ailede otorite kimde olmalı

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve anne-10 tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  18 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 1. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Otoritenin kimde olduğunun bilinmediği ailede yetişen çocuklar, tam sorumluluk yüklenemiyorlar. Aile içi ilişkiler konusundaki tartışmalardan biri de ailede reisin kim olacağıdır. Veya ailede otoritenin gerekli olup olmadığı konusudur. Farklı vücut ve ruh yapılarıyla kadın ve erkek evlilikte bir bütünlük oluştururlar. Bu farklılıkların görev bölünmesinde göz önüne alınması tabidir. Araştırmacı Pitts 'e göre; otoritenin kimde olduğunun bilinmesi gerekir ve otorite aile refahını sağlayan kişiye verilmelidir. Yıllardır ideal aile tipi olarak gösterilen
  anne-baba otoritesinde eşitlik demek olan demokratik aile yapısı için, tanınmış Amerikalı psikolog Bronfenbrenner çeşitli araştırmalar yapmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ailede disiplin veren kişi baba ise, erkek çocuklar iyi ve sorumlu yetişmektedir. En bağımlı (serbest hareket edemeyen. ebeveynine çok sık muhtaç olan) ve üstelik kendisine en az güvenilebilen gençler, ailelerinde anne ve babaları eşit otoriteye sahip olanlardır. Bu gençlerin ailelerinde anne veya babanın egemenliği söz konusu değildir. Böyle aileler, girişim duyguları eksik, kararları için başkasından destek bekleyen gençlerin yetişmesine zemin hazırlamaktadır. Kısaca Bronfenbrenner 'e göre demokratik ailede yetişen gençler sorumluluklarını yeterince yüklenememektedirler.
  Kutsal kitabımızı ve binlerce yıllık tarihi geçmiş toplumlardaki aileleri göz önüne alırsak ailenin başkanlığını erkeğin, kocanın, babanın yapması gerekliliği ağır basar.
  Tabii babanın aile reisi olması demek aileyi etkileyen kararlar alırken annenin (reis yardımcısı) hiçbir fîkir beyan edemeyeceği anlamına gelmez. Anne, ailenin bir birim olarak çalışmasında çok önemli bir rol oynar.
  Yazar Helen Andel erkek liderlerin psikolojik yapılarının uygunluğuna dikkati çekmektedir. Erkekler daha girişken, daha faal daha kararlı ve daha baskın oldukları için liderliğe daha yatkındırlar.
  İdeal aile tipi demek olan sağlıklı ailede baba otoriter roldedir. Yani dışa karşı aileyi savunan, düzeni sağlayan, aile birliğini elinde tutan, gelir sağlayan kişidir. Her şeyden önce eşi ve çocukları için güven kaynağıdır. Çocuklar, babayı anneye göre daha güçlü, daha bilen, daha çok saygı uyandıran kişi olarak bilirler.
  Anne ise çocuğun yanındadır. Şefkat doludur. İlgi ve sevgisini bebeğe tutarlı ve dengeli şekilde verebilir. Babanın yardımcısı, besleyen, büyüten, evde sıcaklık ve sevgi sağlayan kişidir.
  Aile ortamı sıcaktır ve muhabbet doludur. Böyle ailede büyüyen çocuk sevmeyi öğrenir.
  Anne otoriter rolde ise
  Günümüzde kadın statüsü gittikçe değişmekte, daha çok aktif olmakta, çalışmaya yönelmekte ve adeta erkeksi rollere bürünmektedir. Böylece evde kadının hakim olduğu "anne tipi aile" ler gittikçe artmaktadır.
  İlk bir yılında, annenin çocuğa karşı ilgi ve bakımı, desteği uygun doyum sağlayabilecek seviyede ise çocuk gelecek gelişim basamaklarını kolay aşar. Anne otoriter, erkek rolü üstlenmişse çocuğa yeterli duygusal doyumu sağlayamaz. Çocuk sevgi açlığı çeker. Bu eksikliğin etkileri hayatı boyunca sürer.
  Cinsel kimlik 3-6 yaşlarında kız çocuklarının anneyi, erkek çocuklarının babayı benimsemesi ile gelişir. Babanın uygun erkek örneği olmadığı durumlarda erkek çocuğun bocalaması kaçınılmaz olur. Annenin kadınsı özellikler göstermeyişi de, kız çocuk için benzer bir güçlük doğurur. Erkek ve kadın kişiliklerinin ters yüz olup, yer değiştirdiği ailelerde, bütün çocukların kimlikleri etkilenecektir. Böyle ailelerin çocuklarında cinsel uyum bozukluklarının sık ortaya çıkması bu yüzdendir
   
 2. 23 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 3. AVUKAT_02

  AVUKAT_02 Guest

  bebek büyütürken otorite annede olmalı.büyüyünce de öyle.anneler çocuklarına daha yakın.ama ev genelinde karı-koca arasında otorite erkekte olmalı.
   
 4. 23 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 5. violette

  violette zor bir yola çıkıyorum Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.330
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar gözlemlediğim kadarıyla hem annede hem babada oterite olmalı.benim tespit ettiğim en büyük hata ise çocuga anne kızdığında babanın,baba kızdığında annenın arka cıkması.kesınlıkle buyuk yanlış bence.pedegog arkadaşlar daha iyi bilirler ama,bu şekilde davranılan cocuklar arsızlaşıyor gibi gelıyor bana.yüz buluyorlar.biz de bebek istiyoruz ve simdiden karar verdık eşimle ortak hareket etmeye.napalım .yani anne babanın baba annenın oterıtesını sarsmamalı bence.ortak hareket edılmelı.siz ne dersiniz?
   
 6. 23 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 7. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.840
  Beğenildi:
  1.679
  Ödül Puanları:
  163
  Bence hem annede hemde babada olmalı, bir tarafa otoriteyi yüklerseniz diğer taraf çocuğun gözünde iyice küçülüyor. Bu yüzden kararlar anne ve baba tarafından ortak olarak alınmalı ve her ikiside otorite olmalıdır.
   
 8. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 9. bicirkiz

  bicirkiz Canıma can katan canımsın... Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.432
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  ağırlık ikisindede olmalı fakat babanın ne olursa olsun bir ağırlığı olmalı..çünkü anneler çocuğa daha fazla zaman ayırdığı için töleransı daha fazla oluyor..iş bazen eğtimden çıkıyor..aman benim çocuğum yesin..aman benimçocuğum yapsın..aman benim çocuğum giysin...diye diye daha çok bir bencillik boyutuna gelebiliyor..eşitlik kavramı çoğu kez ortadan kalkıyor odak noktası benim çocuğum oluyor..bu özellikle dışarıda daha çok göze batıyor..
  otoriteyi baba sağlıyacak dememle sert ve kuralcı bir tutumdan söz etmedim..annede sağlamalı..%50-%50 olmalı...ben ikisininde yerine ve zamanına göre otoriteyi elden bırakmamaları taraftarıyım..
   
 10. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 11. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

  fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.004
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  çocuklar konusunda otorıte anne ve baba ortak olmalıdir...ortak karar alınmalıdır...
  dışarıya karşı otorite sahibi ,ev içinde anne ev dışındada baba gözükmelidir...
   
 12. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : anne-10
 13. EsmerYarim

  EsmerYarim Yeni Üye Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.183
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  yazacaklarımı aynen yazmışsın zaten arkadaşım a.s. .bana bişey kalmamış otorite iki tarafdada olmalı tek taraflı olmuyor çünkü