Aile içi şiddete yeni düzen:dayak yiyen eşe tedbir nafakası

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve suveda tarafından 4 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  4 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : suveda
 1. suveda

  suveda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Şiddet tanımına aile bireylerini de ekleyen yasaya göre, koruma kararına uymayana önce ihtar, sonra hapis cezası verilecek

  ANKARA Milliyet


  TBMM Genel Kurulu'nda, şiddete uğrayan eşe "tedbir nafakası" ödenmesi ve aile içi şiddet tanımına, "kusurlu eşin" yanında "diğer aile bireylerinin" de eklenmesini öngören yasa kabul edildi.
  Yasaya göre, Medeni Kanun'da öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin, çocukların, aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin, aile içi şiddete maruz kaldığını bildirmesi üzerine, aile mahkemesi hâkimi, resen tedbir alabilecek. Mahkemenin, şiddet uygulayan kusurlu eş veya aile bireyleri için alabileceği tedbir kararları şöyle:
  Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması.
  Müşterek evden uzaklaştırılarak, bu evin diğer aile bireylerine tahsisinden sonra ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması.
  Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi.
  Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi.
  Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi.
  Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanmış olarak, şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması.
  Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

  Uygulama süresi 6 ay

  Mahkemece hükmedilecek tedbirlerin uygulanması için verilecek süre 6 ayı geçemeyecek. Tedbir kararı verilirken ilgiliye "tedbirlere aykırı davranması durumunda tutuklanacağı ve hapis cezasına çarptırılacağı" ihtar edilecek. Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan kişilerse, hâkim, bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak, talep edilmese dahi tedbir nafakasına karar verebilecek.
  Koruma kararına uyulmaması halinde, genel kolluk kuvvetleri, mağdurların şikâyet dilekçesi vermesine gerek kalmadan resen soruşturma yaparak evrakı en kısa zamanda Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletecekler.
  Cumhuriyet Başsavcılığı, koruma kararına uymayan eş veya diğer aile bireyleri hakkında Sulh Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açabilecek. Fiili başka bir suç oluştursa bile, koruma kararına aykırı davranan eş veya diğer aile bireyleri hakkında ayrıca 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.