tavsiye ederim, stres ve vitamin eksikliğinden çıkar aftlar...geçmiş olsun

12. 16 Nisan 2010
  13. ahsanur

ahsanur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mrhb arkadaşım benim annemde aftlardan yana çok sıkıntı çekti.şimdi iyi bakalım.doktora gitti ve vitamin eksikliğinden olduğunu söyledi.c vitamini eksikliğinden.sebze ve meyvelerle karşıladığını düşünüyorduk ama ek olarak c vitamini (tablet)kullandı.sonra aktarlardan kara dut şurubu aldık ve aftlı bölgelere sürdük.benim 3,5 yaşındaki kızımın aftlarını bile geçirdi kara dut şurubu.aktar bize karanfil suyununda iyi geleceğini söyledi.çaresiz kalınca herşeyi denedik valla.kadıncağız yemek yiyemiyordu.karanfilleri yani şu bildiğimiz tane karanfiller varya onlardan 5-6 tane bir çay bardağına koyup üstüne sıcak su döküp 20 dak falan demlenmesini bekliyorsun daha sonra o suyla ağzını çalkalıyorsun yada aftlı bölgeye temas etmesini sağlıyorsun.umarım şifa bulursun canım.ama yinede doktora gitmeni tavsiye ederim.....

14. 16 Nisan 2010
  15. GencJeo

GencJeo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim..
    nasıl bir iç hastalık...
    iki kere zona çıkarmıştım ve aftların biri geçmeden diğeri çıkar oldumafoldumben neye üzüleceğimi şaşırdım

:1rolleyes:herkese teşekkür ederim çok sağolun.. doktora gitmeye fırsat bulamıyorum akşama kadar okuldayımmafoldumben.. söylediklerinizi tek tek uygulıycam kenacort ve fırçalı bi solüsyon vardı onlardan zamanında kullanıyodum ama hiç bi işe yaramıyodu kenacortu sürmekte çok zor geliyo bana mafoldumben
    artık herşeyi pipetlerle yer içer oldum:1no2:

16. 16 Nisan 2010
  17. pamuk_helva

pamuk_helva AslaPesEtmeMücadeleUmutur... Pro Üye

Beğenildi:
    2.199
    Ödül Puanları:
    163
    GencJoe gecmis olsun tatlim...benim bi arkadasiminda agizinda cok aft cikardi üstelik seninki gibi buyük olurlardi zor iyilesir haftalarca düzelmezdi sonradan bir kac tahlil yaptirdi ve arkadaslarin dedigi gibi bir ic hastaliktan dolayi cikiyormus agizindaki o aftlar...bence iyi bir dahliye uzmanina görün....umarim ciddi birsey degildir.....

18. 16 Nisan 2010
  19. juno

juno Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    0

mutlaka bi dahiliye ya da dermatolojiye filan görün.
    behçet hastalığının olmazsa olmazı ağızdaki aftlardır bi doktor görsün seni