Ahh babacım... Lütfen akıl verin...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Yusum tarafından 20 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 1. Yusum

  Yusum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Güzel bir çocukluk dönemim olmuştu. Maddi anlamda hiç sorunumuz yoktu. Ne istersek olurdu. Sonra babamın deliler gibi alkol kullandığını anladım,biraz büyüyünce. Kendine ait bir şirketi vardı. Saftır da biraz babam, çabuk kanar herkese. Önüne gelen herkese kefil olmuş. O mutlu çocukluk dönemim bir anda kayboldu, eve gelen haciz memurlarıyla. Ellerinde pembe dosyalarla gelirler, eşyalarımızı yazar birkaç hafta sonra da onları alırlardı.

  Biranda bize ne oluyor demiştim daha ilkokul 4.sınıftayken. biranda evimizde hiç eşyamız kalmamıştı. 2 yıl boyunca dayandık bu duruma. Annem hastalandı sonra. Sürekli ağlıyordu sonra ilaç alıp akşama kadar uyuyordu.

  Sonra memleketten dayımlar geldi bizi götürdüler, dedemin evine. Eski yaşadığım evler gibi değildi. Küçücük 2 odası vardı. Ama çocuktum daha, kuzenlerimle oynamaktan tam olarak ne olduğunu hissetmiyordum. Aradan 2 yıl geçti ve biz başka bir eve taşındık. Bu evimiz güzeldi. Artık evimiz de eşyalarımız da güzeldi. Sonraaa sonra yine başladı pembe dosyalı adamlar evimize gelmeye mafoldumben Ve ben o gün anladım ki biz hiçbir zaman mutlu olamayacağız.

  Bütün bunlar yıllarca sürdü. 3 yıl iyi isek 4.yıl pembe dosyalı adamlar eve geldiler. Tabi ben bu süreçte çok bunalsam da daima derslerime çalıştım. Önce öğretmen lisesini kazandım. Sonra hiç ara vermeden üniversiteyi.

  Şimdi öğretmenim. Evlenmeden önce annem benimle kaldı. Onu babamın yanına göndermedim. Benim yanımda rahat eder diye. Her ihtiyacını ben karşıladım. Ama annem hiçbir zaman iyileşmedi, doktora götürmeme rağmen. Antidepresanını alır bütün gün uyur. Gece uyanıktır sadece. Çook mutlu olduğu zamanlarda bile içten gülemez.

  5 ay önce evlendim. Eşim polis. İkimiz mutluyuz. Borcumuz yok araba aldık biraz onun borcu var. Hamileyim de. Kendi yaşadıklarımı çocuğum yaşasın istemiyorum. Herşeyimizden kısıyoruz ona maddi anlamda zorluk çektirmek istemiyorum. Amaaa babamın hala borçları var ve ödemek de bize düşüyor. Bitmek bilmiyor bir türlü. Baba yapma etme desek de anlamıyor. Sürekli bir yerlerden borcu çıkıyor.

  Mesela geçenlerde tam 5.000 tl gönderdik. Biz de yeni evlendiğimiz için nakit paralarımızı eşyaya vermiştik. Altınlarımızdan bozdurmak zorunda kaldım.

  Eşim dünya iyisidir. Onlar sıkıntılıyken böyle duramayız diyor ama ben bebeğimi düşünüyorum. Herzaman onlara elimizdekini sayacaksak biz nasıl mal mülk sahibi olacağız.

  Lütfen akıl verin bana. Ne yapsak düzelmiyor babam. Hep aynı mafoldumben Hep arkası toplamakla geçti ömrümüz. Aslında annem olmasa arkamı dönüp bakmayacağım ama işte annem var. O kadar mutsuz ki anlatamam size. Aslında sadece o değil hepimiz mutsuzuz.

  Dayım artık yeter kendi hayatına bak dese de yapamıyorum. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız.
   
 2. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 3. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Üzüldüm durumunuza ama bu böyle gidecektir emin ol,bu saatten sonra düzelmez.Bir tanıdığım vardı benzer durumda,ne yaptılarsa borçtan,hacizden kurtulamadılar.Karısı evi terkett,almadı yanına yalnız kaldı..ama atsan atılmıyor satsan satılmıyor..baba sonuçta..ancak adam vefat ettikten sonra rahatladılar,şimdi bakıyorumda karısına zavallı kadının kendine güveni gelmiş,sosyalleşmiş.O durumda iken kimsenin yüzüne bakamıyordu.
   
 4. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 5. wbluebluew

  wbluebluew aşkısıyla çok mutlu Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  3.533
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  103
  babanın arkasını toplamak benim annemin yıllardır yaptığı şey bu malesef ne gençliğini ne başka birşey bildi babam yüzünden kardeşimde bende ayrı büyüdük o kadar oturdu ki içime söylediklerin pembe dosyalı amcaları bende iyi tanırım hiç eşya almadılar bizden bir şekilde ödendi ama ilk gelişleri o kağıdı bırakmaları onlar gelmeden haberimiz olmaz borctan sonrada annem borç alır avans alır öder

  allah yardımcın olsun çok zor biliyorum ama bebeğin olacakmış bak artık bırak babanı sen üzerine düşeni yapmışsın zaten yıllardır bebeğini düşün eşin sorun etmesede birgün oda bıkacaktır bu durumdan kim bıkmaz ki kendi yoluna bak artık yok de borcum var de
   
 6. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 7. Yusum

  Yusum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Evlenmeden önce ben de anneme istersen boşan dedim ama kabul etmedi annem. Annem de evden dışarı çıkmazdı. Şimdilerde kabullendi sanki durumu, çıkıyor artık dışarı. O da kendi ailesi sayesinde.

  Ne olacak böyle bilmiyorum. Ben yuvamda çok mutluyum ama onlar aklıma geldikçe karnıma kramplar giriyor resmen. Bir de dayımın söyledikleri. Artık yeter kendi hayatına bak, sana güvenmesin. Ödeme hiçbirşeyini diyor ama o evde annem var işte.
   
 8. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 9. Yusum

  Yusum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  pembe dosyalı amcalar mafoldumben

  İnsan yaşayınca az çok daha iyi anlıyor değil mi. Hala rüyalarıma girer o amcalar ne yazık ki.
  Eşim belki hamileyim diye bişey demiyordur, haklısın o da bıkacaktır ki hak da veririm ona.
   
 10. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 11. lirik guzel

  lirik guzel bekle beni 35.5 :) Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.750
  Beğenildi:
  887
  Ödül Puanları:
  188
  Bu borçlar keyfi yapılan harcamalardan mı?Sağa sola kaptırılan paralardan
  mı ?
   
 12. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 13. xxyxixldxixzxx

  xxyxixldxixzxx Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.386
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Çok üzüldüm durumuna, benzer olmasa da bende gençlik döneminde yaşadım bunları, benim de babamın eli açıklığı yüzünden, ama birazda benim annem savruktu, inkar etmemek lazım

  Ben evlenirken de kötü durumları sürüyordu, bazen bi ekemğe bile muhtaç oldukları zamanlar oluyordu.
  Benim durumumun diğer farkı da eşim pinti yardım etmedi hiç, ki deli gibi parası olduğu halde...Verse bile 1 ay sonra verdiği parayı geri isterdi, onu da zaten benim zorumla verirdi, ne yapayım içim el vermezdi...

  Ben gizli saklı verirdim el altından anneme, ama çok değil tabi, sadece harçlık olarak. Hatta bi keresinde eşime yakalandım, eşimin bu nedenden güveni kalmadı bana, üstüne bide yalancı damgası yedim.. Neyse bu konu başka..

  Ama artık durumları daha iyi, hatta babam şimdi eşimden gizli harçlık verir bana.
  Nasıl mı babam da annemde emekli, ama babam hala çalışıyor bi fırında. Sabahın köründen akşamın geç saatlerine kadar bu yaşında, bu sıcaklarda araba tepesinde bakkallara ekmek dağıtıyor. Babama bu büyük bi ders oldu. Ele avuç açacağıma ne iş olsa çalışırım dedi, bi ara kar soğuk demeden ekmek parasına bahçıvanlık bile yaptı.

  Senin babanında aklını başına toplaması lazım, birilerinin ona yol göstermesi lazım.
  Nereye kadar devam edeceksin, seninde beben yolda, ihtiyacları olacak, masrafınız 1 ken 2 olacak.
  Tamam sende evladısın, zamanında yaptıklarının hakkı ne yapsan ödenmez ama, sende el kapısındasın, sende ev geçindiriyorsun. Bu böyle devam etmezki..Artık babanın aklını başına toplayıp, anneninde bir an önce silkelenip kendine gelmesini sağla. Sen yapamıyorsan, hatrı sayılır bi büyükten yardım iste.
  Allah yardımcın olsun.
   
 14. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 15. Yusum

  Yusum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  keyfi borçlar canım. Mesela düğünüme 2hafta kala taksitli giyim alışverişi yapılan bir mağazadan gelmişler. 1.750 lira ödedim ona ki düşün 2 hafta sonra düğünüm vardı. Ve o mağazadan ne bana ne de anneme bişey alınmadı. kendine almış etrafta ihtiyacı olan insanlara almış

  sen de kolay şeyler yaşamamışsın canım ama ne mutlu ki düzeltmiş ailen durumu. benimkiler hiç öyle değil.

  Babamın son bir tarlası kalmıştı onu sattı ve ev aldılar. dedim inşallah bundan sonra iyi olur ama nerdeee. Evin parasını vermiş. Tapuya parası yetmeyince noterden satış belgesi almış. Dayım da evleri elden gitmesin yiğenim gel tapuyu üzerine al dedi. tamam dayı sen araştır herşeyi ben geleyim dedim. Bir araştırmış ki dayım evin üzerinde borç gözüküyor. gönderdik 5.000tl borcu kaldırdık, haftaya gidip tapuyu üzerimize alacağız.

  Babam keşke senin baban gibi olsa. asla çalışmaz. masa başı bir iş olacak ki ancak öyle çalışır. Halbuki alnının teriyle kazandıktan sonra işin ne önemi var değil mi???

  Ben üniversiteyi istanbulda okudum. İnanın 10-20tl harçlık gönderirdi bana. ben de iş bulup çalışıyordum. yani okurken de bana hayrı yoktu.
   
 16. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 17. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Acaba kumar mı var hayatında ya da kadın..bunlar bu kadar borcu sadece kendileri için yapamazlar diye düşünüyorum.
   
 18. 20 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Yusum
 19. xxyxixldxixzxx

  xxyxixldxixzxx Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.386
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Ama bu böyle olmaz ki. Nereye kadar biri babanın arkasını toplayacak.
  Yanlış anlama ama baban sırtını dayamış sana, oh yandı gülüm keten helva.
  Eşinde bi yerden sonra patlayacak elbet.
  Hem bide insan kendini ne kadar eşi olursa olsun ezik hissediyor. Ama helal olsun eşine, insan halinden anlayan biriymiş.
  Canım benim fikrim dur deme zamanın gelmiş artık, e ev sahibide yapmışsın onları, artık yeter bence. Herşeyden önce karnındaki bebeni düşün.
  Bu zamanda gençler bulamıyor masa başı işini baban nasıl bulacak, yine tekrarlıyorum ama babanın bu rahatlığı etrafındakilerden kaynaklanıyor, nasıl olsa biri borcumu öder, biri harçlığımı koyar cebime.
  Hele bi aç kalsın da göreyim onu...