ağrı çekerek normal doğumu tercih edin

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve vera tarafından 11 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

11 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : vera
  1. vera

vera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi / 20.12.2006 10:KK25:10

Yurdakök yaptığı açıklamada, sezaryenin basit bir ameliyat olmadığını ve bu yöntemle yapılan doğumun, yeni doğan bebeğin ve annenin sağlığını önemli derecede etkileyebileceğini belirtti.

“Normal doğumu tercih edin”
    Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece normal doğumun tercih edilmesinin anne ve bebeğin sağlığı açısından daha iyi olduğunu ifade eden Yurdakök, sezaryenle doğum yapan kadınlarda ölme riskinin, normal yoldan doğum yapanlardan 2- 3 kat fazla olduğunu kaydetti.

ABD’de tıbbi bir neden olmaksızın sezaryenle doğum yapmak isteyen gebe kadınlardan her yıl yaklaşık 140’ının yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Yurdakök, "Normal yolla doğum yapan kadınlar kısa süre içinde kalkıp dolaşabilmelerine karşılık, sezaryenle doğum yapanlar karın ameliyatı geçirdiklerinden hemen beslenip su içemezler. Yara enfeksiyonu ve şiddetli ağrı gibi komplikasyonlar gelişebilir, bağırsaklara ve mesaneye yapışıklıklar, sonraki gebelikte plasentanın tutunmasıyla ilgili sorunlar görülebilir" dedi.

Sezaryenle yapılan doğumun bebek üzerinde hiçbir yan etkisinin olmadığı yönündeki düşüncelerin yanlış olduğunu belirten Yurdakök, sezaryenle doğan bebeklerin yüzde 1.5 oranında ameliyat bıçağı ile yaralanma riski ile karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Yurdakök, anneye verilen anestetik maddelerin de bebeğe geçtiğini vurgulayarak, ameliyatın uzun sürmesi halinde bebeğin bu ilaçlardan daha fazla etkileneceğini ve beynindeki solunum merkezlerinin baskılanacağını, bunun da oksijensiz kalmasına neden olabileceğine işaret etti. Yurdakök, şöyle devam etti:

"Normalde bebek rahim içinde iken akciğerleri sıvı ile doludur. Bu sıvı akciğer hücreleri tarafından yapılır. Doğum eylemi başlayınca bebeğin vücudunda salınan özellikle adrenalin gibi maddelerin etkisiyle akciğer sıvısı salgılanması durur, emilimi başlar. Normal yoldan doğan bebekte göğüsün sıkışmasıyla akciğerlerdeki bu sıvının yarısı dışarı atılır, geri kalan yarısı ise akciğerlerde emilerek temizlenir. Sezaryenle doğan bebeklerde göğüste bu şekilde sıkışma olmadığı için doğumdan sonra akciğerlerde emilerek temizlenmesi gereken sıvı miktarı daha fazladır. ‘Yaş akciğer’ dediğimiz bu durumda bebeğin akciğerlerindeki hava alış verişi bozulmuştur, bebek soluk alıp verirken zorlanır, hızlı hızlı nefes alır verir."

"Ağrı çekmeden doğum yapmayın!”
    Sezaryenle doğan bebeklerde doğumdan sonra akciğerlerin uyumunda gecikme olduğuna işaret eden Yurdakök, bu durumun özellikle anne ağrı çekmeden doğuma alınan bebeklerde görüldüğünü söyledi. Gebeliğin 39 haftası tamamlanmadan tıbbi bir neden olmaksızın sezaryenle doğum yaptırılmaması gerektiğini ifade eden Yurdakök, "Gebelerin doğum ağrıları çekmesine izin verilmeli" dedi.

2. 11 Mayıs 2007
  3. BenTulis

BenTulis KURŞUN KALEM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Ben de normal doğum yaptım..ilk suyum geldiği andan sonra tam 21 saat sancı çektim.Doktorlar yalvardılar,gel vakuma alalım,gel sezeryana alalım diye ama inatla normal doğumu tercih ettim..ama rahim ağzı yeterli açıklığa ulaşamayınca,kesi attılar.sonradan 33 dikiş yedim..iki hafta,büyük abdestimi tutamadım,çünkü altımda his yoktu dikişler yüzünden..çok çektim..cok...şimdiki aklım olsa,epidural anestezi ile ağrısız doğum yapardım..belki de 12 sene önceden tanınan bir yöntem olsaydı,o zaman da tercih ederdim.
    Ama bu gün yine sorsalar,yine de sezeryana evet demem çünkü doğurduktan sonra çook çekenlere yakından şahit oldum..Allahın verdiği doğal yolu kullanmak en iyisi,sağlığı tehdit eden bir engel yoksa tabii...

4. 11 Mayıs 2007
  5. EU1

EU1 Guest

Veracım çok açıklayıcı bir yazı bu.Sağol paylaşımın için. bende normal doğum istiyorum ama bir yandan da korkuyorum tabiki. Tuliananın yaşadıklarını da okuyunca ve etrafımda buna benzer hikayeler duydukça korkularım daha da artıyor.Tuliana canım gerçekten zor bir doğum yaşamışsın ya... Allah bir sonraki doğumlarını daha kolay yapmanı nasip etsin canım

6. 11 Mayıs 2007
  7. vera

vera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sevarcım zaten biz ne desek boş son anda herşey değişebiliyor
    yazının önemi şöyle şimdiki moda öyle acaipki anneler hiç bişey hissetmemek için 36 hafta dolar dolmaz gidip kendi istekleriyle sezeryana giriyorlar ama bu sağlık açısında sakıncalı
    çevremde ne kadar sezeryanla doğum yapmış arkadaşım varsa çocuğunun ciğerleri problemli
    zamanı gelince sancıdan sonra sezeryan olmak çok kötü değil ama vaktinden önce olmamalı bence
    Allah sana ve bütün kardeşlerime sağlıklı kolay doğumlar nasip etsin

8. 11 Mayıs 2007
  9. EU1

EU1 Guest

amin veracım aminnnn.....Allah hepimizi bir avazda kurtarsın inşallah

10. 11 Mayıs 2007
  11. BenTulis

BenTulis KURŞUN KALEM Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    Sevar cığım..bence anneliğin önemi,biraz da onun doğum sıkıntısını hissedebilmenden kaynaklanıyor.O küçük varlığın tünelin ucundaki ışığa ulaşıp ta ilk çığlığını attığı ana şahit olmak,tüm acıları göze almaya değer.Yarım saat sonra narkozdan ayılıp ta sen daha aptal aptal sayıklarken bebeğini kucağına vermeleri hoş gelmiyor bana..annelik acı çekerek başlasın olsun varsın..onu güzel kılan da bu belki..
    tamam ben çoook acı çektim,diyorum ya epidural anestezi(prenses doğum) ozamanlar olsaydı yaptırırdım...ağrıyı hafifletmek için..ama bebeğim doğarken baygın olmayı kabullenemem

12. 11 Mayıs 2007
  13. OznurBERKUT

OznurBERKUT Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben 1 yıl önce ikinci bebeğimi dünyaya getirdim bütün bebek bekleyen annelerin allah yardımcısı olsun bende inatla normal doğum isteyin derim benim iki doğumumda normal oldu ikinci bebeğimi epidural anestezi ile dünyaya getirdim ve çok rahat bir doğum yaptım.Doğumdan korkmayın derim arkadaşlar çok dua edin ALLAH yardım ediyo inanın zaten bebeğinizi kucağınıza alınca herşeye değer diyosunuz.

14. 11 Mayıs 2007
  15. belmakyuz

belmakyuz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende herbirinize katılıyorum acı ne kadar olursa olsun bi söz vardır neyi çok istersen tanrı ve doğa sana yardım etmek için elbirliği yapar herşeyin hayırlısı allah hepimizi kurtarsın

16. 11 Mayıs 2007
  17. sekinci

sekinci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    inşallah drum özel bir durum geregi sezeryan demezsse normal istiyorum
    acı çekmeyede razı olmalı insan,kucagına alıncada herşeyi unutur
    allahım sagsalim kucagımıza almayı nasip etsin melegimizi

18. 11 Mayıs 2007
  19. Nehir

Nehir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canım ya normal doğumda bu kadar zorluk ve acı çekmene rağmen yinede sezeryanı beğenmemen ilginç doğrusu.bende sezeryan olmak istiyorum.ama sezeryan kolay,ağrısız,risksiz olduğu için değil ki.sezeryan sonunda en az1 hafta ağrı ve zorluk varmış.ben normal doğumdan çok korkuyorum.çünkü bir bilinmezlik var.sancıdan kaçmak değil yani.ne kadar sürecek,çokmu zor olacak,rahim sarkması,idrar kaçırması olurmu,çok kesilirmi,doğum uzarmı,uzarsa bebek oksijensiz kalırmı...bende zaten kas zayıflığı var.ama sezeryanı bu kadar kötülemen haksızlık değilmi.bu sezeryan sayesinde kaç bebeğin ve annenin hayatı kurtuluyor.