Aile-Çocuk ve Karne

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve nbatur55 tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Aile-Çocuk ve Karne

  Bazı aileler çocuklarının öğrenimleriyle tüm yıl boyunca sadece karnelerine bakarak, ilgilendiklerini düşünüyorlar. Öğrenim süresince çocuğun nasıl çalıştığına, hangi konularda zorluk yaşadığına dikkat etmemelerine rağmen aldıkları notlardan da hoşnut kalmıyorlar. Ailelerin asıl dikkat etmesi gereken karnedeki notlar değil çocuklarının ders çalışırken ne gibi sorunlar yaşadığıdır. Ayrıca çocuğun ruhsal durumuyla ilgilenmek yerine aldığı notları düşünmekte pek doğru değil. Notlar çocuğun öğrenmesi gerekenleri ne derece öğrendiğini net olarak göstermiyor. Çocuğun okulda aldığı iyi ya da kötü notlar onun psikolojik geleceğini de yansıtmıyor. Aileler çocuklarına aldıkları notlara göre beğenilerini sunarlarsa bu çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

  Derslerinde oldukça başarılı olmasına rağmen içine dönük, kimseyle irtibat kurmayan bir hayat yaşıyorsa aile onun öğrenimiyle fazlasıyla ilgilenmek yerine yaşadığı ruhsal durumla alakadar olmalıdır. Ayrıca çöcuğun sadece aldığı iyi notlarla takdir edilmesi onu değişik sosyal alanlardan uzaklaştırır ve okulda başarısız olduğu zamanlarda onu yoğun gerilime sokar. Aileler çocuklarına hayatta her zaman başarılı olunamayacağını, iyi giden bir durumun aniden kötü bir hal alabileceğini anlatmalıdırlar ki çocuklar bir yetişkin olduklarında karşılaştıkları güç durumlarla baş edebilsinler.

  Çocukların evde huzurlu bir ortam yaşamamaları, anne ve babanın tartışmaları, maddi sıkıntılar yaşanması da çocuğun okul hayatında gerekli motivasyonu yakalayamamasına yol açıyor. Okulda başarısız olan bir çocuğu hemen yargılamak yerine başarısızlığın kaynağının kim ve ne olduğu araştırılmalıdır.

  Çocukların kötü not almaları, okulda başarısız olmaları ebeveynler ve okul öğretmenlerinin işbirliği ile düzeltilmeye çalışılmalıdır. Ebeveynler evde çocuklarının öğrenim eksikliklerini gidermeye çalışırken, okulda öğretmenlerde bu çocukların öğreniminde daha özen göstermelidirler.
  Ailelerin yaptığı hatalardan biride iki ya da daha fazla çocuk sahibi olduklarında bu çocuklardan biri oldukça başarılı ise diğerinden -diğerlerinden- de aynı başarıyı beklerler. Oysa ki her insanın öğrenim hızı, yoğunluğu aynı değildir. Çocuğunuzun öğrenim düzeyini öğrendikten sonra bunu öğretmenine de aktarmalısınız ve çalışmalarınızı nu yolda yapmalısınız.

  Her çocuk ders çalışmak için tam olarak konsantre olamaz. Ebeveynler çocuklarının bu konuda zorluk çekip çekmediklerine dikkat etmelidirler. Böyle bir sorun varsa bu konuda eğitim görevlilerinde yardım alabilirler.

  Ebeveynlerin çocuklarının eğitimine özel ilgi göstermeleri ve bunu abartmaları halinde çocuklar okulda da öğretmenlerinden aynı ilgiyi ve özeni beklerler. Ülkemizde bazı okullarda sınıfların oldukça kalabalık olmaları öğretmenlerin çocuklarla tek tek ilgilenmelerini engellemektedir.

  Çocuklardan sürekli en iyi olanı beklemek ve onlara bu düşüncenizi yansıtmak çocukların iç dünyalarında huzursuz olmalarını neden olur. çocuğunuzun kendine olan güveninin artmasına yardımcı olun.

  Çocuğunuza eğitiminde ve öğreniminde yardımcı olmak istiyorsanız ona yeterli zamanı ayırmanız gerektiğini unutmayın.