ailede ortak nokta

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve hamarat-bayan tarafından 28 Mart 2008 başlatılmıştır.

28 Mart 2008
    Konu Sahibi : hamarat-bayan
  1. hamarat-bayan

hamarat-bayan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm evde hemen hemen bütün işleri ben yapıyorum. bağzen yetişemiyor sinirleniyorum.Çocuklara eşime defalarca anlatmama rağmen tamam yaparız deyip daha sonra yapmıyorlar,bir türlü işin içinden çıkamadım nasıl bir yol izlesemde ortak noktayı bulsak düzenli bir evim olsun istiyorum.:dance:

2. 28 Mart 2008
  3. delikizinturkusuyum

delikizinturkusuyum Hoşgeldin MİRZA'm... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    Valla Allah kolaylık versin zor tabi.
    Benim çocuğum yok ama çevremdeki arkadaşlardan dinlediklerime göre şunu söyleyebilirim size:
    Onlar size yardım etmiyorlar, üstüne üstlük daha mı dağıtıyorlar evi...
    Öyleyse bırakın siz de toplamayın bikaç gün.
    Herşey öylece bıraktıkları gibi kalsın.
    Akşam eve geldiklerinde aynen bıraktıkları gibi bulunlar evi.
    Yatağını toplamamışsa öyle kalsın, kıyafetlerini ortalıkta mı bırakmış, ellemeyin dursun.
    Birkaç gün sonra hatalarını farkedip size yardımcı olamaya başlama ihtimalleri yüksek bence.
    En azından arkadaşlarımın eşleri ve çocuklarında bu yöntem işe yaradı.
    Allah kolaylık versin.a.s.

4. 28 Mart 2008
  5. calikusumuz

calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bence en azından evdekilere herşeyi buldukları gibi bırakmalarını söyleyerek
    işe başlayabilirisiniz. Ben çocuklarıma hep bunu aşıladım küçükken.
    Daha sonra küçük küçük yardım isteyebilirsiniz. Odalarını toplama,
    masaya yardım etme gibi. Bir süre eğlence gibi yaklaşsalarda zamanla
    işin parçası oluveriyorlar. Hem onları yormayacak küçük işler, hemde
    sizin yükünüzü hafifletir. Çocuklarınızın kaç yaşlarında olduğunu yazmamışsınız.
    Benim 11 yaşında oğlum, 6 yaşında kızım var. Sonraya ertelenen işler istemediğinizi
    yapıyorlarsa hemen yapmalarını istediğinizi söyleyin bence. Ama en önemliside
    eşinizin yaklaşımı bence. Ben evhanımıyım. Ama evlendiğimizden bu yana eşimi
    her ihtiyaç duyduğumda yanımda buldum. Ben yemeği yapıyorum sende bir salata
    hazırlasan derim örneğin. Tabii herzaman değil ama gerektiğinde eşiniz çocuklara
    söylese hadi bakalım anneye yardım vs (benim eşim öyle der) belki daha etkili olur.
    Sonuçta ortak bir hayatı paylaşıyoruz ailede, çocuklarımız eve eşimizde bir işin
    ucundan tutup sorumluluk alsalar onlar içinde bizim içinde gayet iyi olur değilmi?

6. 28 Mart 2008
  7. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    herkes kendi dağıttığını toplarsa o ev düzene girer canım..bunu kural haline getirin vetoplamayanada ceza uygulayın..bizim evde ben böyle yapıyorum..valla akşam eve geldiğimde evi toplu buluyorum yoksa başlarına geleceği biliyor eşimde kızımda...

8. 29 Mart 2008
  9. hamarat-bayan

hamarat-bayan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok teşekkürler yazılarınız için. oğlum 14 kızım 9 yaşında yazdıklıklarınızı değerlendireceğim bana çok yardımcı oldunuz çünkü işin içinden çıkamıyorum bir an önce harakete geçicem bakalım nele olacak size yazarım