Aile Baskısı Dedikleri Anne-Kız Çatışması

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve pinar85 tarafından 16 Ocak 2010 başlatılmıştır.

16 Ocak 2010
    Konu Sahibi : pinar85
  1. pinar85

pinar85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Hepimiz toplumun çeşit çeşit baskısı ile karşı karşıyayız. Forumda benden çok daha ciddi sorunları olan insanlar var, biliyorum. Ama her insanın kendi sıkıntısı ona ağır gelir ya, ben de sizlere yazmak istedim. cevap verecek olan herkese şimdiden teşekkürler...
    Konumuz aile baskısı ve anne kız çatışması...
    Özele indirgersek, 7 senedir ayrı bir şehirde yaşıyorum. buna rağmen aile baskısının omzumdan eksilmediği bi tek günüm geçmedi. Lisedeyken sosyal ve çok başarılı bir öğrenciydim. Telefon çalsa hemen kim aradı diye azar yerdim. Kız arkadaşlarım haftada bir toplanırlardı bir arkadaş evinde, abim kapıya bırakır kapıdan alırdı ama buna rağmen binbir göz yaşıyla izin alırdım ben annemden. okulda tiyatro çalışması olurdu, dünyanın azarını yerdim neden tiyatroya girdin diye... Çok fazla kitap okuyan biriydim, ve okul birincisiydim Buna rağmen okul dışı kitaplarıma söylenirdi annem. ki ailemde hemen herkes üniversite mezunu...
    bu böyle senelerce gitti ben de üniversiteyi bir çıkış kapısı olarak gördüm. yüksek bi puanla çok iyi bi bölüm kazandım. ama herşey aynı tas aynı hamam kaldı. öyle aklı havada biri de değilim inanın, ama haftasonu bile ben sürekli yurtta otururdum dışarı çıkış iznim olmazdı. bakkala bile gitsem annem telefonla yurdu arar hiç bi şekilde çıkmasına izin vermiyorum derdi. aradan böyle 7 sene geçti.. o arada sinirlerim iyice yıprandı okulum biraz uzadı falan..
    şimdi stajyerim ama herşey hala aynı...akşam 8den snra dışarı çıkan kızlar kötüymüş. normal aile kızı o saatte evinde otururmuş. o saatte dışarda gezen kız normal aile kızı değil, sokak kızıymış..
    bu yaşımda hala eve gitiğimde telefonumu kapatmak zorunda kalıyorum çünkü arkadaşlarım ya da iş için birileri aradığında hemen kim aradı diye gelip kulak kabartıyorlar..
    bütün bir hayatım bu yüzden kısıtlandı.. çevreme bu yüzden hep mahçup oldum.. insanlara annem baskı yapıyor diyemediğm için de hep bi şekilde bahaneler uydurdum durdum.
    yaşım 25. okumuş olduğum bölüm de epey ağır. yani stajyer hakimsiniz.. bi seneye hakim ya da savcı çıkacaksınız ve anneniz hala 8den sonra dışarı çıktığınızda size laf ediyor. sonra babanıza abinize ablanıza falan bunu söylüyor olay oluyor evde..
    nasıl çözeceğim ben bunu? defalarca konuştum.. senin zamanınla bizimki bir değil; bütün arkadaşlarım gece dışarda benimle.. benim yaşıma gelmiş bi insanın eve gece 11-12 gibi dönmesi büyük şehirde gayet normal.. gittiğim yer de belli, çevrendeki insanlar da.
    inanın beş dakika telefonumu açamasam duymasam ya da müsait olmasam defalarca üst üste arar... 10-15 dakika içine telefonumda abartmıyorum taam 28 cevapsız arama görüyorum.. yani o an açamamış olabilirim, wcdeyimdir, yoldayımdır duymam.. ama kadın delirir o anda tansiyonu şekeri sinir krizleri başlar yani sinir krizleriyle bizi kontrol altında tutmaya çalışır..
    ailenin geri kalanı da öyle.. akrabalarımda hiç öyle bi baskı yok. bi tek bizde
    nasıl aşacağım ben bunu? bıktım usandım artık

2. 16 Ocak 2010
  3. shekerkizcandy

shekerkizcandy Mutlu♥♥ Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Canım evdeki kardeşlerine de mi aynı durum uygulanıyor?Ya da neden sadece sana yaplan bir baskı bu?
    Herhangi bir yanlış vs.bir durum mu oldu?Enteresankaydirigubbakcemile2

4. 16 Ocak 2010
  5. pinar85

pinar85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Yok öyle geçmişimde yanlış bir durum olmadı. Hatta çevremde herkes beni mesafeli ciddi olgun kız diye tanımlardı ta lise yıllarımdan beri. diğer kardeşlerim küçük bi yerde yaşıyorlar, dolayısıyla isteseler de sosyal bir hayatları yok.. Hatta arkadaşları bile hiç yok diyebilirim.

6. 16 Ocak 2010
  7. ema1

ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

Beğenildi:
    7.389
    Ödül Puanları:
    238
    yaşın 25 olduğuna göre bence annen çok abartıyor bu kadar baskı kişide kişilik de oturmasına izin vermez sonradan evlenip gideceksin o vakit erkek baskısı
    artık bence fazlada annenin her dediğini dinle ama sen ve kararlarını uygulamaya koy

yani artık 16 değilsin ki
    herşeyi dengelemek gerekiyor bunuda becereceğini sanıyorum
    artık yani!!
    :kahve:

8. 16 Ocak 2010
  9. mmeerrwee

mmeerrwee Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    birde ben bana baskı yapılıyor derdim allah yardımcın olsun ne diyeyim

10. 16 Ocak 2010
  11. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Peki güzelim sen hicmi bu yasina kadar birgünden birgüne masaya vurup "Anne yeter artik, bana bu kadar baski yapmana tahamül edemiyorum, kac yasinda bayanim artik, bu denli hayatimi kisitlamana izin veremem" demedinmi?

Annende olsa bu kadar hayatina müdahale etmeye hakki yokki?

Bazen insan özgürlügü icin savasmasi gerek.....sen susup tamam Anne dedigin müddetce inan bana bu böyle devam edecek....Annen sürekli senin hayatini yönlendirmeye calisacak...

Evliliginde bile bu müdahalelere maruz kalacaksin.....

Yakin bir arkadasimin Anneside ayni senin Annen gibiydi....

Herkez kayinvalidesinden ceker ben Annemden cekiyorum gülsüm derdi hep....gercektende o kadar hayatina dahil olmak istiyorduki Annesi, artik kolu komsu akrabalar bile, bari gir aralarinda yat bu kadarda olmaz, yahu rahat birak cocuklari diye ayipliyordu onu....

Arkadasim en sonunda annesine ya artik bu denli hayatima karismaktan vazgecersin, yada icim kan aglasada seninle görüsmeme karari alicam Anne dedi......tabiki Annesi cok üzüldü, kizdi, bagirdi cagirdi hatta bir müddet küstü konusmadi kizinla.....ama sonunda kizina hak verdi ve anladi yanlisini...:nazar:

Annene dur demek birazda senin elinde güzelim.....iylikle güzellikle gerekirsede kararli ve sert bir sekilde bu durumu daha fazla cekemeyecegini söylemen lazim.

Allah yardimcin olsun,.:1hug:

12. 16 Ocak 2010
  13. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    annenız sızı kaybetmekdende korkuyo ..
    kusak farkı olması zaman farkı olması anne ıcın vız gelır ..haklıyımdır hep der..
    ama artık annenızle konusun ve genc bı bayan oldugunuzu sızın onjcelıkle bı ınsan oldugunuzu hatırlatın..

14. 16 Ocak 2010
  15. pinar85

pinar85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    defalarca konuştum . her insanın kendi doğrusu vardır herkesin kendi değer yargıları vardır önemli olan bunu değiştirmeye çalışmaktan ziyade saygı duymayı bilmek. işte sorun orda hala kabul edemio ve değiştirmeye çalışıolar. sonra da ayılıyo bayılıyo sağlık sorunu krizler yaşıyo :)

16. 16 Ocak 2010
  17. gizzem

gizzem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    958
    Ödül Puanları:
    188
    yaşadıklarının gerçek bir kriz oldugunu sanmıyorum
    bu şekilde vicdan azabı yaratıp kontrolü elinde tutmaya çalışıyor
    sen tavrını koy
    ilk başta kötü olursun
    ama uzun vadede yararına olur

18. 16 Ocak 2010
  19. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    ben olsam derhal tayinimi fln ister gidebilcegim kadar uzaga giderdim.. ki ben dedigimi yaptim da... hatta yurt sinirlarini da astim... 25 yasindaki bir genc kadina bu yapilmamali...