Ağlamak Zayıflık Değildir

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve EU1 tarafından 4 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  4 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  AĞLAMAK ZAYIFLIK DEĞİLDİR


  Sağlığımızı, yaşam kalitemizi ve güzelliğimizi tehdit eden en büyük sorunların başında stres gelir. Ama doğamız o kadar mükemmel bir tasarımdır ki, her sorunun çaresi, her derdin dermanı içinde saklıdır. Örneğin gülmek de ağlamak da sandığımızdan çok daha değerli ve sağlıklıdır.
  Tebessüm ya da kahkaha, içimizden dalga dalga yükselir, kendiliğinden dışarı taşar. Yüzümüzü aydınlatır, içimizi arındırır. Daha da önemlisi stresin vücudumuzda yarattığı tüm biyokimyasal tepkileri etkisiz hale getirir.

  Engel olmayın

  Ağlamak en az gülmek kadar önemli. Ağlamak yoğun duyguları takip eder. Bu genelde üzüntüdür ama bazen neşe ve kahkaha da olabilir. Nezle olduğumuzda, rüzgarda gözümüz yaşardığında ya da soğan doğradığımızda akan gözyaşları ile içimizi derin duygular kapladığında gözlerimizden süzülen gözyaşları farklıdır.

  Bu tip gözyaşlarının hormonal ve kimyasal içerikleri değişiktir. Gözyaşını tahlil ettiğimizde içinde acı ve ağrıya karşı dayanıklılığımızı artıran bir çeşit endorfin hormonu, vücudumuzdaki stresin önde gelen belirtilerinden olan ACTH hormonu ve prolaktin hormonu olduğunu görüyoruz.

  Bu tip gözyaşında yoğun bir şekilde manganez minerali de bulunur. Bu mineral iskelet sistemi ve üretkenliğin yanı sıra duygusal dalgalanmalarımızla da yakından ilişkilidir. Ağlarken biraz yoruluruz ama sonra kendimizi çok daha iyi hisseder, açılırız. Araştırmalar duygusal gözyaşlarının stresle yükselen bazı kimyasalları dışarı atmamıza yardımcı olduğunu gösteriyor.

  Sağlığımızın sigortası

  Kadınlar, erkeklerden yaklaşık 4 kat daha sık ağlar. Bunun nedeni büyük bir ihtimalle vücutlarında erkeklerden çok daha fazla (yüzde 60) prolaktin olmasıdır. Ağladıktan sonra prolaktin seviyeleri normale döner. Ruh sağlığı yerinde olan insanlar gerektiğinde ağlar ve başkaları ağladığında da anlayışla karşılar. Ağlayabilen insanlar strese bağlı hastalıklara karşı daha dirençli olur ve daha geç yaşlanır.

  Ne yazık ki erkeklere daha çocukken ağlamanın zayıflık olduğu öğretilir. Derin duygular gerçekte gücü temsil eder. Derin sevgiler olmadıkça, derin acılar ve gözyaşları da olmaz. Sevginin tedavi gücüne hiçbir ilacın ya da yöntemin ulaşması mümkün değildir. Gençliğini uzun yıllar koruyabilen insanlara dikkat edin, gözleri sevgiyle doludur.

  Duygusal dengemiz her şeyden önemlidir. Belirli araştırmalar estetik cerrahinin bizi en fazla 10 yaş gençleştirebileceğini belirtirken, duygusal denge ve pozitif düşüncenin biyolojik yaşımızı 15-20 yıl öncesine götürebileceğini kaydediyorlar.

  Dr. Yasemin Fatih Amato
   
 2. 2 Mart 2009
  Konu Sahibi : EU1
 3. ranuna11

  ranuna11 Guest

  ayyyyyyy ben olur olmaz herseye ağlarım..iyi bari kardayım..hatta ağlayınca cildimin güzelleştiğininbile hissedeiyorum gercekten ....tuzlu yaakaydirigubbakcemile3
   
 4. 21 Nisan 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. dileksen

  dileksen Guest

  ya ağlamak özellikle erkek için ağlamak son aylarda bana çok aptalca manasız ve zayıflık gelio arkdaşlar taş kalpli oldum ya nasıl kurtulucam bundan ben eskiden olur olmadık ağlardım kaybetme korkusu sarardı ağlardım artık hiç bişey yok giden gider diorum aşkımdan ölsem bile vah demem şuan gidene bay bay gelene hay hay hesabı oldu beynim karışık valla
   
 6. 24 Nisan 2009
  Konu Sahibi : EU1
 7. EU1

  EU1 Guest

  ben her gece yattıgım zaman 2-3 saat uyuamam , son bır kaç aydır her gece yatınca en asagı 1 saat aglıyorum durmadan hıc durmadan aglıyorum oyle uyuyorum, o gun guzel seyler olmus olsa bıle yataga gırınce durmadan aglıyorum rahatlıyorum dıyemem cok uzuluyorum kendımı berbat hıssedıyorum boyle ölmüşüm gıbı durmadan aglıyorum sonra bıraz daha yatıp oyle uyuyabılıyorum.
  uyku saatım falan da sorunlu degıl normal 8-10 saat uyuyorum duruma gore bazen 7,
  ama durmadan aglıyorum bılmıyorum.... bır tanıdıgımız var o da her gun durmdan seslı seslı aglar cok yaslı bır kadın sorunları var dıye bılıyoruz ben de boyleyım işte... bılmıyorum durumum ne, belkı pasıflora ılac alırım daha ıyı olurum.