Agizda Cikan Beyaz Yaralara ( AFT ) Care

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve EU1 tarafından 10 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    10 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

mrb kizlar benim agzimda bu yaradan ayda bir kezde olsa cok siddetli agrili cikar ayni 4 gunden beri cektigim gibi
    nette arastirma yaptim isminide bilmiyordum ne oldugunun
    ismi aft mis bunu gecirmek icin özel yöntemler verilmis sizinlede paylasmak istedim​

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:

· Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.

· "2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.

· Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.

· Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,

· Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

· Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.

· "sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

· Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

· Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

· "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.

· "Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.

2. 10 Mayıs 2008
  3. gxuxnexsximm

gxuxnexsximm UMRUMDA DEĞİL... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bunlarda bende çok çekiyorum çok acı verıyor bısey yıyemıyorum bıde agzında yara varken sakız çiğnenmesi ıyı degılmıs daha fazla çogaltıyormus

4. 10 Mayıs 2008
  5. asiyah

asiyah özer&berke Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    bende toz şeker yemek iyi geliyormuş diye duydum

6. 10 Mayıs 2008
  7. EU1

EU1 Guest

sakiz cignemek mi ay bende bunlar cikinca sakizi birak corba icemiyorum corba kafamçokkarıştı
    nefret ediyorum bu yaradan hatta yaralardan
    simdi tam dilimin altindaki sert yerde cikti ceneme agri vuruyor kipirdatamiyorum bile :çok üzgünüm:

toz sekermi :1shok:
    demin yarim cay bardagina tuz koydum gargara yaptim agrisini simdilik aldi rahatim ama biliyorum az sonra yine baslicak

8. 10 Mayıs 2008
  9. ESRAXE

ESRAXE Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba,ben çok hasta olunca bazen başıma geliyor çok şükür,ama arkadaşım bu problemi sürekli yaşıyor.hatta bir ara behçet teşisi koymüşlardı ama değilmiş çok şükür,gargara dışında yazdıklarınız ilaç ismimi, doğrumu anlamışım,şimdiden teşekkür ederim. acil şifalar.a.s.

10. 11 Mayıs 2008
  11. nazlxixmelek

nazlxixmelek Y >>-('v')->> F =>~~K&K~~ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    canım, öncelikle geçmiş olsun..benim eşimde işinde stresli old. dönemlerde sık yaşar bunu.. konuşamaz, sürekli sızlıyor der. arada oda tuzlu suyla gargara yapar birde adaçayını okumuştum bende netde onun suyuylada gargara ağız yaralarına iyi geliyormuş birkaç kere eşimde denedi.. sızısını hafifletti.. doktor mink bir krem vermiş, yemekten sonra ağzını çalkalayıp yaranın üzerine sürüyor iki günde geçiriyor kremin adını hatırlamıyorum şu anda..

12. 12 Mayıs 2008
  13. asmira

asmira Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende karbonatlı suyla gargaranın iyi geldiğini duymuştum denedimde hafifletiyor acısını

14. 12 Mayıs 2008
  15. nazlxixcan156

nazlxixcan156 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar bu aftlar bir zaman bende de çok çıkardı şimdi çok şükür çıkmıyor bulaşık deterjanlarına çok dikkat edin tabak bardaklardaki kalıntılar çok etkiliyormuş vucut direncinin yüksek olması çok önemli.çekenlere Allah kolaylık versin çok pis bi acısı var bunun

16. 12 Mayıs 2008
  17. Selen_Ay

Selen_Ay Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.871
    Ödül Puanları:
    163
    Ay evet bu yaralar ailecek çekiyoruz bunu :KK43:

Yalnız bizim komşumuz sırf bunun yüzüne doktora gitmişti ona küçük sarı kaplı bi krem vermişlerdi bizde almıştık iyi geliyordu. O krem bitince kaybettik kabını şu an sırf yaralarla uğraşıyoruz.

Bi keresinde o kadar acımıştı ki canıma tak etmişti yaranın üstüne sırf tuzu bastım Kötü Kazen ama nasıl acıdı yarayı çekenler bilir, hoplattı desem yeri sırnaşık şey sonr yaraya baktığımda delik deşik oluştu ama ertesi güne kurtuldum :smiley-cool: ama sakın siz yapmayın herkes o acıya dayanamıyor bi de kesin işe yarar diye bişey yok o günlük bana yaradı zaten asla 2. ye cesaret edemedim sırnaşık şey

18. 12 Mayıs 2008
  19. hazel_y

hazel_y Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Benim kızımda çok çıkıyordu. Doktor vitamin eksikliğinden olduğunu söylemişti. Hem vitamin takviyesi yapıyorduk hem de karbonatı direk olarak aftın üstüne sürüyorduk yakıyor ama iyi geliyor. Tavsiye ederim

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.