Aile İçi Şiddete Son

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Halikarnas tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

23 Aralık 2008
    Konu Sahibi : Halikarnas
  1. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

PSİKOLOGLARA, POLİSLERE VE AVUKATLARA

AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ

Yeri kesinlikle gizli olan ve sadece telefonla hizmet verecek olan hatta çalışacak psikologlar ve avukatlar, Kampanya psikolojik danışmanları Nevin Dölek ve Neylan Özdemir tarafından özenle seçildi.

Proje ortağı İstanbul Valiliği, 32 ilçeden başkomiser, komiser ve memur düzeyinde 96 polisi görevlendirdi ve Hürriyet'teki eğitimlere gönderdi. Psikoglar, avukatlar ve hattın yönlendireceği mağdurlara hizmet verecek emniyet mensupları, Kampanya ekibinden 39-45 saatlik eğitim aldılar. Bu eğitimler, “Ekip ruhu nasıl oluşturulur, şiddetin çeşitleri, yetişkin ve çocuk üzerindeki etkileri, psikolojik yıpranmalar karşısında kendini koruma yöntemleri, saldırgan ve mağduru anlama, mağdura yaklaşım biçimleri..." gibi konu başlıklarından oluşuyordu. Eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını alan polisler, bugüne kadar yeterince uygulanmadığı için eleştirilen 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereğince ve Acil Yardım Hattı'ın sağladığı trafik sayesinde, mağdur için en doğrusunu yapmaya çalışacak. Türkiye'de bugüne kadar, şiddet gören kadınlar polise başvurduğunda çoğunlukla “kocandır, döver de sever de” denilerek, barıştırmaya çalışılarak, şiddet gördükleri eve geri yollanıyorlardı. Emniyet mensuplarının Hürriyet'te aldıkları eğitimler ve İstanbul Valiliği'in bu konuda yayınladığı genelgeye sayesinde, polisler artık bunu diyemeyecek.

0212 656 96 96 NASIL ÇALIŞIYOR

PSİKOLOG MAĞDURA NASIL YARDIM EDİYOR

Öncelikle onu sabırla dinliyor. Sorununun ne olduğunu anlıyor. Sakinleştiriyor ve doğru kararı almasına yardımcı olmaya çalışıyor. Onun istemediği hiçbir şeyi yapmıyor ve adını, anlattıklarını ona sormadan kimseyle paylaşmıyor.

Yani bilgileri gizli tutuyor. Ancak eğer acil, risk altında olduğu bir durum varsa, polise bildiriyor. Yardım ise şu konularda: Eğer kadın kocasını şikayet etmek istiyorsa, ona en yakın karakola yönlendirip, neler yapabileceğini anlatıyor. O karakolda da mağdura bu konuda daha önce Hürriyet Kampanyası bünyesinde eğitim almış polisler yardımcı oluyor. Eğer hukuki bir durum varsa, İstanbul Barosu avukatlarından birine; ya da psikolojik yardım alması gerekiyorsa, bir psikoloğa yönlendiriliyor. Ya da sadece bilgilenmek isteyen mağdurlar hakları, bu konudaki yasalar, yapabilecekleri konusunda bilgilendiriliyor.

EĞER evinizde fiziksel, duygusal, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddete uğradığınızı düşünüyorsanız;
    EĞER Kendinizi yalnız ve güvensiz hissediyorsanız;
    EĞER çaresiz olduğunuzu, yapacak bir şeyinizin kalmadığınızı sanıyorsanız;
    Hemen 0212 656 96 96 numaralı telefonu çevirin.
    Unutmayın, bir telefon bir hayat kurtarabilir ya da değiştirebilir.

2. 23 Aralık 2008
  3. miralife

miralife Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    108
    Tebrikler canım... çok hassas bir konu ama bir o kadar acı ama bir o kadarda gerçek...ellerine sağlık...
    Umarım herkes okur ve her okuyanda böle insanları görürse cezalanmasına yada tedavi görmesine yardımcı olmuş olur canım sayende.....
    Ellerine sağlık!

4. 23 Aralık 2008
  5. essmeralda

essmeralda pamuklara sarsam seni... Pro Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    148
    çok güzel bir konu arkadaşım ellerine sağlık.

burda sürekli okuyoruz eşimden şiddet görüyorum ama hala çok seviyorum diyenleri.
    o arkadaşlar aramalı önce.
    şiddet görerek sevmek olmaz. arayıp psikolojik yardım istemeliler.

kadınlarımız sesini çıkaracak ki, şiddetin önüne geçilebilsin.
    dayak yemek kadre değildir asla..

6. 23 Aralık 2008
  7. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Böyle hassas ve bunun gibi daha bir çok konuların paylaşımı olmalı sitemizde
    Ben de ayrıca teşekkür etmek istedim Sardunya

8. 23 Aralık 2008
  9. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    166
    Ödül Puanları:
    353
    Ailenin bir üyesinin ailenin diğer üyelerine karşı gösterdiği her türlü saldırgan davranış aile içi şiddete giriyor.Sadece kaba kuvvet değil karşıdakinin isteği dışında onu farklı davranışlara zorlamakta şiddetle nitelendiriliyor.Özellikle kadınlarımız ve çocuklarımız ne yazıkki bu şiddete maruz kalıyorlar.Bu konudada duyarlılığımızı gösterelim.Sessiz kalmayalım lütfen.

10. 23 Aralık 2008
  11. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    cok guzel ve hassas bır konu..ellerıne yuregııne saglık canım...
    evlerınde dört duvar arasında yasanan ve hep susan kadınlar var..
    ve ben şiddeti sadece kadın olarakta görmüyorum..
    ınsan olarak görüyorum ve en cokta cocuklara uygulanan şiddeti...
    cok üzülüyorum...
    hem tv de hem yazılı basında ve hemde kk da bır çok yaşanmışlıklar okuyorum...
    işte bu dört duvarda saklanan ve hep susan kadınlar yada çocuklar seslerini çıkarmalı...
    susmak gizlemek ancak başka bır şiddeti dogurur....
    oysa açıga çıkarmak ve paylaşmak....hem insanı rahatlatır..hemde önlemler alınması için...
    bir sebeb teşgil eder...

12. 23 Aralık 2008
  13. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.523
    Ödül Puanları:
    363
    Gerçekten harika bir kampanya..a.s.
    İnşallah faydası oluyordur arayanlara..
    Arayanlar da umarım verilen tavsiyeleri uyguluyorlardır..
    Düşünüyorum da şiddet gören her kadın telefon tuşlarını çevirebilecek durumda kalabiliyor mu acaba?:nazar:

14. 23 Aralık 2008
  15. yabangxuxlxuxm

yabangxuxlxuxm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    çok güzel bi konu açmışsın emeğine sağlık canım...

16. 23 Aralık 2008
  17. schnitCELL

schnitCELL £PİRELİ PİRELLİ GÜZELİ£ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    son günlerde kkda sıkça rasladığım konuya dem vurup,gündeme getirdiğin için saol sardunyacım.......
    dilerim ilerki dönemlerde bunu toplumca aşmış oluruz
    ve,erkekler beyinlerini avuç içinden çıkarıpta cennetten çıkanın asıl kadın olduğunun farkına varırlar :lepi:

Son düzenleme: 23 Aralık 2008
  18. 23 Aralık 2008
  19. sefamolsun

sefamolsun radyoda yine sezen çalıyo Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Sardunya_Zakkum çok duyarlı bir insansın çok iyi olmuş buraya bu konuyu taşımana.s
    Allah kimseyi düşürmesin, eksikliğinide göstermesin:teselli: