Ağızdaki yara kanser habercisi olabilir ???

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve daylight tarafından 25 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Şener, ağızda da diğer vücut bölgeleri gibi birçok yaranın çıkabileceğini söyledi.

  Yrd. Doç. Dr. Şener, çok fazla fark edilmeyen ağızdaki yaraların zamanla hayati risk boyutuna ulaşabildiğini belirterek, ''Ekmek parçası, sivri bir protez kenarı veya kırılmış bir dolgunun kenarı ağızda travmatik yaralar oluşturabilir. Bunun haricinde ağızda, kimyasal maddeler, bazı kronik hastalıklar veya sigaranın etkisiyle yaralar oluşabilir'' dedi.

  Ağızda oluşan ve 3 hafta süreyle kendiliğinden iyileşmeyen yaralar için mutlaka uzman hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Şener, uzun süre iyileşmeyen yaralarda ağız içi kanseri riski bulunabileceği uyarısında bulundu.


  İleri belirti, dudakta ve yanakta hissizlik

  Bu tip yaraların ağrısız, sinsi bir şekilde ilerlediğini ve kolaylıkla fark edilmeyebileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Şener, ''Bu nedenle daha da tehlikeliler. Ağzın herhangi bir bölgesinde oluşabilir. İlk başta sesiz ilerleyen yara büyür ve hastaya sıkıntı vermeye başlar. Daha sonra dudakta ve yanakta hissizlik belirtisi ortaya çıkar, duyarlılık kaybı oluşur. Hasta bu gibi şikayetlerde zaman geçirmeden uzman bir hekime başvurmalıdır'' dedi.

  Ağız içi kanserinin genellikle sigara içen ileri yaştaki erkeklerde görüldüğünü bildiren Şener, sigaranın tütüne bağlı kimyasal, filtrenin iki dudak arasında sürtünmesi nedeniyle mekanik ve sıcaklığa bağlı travmatik yaralar oluşturduğunu, ağız içi kanserinde en önemli etkenin sigara olduğunu söyledi.


  Erken teşhis yine önemli

  Her kanser türünde olduğu gibi ağız içi kanserinde de erken teşhisin hayat kurtardığını belirten Yrd. Doç. Dr. Şener, şöyle devam etti:
  ''Ağızdaki yaralar, plaklar şeklinde başlıyor. Bunlara kanser öncesi yaralar diyoruz. Ağızdaki yarayı bu aşamada yakalarsak, neden olan faktörü de ortadan kaldırarak kanseri tedavi edebiliriz. Ancak gecikirse o zaman daha farklı tedaviler uygulamak zorunda kalıyoruz. Erken teşhis bu yüzden çok önemli. Geç kalındığında, dilin bir bölümünün veya tamamının alınması söz konusu olabileceği gibi hastanın kaybedilmesi gibi üzücü bir durumla da karşılaşılabilir.''

  Yrd. Doç. Dr. Şener, ağız bakımına dikkat edilmesi ve düzenli şekilde dişlerin fırçalanması durumunda bu tip yaraların kolaylıkla fark edilebileceğini bildirdisırnaşık şeysırnaşık şey
   
 2. 25 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : daylight
 3. rzme

  rzme öpmeye kıyamadığım..... Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.455
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  ÇOK ÖNEMLı BıR BıLGı CANIM PAYLAŞIM ÇıN TEŞEKKÜRLER.......

  benim kardeşim lösemi olduğunda ilk belirtilerden biriydi ağızda sürekli çıkan yaralar...
   
 4. 11 Kasım 2009
  Konu Sahibi : daylight
 5. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148

  Allah korusun herkesi..Allah şifa versinn...
  Benim de şu an en büyük problemim ağız yaralarım, okuduklarımı duydukça çok endişe ediyorum..:sinifsinif: